Справа № 505/3302/21
Провадження № 3/505/2543/2021
Іменем України
07.12.2021, суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Івінський О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , командира в/ч НОМЕР_1 ,
-за п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення без серії №-70 від 17.09.2021 вбачається, що 06 вересня 2021 року, у ході виконання завдань, покладених на Службу безпеки України, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, під час проведення на підставі ч.5 ст.37 Закону України «Про державну таємницю» (надалі - Закон) у військовій частині НОМЕР_1 (надалі - в/ч НОМЕР_1 ) перевірки стану охорони державної таємниці, виявлено ознаки триваючого адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, з боку громадянина України ОСОБА_1 .
18 червня 2020 року, ОСОБА_1 наказом МО України від 18.06.2020 №-261, був призначений на посаду командира в/ч НОМЕР_1 .
На ОСОБА_1 , як на керівника в/ч НОМЕР_1 , на підставі ч.6 ст.5, ч.1 ст.37 Закону, п.п.3, 35, 116, 749 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого Постановою Кабміну України від 18 грудня 2013 року №-939 (надалі - Порядок-939), покладено обов'язок щодо забезпечення охорони державної таємниці у в/ч НОМЕР_1 , а також - обов'язок бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, із станом справ у структурних підрозділах установи, своєчасно вживати заходи для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в установі, тощо.
На підставі чинної «Номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці», ОСОБА_1 , було оформлено допуск до державної таємниці за формою 2 (Розпорядження ЦУ СБУ від 11.12.2018 №334-д), та надано доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Цілком таємно» та «Таємно».
У зв'язку з допуском до державної таємниці, ОСОБА_1 узяв на себе письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці», форма якого визначена додатком 9 Порядку - 939, щодо виконання вимог режиму секретності, додержання вимог законодавства про державну таємницю, а також був - проінформований про відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері.
Таким чином, відповідно до покладених обов'язків, ОСОБА_1 зобов'язаний знати вимоги нормативно-правових актів України, постанов та інструкцій щодо забезпечення охорони державної таємниці.
Разом із тим, комісією Управління, під час проведення позапланової тематичної перевірки у в/ч НОМЕР_1 , було виявлено порушення вимог режиму секретності за напрямом охорони державної таємниці, зокрема:
1) в порушення вимог п.435 Порядку - 939, командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 не визначив склад комісії, яка мала проводити загальну (річну) перевірку наявності матеріальних носіїв секретної інформації за 2020 рік, В результаті, у в/ч НОМЕР_1 непроведено загальну (річну) перевірку наявності матеріальних носіїв секретної інформації за 2020 рік та Акт перевірки у в/ч НОМЕР_1 відсутній.
Невиконання зазначеного заходу може привести до втрати контролю над наявністю матеріальних носіїв секретної інформації та привести до втрати матеріальних носіїв секретної інформації.
2) в порушення вимог п.740 Порядку - 939, командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 не здійснив контроль за розробленням та наявністю у в/ч НОМЕР_1 проектів:
- описів секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання;
- актів про знищення матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають практичної та культурної цінності;
- описів матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місця евакуації.
Зазначене порушення вимог п.740 Порядку - 939 свідчать про те, що на момент проведення перевірки в/ч НОМЕР_1 неготова до забезпечення виконання завдань у випадку настання умов особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану.
Внаслідок вказаних порушень режиму секретності у в/ч НОМЕР_1 створені передумови до витоку секретної інформації. У зв'язку з недотриманням вимог законодавства щодо охорони державної таємниці, органом СБУ зупинено дію спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею № ЛУ-2-2019-40 від 27.11.2019. Наведені обставини свідчать про неналежне виконання командиром в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 своїх обов'язків щодо забезпечення охорони державної таємниці та здійснення контролю за охороною державної таємниці у підпорядкованій установі, зокрема, про те, що ОСОБА_1 впродовж періоду з січня 2021 року по серпень 2021 року, у порушення вимог ч.6 ст.5, ч.1 ст.37 Закону та п.п.3, 35, 749 Порядку - 939, не було вжито заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечено контроль за охороною державної таємниці у в/ч НОМЕР_1 . Крім того, ОСОБА_1 , порушено письмове зобов'язання громадянина у зв'язку із допуском до державної таємниці (у частині неухильного виконання вимог режиму секретності, та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю), а також, п.116 Порядку - 939, яким визначено обов'язки громадянина - секретоносія.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи зобов'язаним бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, із станом справ у підпорядкованій установі, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в установі, не організувавши та не забезпечивши виконання в установі вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, своїми діями (бездіяльністю), не вжив передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим скоїв триваюче адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення без серії №-71 від 23.06.2021 року вбачається, що 06 вересня 2021 року, у ході виконання завдань, покладених на Службу безпеки України, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, під час проведення на підставі ч.5 ст.37 Закону України «Про державну таємницю» (надалі - Закон) у військовій частині НОМЕР_1 (надалі - в/ч НОМЕР_1 ) перевірки стану охорони державної таємниці, виявлено ознаки триваючого адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, з боку громадянина України ОСОБА_1 .
На підставі чинної «Номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці», ОСОБА_1 , було оформлено допуск до державної таємниці за формою 2 (Розпорядження ЦУ СБУ від 11.12.2018 № 334-д), та надано доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Цілком таємно» та «Таємно».
У зв'язку з допуском до державної таємниці, ОСОБА_1 узяв на себе письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці», форма якого визначена додатком 9 Порядку - 939, щодо виконання вимог режиму секретності, додержання вимог законодавства про державну таємницю, а також був - проінформований про відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері.
Таким чином, відповідно до покладених обов'язків, ОСОБА_1 зобов'язаний знати вимоги нормативно-правових актів України, постанов та інструкцій щодо забезпечення охорони державної таємниці.
Разом із тим, комісією Управління, під час проведення позапланової тематичної перевірки у в/ч НОМЕР_1 , було виявлено порушення вимог режиму секретності за напрямом охорони державної таємниці, зокрема, в порушення вимог п.п.734, 735, 741 Порядку - 939, командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 не здійснив контроль за виконанням перегляду та внесенням змін до «Плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану» у 2021 році. У результаті, у в/ч НОМЕР_1 щодо забезпечення режиму секретності у разі введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану» (Інв. № 3/8дск від 26.03.2020 року), який не відповідає встановленим вимогам, оскільки ним не визначено жодної відповідальної особи за здійснення запланованих заходів.
Вказані обставини свідчать про те, що на момент проведення перевірки в/ч НОМЕР_1 неготова до забезпечення виконання завдань у випадку настання умов особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану, чим створено загрози витоку секретної інформації та загрози викрадення матеріальних носіїв секретної інформації.
Внаслідок вказаних порушень режиму секретності у в/ч НОМЕР_1 створені передумови до витоку секретної інформації. У зв'язку з недотриманням вимог законодавства щодо охорони державної таємниці, органом СБУ зупинено дію спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею № ЛУ-2-2019-40 від 27.11.2019. Наведені обставини свідчать про неналежне виконання командиром в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 своїх обов'язків щодо забезпечення охорони державної таємниці та здійснення контролю за охороною державної таємниці у підпорядкованій установі, зокрема, про те, що ОСОБА_1 впродовж періоду з січня 2021 року по серпень 2021 року, у порушення вимог ч.6 ст.5, ч.1 ст.37 Закону та п.п.3, 35, 749 Порядку - 939, не було вжито заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечено контроль за охороною державної таємниці у в/ч НОМЕР_1 . Крім того, ОСОБА_1 , порушено письмове зобов'язання громадянина у зв'язку із допуском до державної таємниці (у частині неухильного виконання вимог режиму секретності, та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю), а також, п.116 Порядку - 939, яким визначено обов'язки громадянина - секретоносія.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи зобов'язаним бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, із станом справ у підпорядкованій установі, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в установі, не організувавши та не забезпечивши виконання в установі вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, своїми діями (бездіяльністю), не вжив передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим скоїв триваюче адміністративне правопорушення, передбачене п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Зазначені обставини зафіксовані членами комісії Управління СБУ в Одеській області в ході проведення заходів офіційного контролю за станом охорони державної таємниці та підтверджуються «Актом перевірки стану охорони державної таємниці у військовій частині НОМЕР_1 », а також іншими документами, які додаються до даного протоколу.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За таких обставин, враховуючи, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються одним і тим же суддею одночасно, вказані справи слід об'єднати в одне провадження.
Данна справа неодноразово призначалась до розгляду, а саме: 08.11.2021, 29.11.2021, однак в зв'язку із відсутністю маркованої продукції в Котовському міськрайонному суді Одеської області кореспонденція в паперовому вигляді не відправлялась. На сайті Котовського міськрайонного суду завчасно розміщуються списки розгляду справ.
Європейській суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово наголошував, що особа, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Будь-яких заперечень на протоколи про вчинені адміністративні правопорушення ОСОБА_1 до суду не надсилав, хоча про їх складання був обізнаний.
В судове засідання 07.06.2021 з'явився ОСОБА_1 та його представник адвокат Івасишин В.П., який заявив клопотання про закриття провадження по справі про адміністративні правопорушення, передбачені п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд, вислухавши правопорушника його представника, дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, проаналізувавши докази та надавши їм оцінку, судом встановлено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа, порушив вимоги закону України «Про державну таємницю».
Відповідно до ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення, не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю внаслідок закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП; ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Як видно з протоколів про адміністративні правопорушення без серії №-70 від 17.09.2021 та №-71 від 17.09.2021, адміністративні правопорушення за п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП виявлені 06.09.2021, тому на день розгляду справи, строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ст.38 КУпАП пройшов, що відповідно вимог п.7 ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Такими чином, враховуючи, що на час розгляду справи в суді закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст.38 КУпАП, провадження по справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.38, п.7 ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні правопорушень, передбачених п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Провадження в справі про адміністративні правопорушення, передбачені п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.О. Івінський