Рішення від 13.12.2021 по справі 300/5418/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2021 р. справа № 300/5418/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Білянський Н.С. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про:

визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди:

з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 - отримання допомоги по безробіттю;

з 09.06.2020 по 08.06.2021 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером;

з 02.03.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації;

з 04.08.2016 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом;

з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017 - безпосередню участь в антитерористичній операції та врахувати кратність страхового стажу один місяць служби за три;

зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з моменту звернення з заявою про призначення пенсії та здійснити відповідні виплати пенсії з 19.04.2021.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу позивача періоди:

отримання допомоги по безробіттю з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018, оскільки вказаний період отримання допомоги по безробіттю підтверджується архівною довідкою Долинської районної філії Івано-Франківського обласною центру зайнятості №780-26.1/25-21 від 26.07.2021;

отримання допомоги по догляду за пенсіонером з 09.06.2020 по 08.06.2021, оскільки вказаний період допомоги по догляду за пенсіонером підтверджується Довідкою Відділу адміністративного забезпечення №1 (м. Долина) Управління соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації №466 від 21.07.2021;

служби в армії по мобілізації з 02.03.2015 по 01.04.2016, оскільки вказаний період служби в армії по мобілізації підтверджується довідкою Долинського об'єднаного міського військового комісаріату Івано-Франківської області №199 від 29.04.2016.

служби в армії за контрактом з 04.08.2016 по 09.08.2017, оскільки вказаний період служби в армії за контрактом підтверджується довідкою Долинського об'єднаного міського ТЦК та СП в Івано-Франківської області №20 від 28.01.2021;

безпосередньої участі в антитерористичній операції з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017 з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три місяці, оскільки вказані періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_1 МОУ №1034 від 17.12.2020, повідомленням Військового комісара Долинського об'єднаного міського військового комісаріату №4/3436 від 20.11.2015, контрактами про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 04.08.2016 та від 03.02.2017, витягами з наказів (по стройовій частин) №26 від 03.03.2015, №75 від 01.04.2016, №218 від 11.08.2016, №38 від 09.08.2017, довідками про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України №491 від 25.07.2017, №689 від 26.07.2017, та відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, пункту 2.3 розділу 2 Положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530, час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції повинен бути зарахований на пільгових умовах в розрахунку один місяць служби за три місяці.

Аргументовано, що відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з незарахуванням вищевказаних спірних періодів до страхового стажу позивача, оскільки відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач має право на призначення дострокової пенсії за віком з врахуванням спірних періодів.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 15.10.2021. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що на підставі документів, поданих позивачем для призначення пенсії згідно розписки-повідомлення №4555 від 19.01.2021 страховий стаж позивача становить 19 років 11 місяців 11 днів, при необхідних 25 років відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначено, що до страхового стажу позивача не враховані період отримання допомоги по безробіттю з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 та частково період догляду за пенсіонером з 01.01.2021 по 08.06.2021, оскільки у відповідача немає підтвердження сплати страхових внесків за вказані періоди, зокрема відсутня інформація в Реєстрі застрахованих осіб та Управління соціального захисту населення не подало відповідну звітність. Крім того, під час подання документів для призначення пенсії позивачем не надано підтверджуючих документів, які б свідчили про потребу в сторонньому догляді за пенсіонером, яким здійснювався догляд. При цьому, зазначено, що період з 09.06.2020 по 31.12.2020 врахований до страхового стажу, про що свідчить відповідний розрахунок.

Щодо вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 02.03.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації; з 04.08.2016 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом; з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017 - безпосередню участь в антитерористичній операції та врахувати кратність страхового стажу один місяць служби за три, зазначено, що приписи Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, визначають порядок розрахунку стажу для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.04.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про призначення пенсії за віком та доданими до заяви документами (а.с.8).

26.04.2021 управління Пенсійного фонду України прийняло рішення №092852009632, яким відмовило позивачу в призначенні позивачу пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в зв'язку з відсутністю в довідці, що підтверджує безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення ї проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підстав видачі довідки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 та відсутністю необхідного страхового стажу (25 років). Відповідно до вказаного рішення загальний страховий стаж позивача складає 19 років 11 місяців 11 днів. До страхового стажу не зараховані періоди отримання допомоги по безробіттю з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018, оскільки за ці періоди відсутні дані в Реєстрі застрахованих осіб.

Відповідач відповіддю №0900-0208-8/15946 від 07.05.2021 повідомив позивача, що в результаті розгляду заяви позивача від 19.04.2021 та доданих до неї документів прийнято рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю в довідці, що підтверджує безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення ї проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підстав видачі довідки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 та відсутністю необхідного страхового стажу (25 років). При цьому, зазначено, що страховий стаж позивача згідно із наданими документами про стаж, а також даними персоніфікованого обліку застрахованих осіб становить 19 років 11 місяців 11 днів. До страхового стажу не зараховані періоди отримання допомоги по безробіттю з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018, оскільки за ці періоди відсутні дані в Реєстрі застрахованих осіб (а.с.10).

Згідно записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 (а.с.11-14) позивач отримував виплати допомоги по безробіттю: з 18.05.2016 по 13.07.2016 (записи №21, 22); з 29.08.2017 по 17.05.2018 (записи №№23, 24, 25).

У відповідності до архівної довідки Долинської районної філії Івано-Франківського обласною центру зайнятості №780-26.1/25-21 від 26.07.2021 у періоди з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 позивач отримував допомогу по безробіттю (а.с.18).

Згідно довідки Відділу адміністративного забезпечення №1 (м. Долина) Управління соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації про отримання допомоги №466 від 21.07.2021, позивач перебуває на обліку в правлінні соціального захисту населення та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 "Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги" за період з 09.06.2020 по 08.06.2021 позивачу призначено компенсацію, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги (а.с.19).

Відповідно до розрахунку за пенсійною справою №092850009632, здійсненого за алгоритмом - пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період отримання допомоги по догляду за пенсіонером з 09.06.2020 по 31.12.2020 врахований до страхового стажу позивача (а.с.54).

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 21.11.2015, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.7.)

Згідно довідкою Долинського об'єднаного міського військового комісаріату Івано-Франківської області №199 від 29.04.2016, позивач з 02.03.2015 по 01.04.2016 служив в армії по мобілізації (а.с.20).

У відповідності до довідки Долинського об'єднаного міського ТЦК та СП в Івано-Франківської області №20 від 28.01.2021 позивач у період з 04.08.2016 по 09.08.2017 служив в армії за контрактом (а.с.21).

Відповідно до розрахунку за пенсійною справою №092850009632, здійсненого за алгоритмом - пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.54), позивачу враховано до страхового стажу періоди: з 03.09.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації, з 01.08.2016 по 30.04.2017 - служби в армії за контрактом (а.с.54).

Періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017, підтверджуються довідкою Військової частини НОМЕР_1 МОУ від 17.12.2020 №1034, повідомленням Військового комісара Долинського об'єднаного міського військового комісаріату №4/3436 від 20.11.2015, контрактами про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 04.08.2016 та від 03.02.2017, витягами з наказів (по стройовій частин) №26 від 03.03.2015, №75 від 01.04.2016, №218 від 11.08.2016, №38 від 09.08.2017, довідкою Військової частини НОМЕР_4 МОУ від 25.07.2017 №491 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 11.08.2016 по 10.07.2017, довідкою Військової частини НОМЕР_1 МОУ №689 від 26.07.2017 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди: з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 (а.с.22-33).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За правилами частини 1 статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а також призначення, перерахунку, виплати пенсії тощо, врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно частини 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац 1).

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу (абзац 3).

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Виходячи з наведеної норми вказаного Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, застосовуються, в тому числі, у разі відсутності в трудовій книжці необхідних відомостей про роботу.

Згідно пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. У разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.

Щодо вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 - отримання допомоги по безробіттю та з 09.06.2020 по 08.06.2021 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером, суд зазначає наступне.

Як встановлено, згідно записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 (а.с.11-14) позивач отримував виплати допомоги по безробіттю: з 18.05.2016 по 13.07.2016 (записи №21, 22); з 29.08.2017 по 17.05.2018 (записи №№23, 24, 25). Доказів, які б свідчили про недостовірність вказаних записів у трудовій книжці позивача, відповідачем суду не надано. При цьому, відповідачем не заперечується їх достовірність.

Крім того, відповідно до архівної довідки Долинської районної філії Івано-Франківського обласною центру зайнятості №780-26.1/25-21 від 26.07.2021 у періоди з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 позивач отримував допомогу по безробіттю (а.с.18).

Відповідач, в своїх аргументах, щодо відсутності підстав для зарахування позивачу до страхового стажу періодів виплати допомоги по безробіттю: з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 зазначено, що у відповідача немає підтвердження сплати страхових внесків за вказані періоди, зокрема відсутня інформація в Реєстрі застрахованих осіб та Управління соціального захисту населення не подало відповідну звітність.

Згідно статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків покладено на страхувальника.

Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду до страхового стажу за порушення, вчинене страхувальником, оскільки згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 27.03.2018 в справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16).

Відтак, невиконання уповноваженим органом покладеного на нього обов'язку нарахувати та сплатити страховий внесок та подати відповідну звітність не є підставою для незарахування до страхового стажу позивача спірного періоду виплати допомоги по безробіттю, який підтверджений записами трудової книжки позивача та архівною довідкою №780-26.1/25-21 від 26.07.2021.

З огляду на вищенаведене, відповідач протиправно не зарахував позивачу до страхового стажу періоди отримання допомоги по безробіттю з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період отримання допомоги по догляду за пенсіонером з 09.06.2020 по 08.06.2021, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 9 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, серед інших, підлягають непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

Стаж обчислюється на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, які надаються відділом персоніфікованого обліку Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 (втрата чинності від 25.09.2020, підстава постанова Кабінету Міністрів України №859 (859-2020-п) від 23.09.2020), непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, котрих обслуговують соціальні служби), призначається щомісячна компенсаційна виплата.

Постановою Кабінету Міністрів України №859 від 23.09.2020 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (пункт 2).Установлено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги, щомісячні компенсаційні виплати, призначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №558 "Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги" (Офіційний вісник України, 2004 р., № 17, ст. 1188), проводяться до дати призначення таким фізичним особам іншої виплати на догляд, установленої законодавством, або до 31 грудня 2022 року (пункт 2).

Як зазначено вище, при зарахуванні до страхового стажу періоду догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, до управління Пенсійного фонду України надається довідка, яка підтверджує отримання щомісячної компенсаційної виплати, за яку сплачені страхові внески.

На підставі викладеного, час догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребував постійного стороннього догляду зараховується у разі отримання компенсації по догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребував постійного стороннього догляду, в управлінні праці та соціального захисту населення.

Як встановлено, згідно довідки Відділу адміністративного забезпечення №1 (м. Долина) Управління соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації про отримання допомоги №466 від 21.07.2021, позивач перебуває на обліку в правлінні соціального захисту населення та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 "Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги" за період з 09.06.2020 по 08.06.2021 позивачу призначено компенсацію, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги (а.с.19).

Відповідно до розрахунку за пенсійною справою №092850009632, здійсненого за алгоритмом - пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період отримання допомоги по догляду за пенсіонером з 09.06.2020 по 31.12.2020 врахований до страхового стажу позивача (а.с.54).

Щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду отримання допомоги по догляду за пенсіонером з 01.01.2021 по 08.06.2021, відповідач зазначив, що оскільки у відповідача немає підтвердження сплати страхових внесків за вказаний період, зокрема відсутня інформація в Реєстрі застрахованих осіб та Управління соціального захисту населення не подало відповідну звітність. Крім того, під час подання документів для призначення пенсії позивачем не надано підтверджуючих документів, які б свідчили про потребу в сторонньому догляді за пенсіонером, яким здійснювався догляд.

Суд зазначає, що питання визначення осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також підстави і порядок нарахування та сплати єдиного внеску передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядком нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №178, відповідно до яких визначальним у вирішенні питання права на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є надання соціальних послуг хворій особі похилого віку, яка не здатна до самообслуговування і потребує постійної сторонньої допомоги.

Відтак відповідно до вимог вищезазначених нормативно-правових актів позивач підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, як особа яка надавала соціальні послуги.

Проте, невиконання уповноваженим органом покладеного на нього обов'язку нарахувати та сплатити єдиний внесок не є підставою для незарахування до страхового стажу періоду надання соціальних послуг хворій особі похилого віку, яка не здатна до самообслуговування і потребує постійної сторонньої допомоги.

Враховуючи вищевикладене, відповідач протиправно не врахував до страхового стажу позивача період з 01.01.2021 по 08.06.2021 отримання допомоги по догляду за пенсіонером, при тому, що згідно довідки Відділу адміністративного забезпечення №1 (м. Долина) Управління соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації про отримання допомоги №466 від 21.07.2021, позивач перебуває на обліку в правлінні соціального захисту населення та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 "Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги" за період з 09.06.2020 по 08.06.2021 позивачу призначено компенсацію, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги (а.с.19), однак лише частину вказаного періоду отримання допомоги по догляду за пенсіонером з 09.06.2020 по 31.12.2020 відповідачем враховано до страхового стажу позивача (а.с.54).

Щодо вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 02.03.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації та з 04.08.2016 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом, суд зазначає наступне.

Відповідно до розрахунку за пенсійною справою №092850009632, здійсненого за алгоритмом - пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.54), позивачу враховано до страхового стажу періоди: з 03.09.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації, з 01.08.2016 по 30.04.2017 - служби в армії за контрактом (а.с.54).

Оскільки відповідачем згідно розрахунку за пенсійною справою №092850009632, позивачу враховано до страхового стажу періоди: з 03.09.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації, з 01.08.2016 по 30.04.2017 - служби в армії за контрактом, то відсутні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 03.09.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації, з 04.08.2016 по 30.04.2017 - служби в армії за контрактом.

Щодо вимог в частині зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 02.03.2015 по 02.09.2015 - служби в армії по мобілізації та з 01.05.2017 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначені види військової служби, до яких відноситься: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу.

Відповідно до абзацу третього пункту 6 Постанову КМУ від 12.08.1993 №637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток 2).

Як встановлено, згідно довідкою Долинського об'єднаного міського військового комісаріату Івано-Франківської області №199 від 29.04.2016, позивач з 02.03.2015 по 01.04.2016 служив в армії по мобілізації (а.с.20).

У відповідності до довідки Долинського об'єднаного міського ТЦК та СП в Івано-Франківської області №20 від 28.01.2021 позивач у період з 04.08.2016 по 09.08.2017 служив в армії за контрактом (а.с.21).

Вказані періоди також підтверджуються військовим квитком НОМЕР_5 (а.с.15-17).

Отже, вказані періоди служби позивача в армії по мобілізації з 02.03.2015 по 02.09.2015 та служби в армії за контрактом з 01.05.2017 по 09.08.2017 належним чином підтверджені військовим квитком НОМЕР_5 , довідкою Долинського об'єднаного міського військового комісаріату Івано-Франківської області №199 від 29.04.2016 та довідкою Долинського об'єднаного міського ТЦК та СП в Івано-Франківської області №20 від 28.01.2021.

Враховуючи вищенаведене, відповідач безпідставно не зарахував до страхового стажу позивача належним чином підтверджені періоди: з 02.03.2015 по 02.09.2015 - служби в армії по мобілізації та з 01.05.2017 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом.

Щодо вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017 - безпосередню участь в антитерористичній операції та врахувати кратність страхового стажу один місяць служби за три, суд зазначає наступне.

Як встановлено, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 21.11.2015, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.7.)

Періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017, підтверджуються довідкою Військової частини НОМЕР_1 МОУ від 17.12.2020 №1034, повідомленням Військового комісара Долинського об'єднаного міського військового комісаріату №4/3436 від 20.11.2015, контрактами про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 04.08.2016 та від 03.02.2017, витягами з наказів (по стройовій частин) №26 від 03.03.2015, №75 від 01.04.2016, №218 від 11.08.2016, №38 від 09.08.2017, довідкою Військової частини НОМЕР_4 МОУ від 25.07.2017 №491 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 11.08.2016 по 10.07.2017, довідкою Військової частини НОМЕР_1 МОУ №689 від 26.07.2017 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди: з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 (а.с.22-33).

Вказані періоди також підтверджуються записами військового квитка НОМЕР_5 (а.с.15-17).

Абзацом першим пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Як зазначено вище, відповідно до статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону, установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років, серед інших, зараховується:

військова служба в Збройних Силах та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України;

служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (пункт 1).

Відповідно до підпункту а) пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): 1) один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Щодо аргументів відповідача про те, що приписи Положення від 14.08.2014 №530, визначають порядок розрахунку стажу для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", суд зазначає, що вказані доводи є безпідставними, оскільки, як зазначено вище, відповідно до статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Щодо відсутності в довідці, що підтверджує безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення ї проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підстав видачі довідки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, як однієї з підстав для відмови позивачу в призначенні позивачу пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд зазначає, що в довідці Військової частини НОМЕР_4 МОУ від 25.07.2017 №491 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 11.08.2016 по 10.07.2017, підставами видачі довідки вказані накази командира В/ч НОМЕР_6 №141 від 15.06.2015, №208 від 04.09.2015, №218 від 11.08.2016 та наказ командира В/ч НОМЕР_4 №9 від 10.07.2017 (а.с.32), а в довідці Військової частини НОМЕР_1 МОУ №689 від 26.07.2017 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди: з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 підставами видачі довідки вказані накази командира В/ч НОМЕР_1 №186 від 11.09.2015, №235 від 16.11.2015, №244 від 25.11.2015, №74 від 31.03.2016 (а.с.33).

Отже, позивачем належним чином підтверджено періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017.

За таких обставин, відповідач протиправно не зарахував до страхового стажу позивача періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що слід зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди:

з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 - отримання допомоги по безробіттю;

з 01.01.2021 по 08.06.2021 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером;

з 02.03.2015 по 02.09.2015 - служби в армії по мобілізації;

з 01.05.2017 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом;

безпосередньої участі в антитерористичній операції з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017,

та про відсутність підстав для зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди:

з 09.06.2020 по 31.12.2020 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером;

з 03.09.2015 по 01.04.2016 - служби в армії по мобілізації, з 04.08.2016 по 30.04.2017 - служби в армії за контрактом, оскільки згідно розрахунку за пенсійною справою №092850009632, позивачу враховано до страхового стажу дані періоди.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з моменту звернення з заявою про призначення пенсії та здійснити відповідні виплати пенсії з 19.04.2021, суд зазначає наступне.

Як встановлено, позивач 21.01.1966 року народження, 19.04.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про призначення пенсії за віком та доданими до заяви документами (а.с.8).

26.04.2021 пенсійним органом прийнято рішення №092852009632, яким відмовлено позивачу в призначенні позивачу пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в зв'язку з відсутністю в довідці, що підтверджує безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення ї проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підстав видачі довідки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 та відсутністю необхідного страхового стажу (25 років). Відповідно до вказаного рішення загальний страховий стаж позивача складає 19 років 11 місяців 11 днів.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Оскільки суд дійшов до висновку право позивача на зарахування до страхового стажу позивача періодів: з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 - отримання допомоги по безробіттю; з 01.01.2021 по 08.06.2021 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером; з 02.03.2015 по 02.09.2015 - служби в армії по мобілізації; з 01.05.2017 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом; безпосередньої участі в антитерористичній операції з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017, то рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без врахування вказаних періодів роботи та служби є протиправним та підлягає до скасування.

Як встановлено станом на дату звернення із заявою від 19.04.2021, страховий стаж позивача складає 19 років 11 місяців 11 днів.

На підставі зазначеного та беручи до уваги те, що позивач має статус учасника бойових дій, досяг віку 55 років, з врахуванням спірних періодів: з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 - отримання допомоги по безробіттю; з 01.01.2021 по 08.06.2021 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером; з 02.03.2015 по 02.09.2015 - служби в армії по мобілізації; з 01.05.2017 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом; безпосередньої участі в антитерористичній операції з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017, позивач має страховий стаж не менше 25 років, тому він має право на призначення дострокової пенсії за віком, встановленої пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи ефективність способу відновлення порушеного права та виключення подальших протиправних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, суд дійшов до висновку, що слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити позивачу дострокову пенсію за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19.04.2021.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, та слід відмовити в задоволенні решти позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди: з 09.06.2020 по 31.12.2020 отримання допомоги по догляду за пенсіонером; з 03.09.2015 по 01.04.2016 служби в армії по мобілізації, з 04.08.2016 по 30.04.2017 служби в армії за контрактом, оскільки вказані періоди зараховані відповідачем до страхового стажу позивача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_7 , АДРЕСА_1 ) періоди:

з 18.05.2016 по 13.07.2016 та з 29.08.2017 по 17.05.2018 - отримання допомоги по безробіттю;

з 01.01.2021 по 08.06.2021 - отримання допомоги по догляду за пенсіонером;

з 02.03.2015 по 02.09.2015 - служби в армії по мобілізації;

з 01.05.2017 по 09.08.2017 - служби в армії за контрактом;

безпосередньої участі в антитерористичній операції з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три: з 15.06.2015 по 10.08.2015, з 13.09.2015 по 15.11.2015, з 27.11.2015 по 30.03.2016 та з 11.08.2016 по 10.07.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення №092852009632 від 26.04.2021 про відмову ОСОБА_1 в призначенні позивачу пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19.04.2021.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.