ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" грудня 2021 р. справа № 300/6752/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до здійснення перерахунку та виплати пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до здійснення перерахунку та виплати пенсії.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії протиправно зменшено основний її розмір з 73% до 70% сум грошового забезпечення, а тому пенсійний орган слід зобов'язати перерахувати пенсію з 01.01.2018 виходячи з 73% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії з врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі №300/1278/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії за вислугою років ОСОБА_1 під час перерахунку з 73% від відповідних сум грошового забезпечення до 70%. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 73% сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум. Однак, з 01.08.2021 в супереч цьому рішенню пенсійний орган зменшив основний розмір пенсії до 70% грошового забезпечення. При перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним. За таких обставин у пенсійного органу були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд зазначає, що позивач звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому просить:
- визнати протиправною відмову щодо проведення перерахунку пенсії за оновленими довідками про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданих Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 06.07.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з 01.01.2018 по 01.04.2019;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 14.07.2021 №9/1/2311, відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України №704 з 01.04.2021 по цей час і в подальшому виплачувати її в цьому розмірі;
- визнати протиправними дії щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 73% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 73% від відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.07.2021 №9/1/2311;
- визнати протиправними дії щодо застосування обмеження максимальним розміром пенсії при виплаті такої в результаті перерахунку, здійсненого з 05.03.2019;
- зобов'язати здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням уже здійснених виплат.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 роз'єднано у самостійні провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Позовні вимоги про визнання протиправною відмову щодо проведення перерахунку пенсії за оновленими довідками про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданих Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 06.07.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з 01.01.2018 по 01.04.2019; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 14.07.2021 №9/1/2311, відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України №704 з 01.04.2021 по цей час і в подальшому виплачувати її в цьому розмірі; визнання протиправними дії щодо застосування обмеження максимальним розміром пенсії при виплаті такої в результаті перерахунку, здійсненого з 05.03.2019; зобов'язання здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням уже здійснених виплат, розглядати в межах провадження адміністративної справи №300/6470/21. Виділено в самостійне провадження позовні вимоги про визнання протиправними дії щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 73% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 73% від відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.07.2021 №9/1/2311.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як пенсіонеру з 01.09.2004, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплачується пенсія за вислугу років.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі №300/1278/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії за вислугою років ОСОБА_1 під час перерахунку з 73% від відповідних сум грошового забезпечення до 70%. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 73% сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання судового рішення від 14.07.2020 у справі №300/1278/20 перерахунок пенсії позивача в розмірі 73% сум грошового забезпечення відповідачем здійснено 22.10.2020 (лист від 05.08.2021 №6203-635/М-02/8-0900/21)(а.с.22-23).
Згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №300/1446/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.03.2021 за №9/1/565.
Згодом, на підставі цього судового рішення Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано уточнену довідку за №9/1/2311 від 14.07.2021 про розмір грошового забезпечення (а.с.15).
На виконання судового рішення від 31.05.2021 у справі №300/1446/21 перерахунок пенсії позивача здійснено відповідачем 17.07.2021 (лист від 05.08.2021 №6203-635/М-02/8-0900/21)(а.с.23).
Згідно протоколу відповідача від 05.08.2021 основний розмір пенсії позивача за вислугу років склав 70% грошового забезпечення - 17007, 25 грн. (а.с.25).
На звернення від 02.08.2021 позивач отримав лист відповідача від 05.08.2021 №6203-635/М-02/8-0900/21, згідно з яким перерахунок пенсії на виконання судових рішень проведено із застосуванням норм законодавства, чинного на час, з якого проводився перерахунок. Виплата пенсій здійснюється з врахуванням п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України. Дії пенсійного органу відповідають вимогам Бюджетного кодексу України та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення під час її перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років до 70% грошового забезпечення позивач звернувся з даним позовом до суду.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення (ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ).
Пенсія позивачу нарахована виходячи з вислуги 26 років, із розрахунку 73% від грошового забезпечення на відповідній посаді, що підтверджувалося розрахунком за пенсійною справою ХД - 17792 (Міноборони) від 14.09.2004 року (рішення суду від 14.07.2020 у справі №300/1278/20).
Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011, та п.23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.05.2014, до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ було внесено зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Так, в постанові від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахування вислуги років, при цьому застосуванню підлягає норма закону в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії (у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду).
Аналогічний правовий висновок також міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №240/5401/18.
Суд додатково зазначає, що ч. 3 ст. 11 Закону №2262-ХІІ встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, як Законом №2262-ХІІ так і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
З урахуванням вищевказаного суд дійшов висновку, що відповідачем при проведенні позивачу перерахунку пенсії, протиправно зменшено розмір пенсії з 73% на 70% грошового забезпечення.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Враховуючи правовий висновок Верховного Суду, а також те, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
За таких обставин, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення з 01.04.2019 позивачу розміру пенсії за вислугу років до 70% грошового забезпечення, а для відновлення прав позивача на належну пенсію, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019, а не з 01.01.2018 як просить позивач, перерахунок та виплату його пенсії в розмірі 73% грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду правомірність та обґрунтованість оскаржуваних дій.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії підлягає до часткового задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 73% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 в розмірі 73% від сум грошового забезпечення відповідно до уточненої довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №9/1/2311 від 14.07.2021, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.