10 грудня 2021 року справа № 580/7879/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якій просить:
- скасувати рішення відповідача про призначення житлової субсидії помісячно за період з жовтня 2019 - по квітень 2020, та з 01.05.2020 по 30.08.2020;
- зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради перерахувати житлову субсидію позивача з жовтня 2019 - по 30.08.2020, з урахуванням документів.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що їй призначено житлову субсидію з жовтня 2019 - по 30.08.2020, однак безпідставно включено до сукупного доходу сім'ї аліменти, внаслідок чого незаконно зменшено розмір субсидії.
У відзиві на адміністративний позов відповідач просив відмовити в задоволенні позову, мотивуючи свою позицію тим, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі № 580/5910/20 визнано протиправними дії департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії на підставі заяви від 28.11.2019. Визнано протиправним та скасовано рішення департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, оформлене протоколом від 21.10.2020 № 42 про відмову ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії. Зобов'язано департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити ОСОБА_1 житлову субсидію на підставі заяви від 28.11.2019.
На виконання вищевказаного судового рішення, відповідачем здійснено розрахунок та виплачено кошти житлової субсидії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 28.11.2019 на період з 01.10.2019 по 30.04.2020 та з 01.05.2020.
За твердженням відповідача, отримані аліменти враховуються під час розрахунку житлової субсидії з 01.07.2020 для визначення сукупного доходу сім'ї, тому відповідачем правомірно враховано розмір аліментів під час призначення житлової субсидії.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
28.11.2019 позивач подала відповідачу заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» за адресою: АДРЕСА_1 , - з квітня 2019 року.
За наслідками розгляду вказаної заяви на засіданні комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань, щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, надання населенню пільг та житлових субсидій прийнято рішення, оформлене протоколом від 21.10.2020 №42, про відмову позивачу у призначенні житлової субсидії.
Підставою відмови вказано, що позивач не внесла у повному обсязі відомості про членів сім'ї зі складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі №580/5910/20 визнано протиправними дії департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії на підставі заяви від 28.11.2019. Визнано протиправним та скасовано рішення департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, оформлене протоколом від 21.10.2020 № 42 про відмову ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії. Зобов'язано департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити ОСОБА_1 житлову субсидію на підставі заяви від 28.11.2019.
Як вбачається з наданих позивачем розрахунків субсидії на житлово-комунальні послуги, відповідачем прийнято рішення про призначення субсидії з жовтня 2019 року по 30.04.2020 включно, а з 01.05.2020 відмовлено в призначенні субсидії з тих підстав, що вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї.
В розрахунках вказано, що відповідачем під час визначення сукупного доходу сім'ї враховано сплачені позивачу аліменти.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення).
У відповідності до пункту 35 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) середньомісячний сукупний дохід враховується за І і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону.
Згідно з пунктом 31 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи:
- заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб;
- пенсія;
- стипендія;
- соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
- допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
- грошові перекази, отримані із-за кордону;
- інші доходи.
В силу положень пункту 32 Положення, до сукупного доходу домогосподарства не включаються такі соціальні виплати:
- частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
- частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
- одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»;
- державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
- щомісячна адресна допомога внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За змістом пункту 33 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), до сукупного доходу також не враховуються:
- аліменти, отримані на дітей;
- сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати);
- спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб;
- доходи від розміщення депозитів;
- оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів;
- допомога в громадських та благодійних організацій;
- допомога на поховання;
- одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності;
- вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації;
- суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків.
З аналізу вищенаведених вимог Порядку вбачається, що сплачені аліменти, за умови документального підтвердження фактичної сплати, не включаються до сукупного доходу сім'ї під час визначення розміру житлової субсидії.
З наданих позивачем розрахунків вбачається, що у відповідача були наявні відомості про фактичну сплату аліментів за І-ІІ квартали 2019 року в загальному розмірі 14835,43 грн., оскільки про це безпосередньо вказано в цих розрахунках, тому відповідач не мав права зараховувати наведену суму до сукупного доходу для визначення розміру субсидії з період з жовтня 2019 року по 30.08.2020.
Наведене є підставою для визнання протиправними та скасування рішень відповідача про призначення житлової субсидії помісячно за період з жовтня 2019 - по квітень 2020, та рішень про відмову в призначенні житлової субсидії з 01.05.2020 по 30.08.2020.
Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача вчинити певні дії суд зазначає, що в силу п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Повноваження суду щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення, прямо передбачені в ч. 3 ст. 245 КАС України.
Таким чином, у випадку невиконання обов'язку відповідачем, за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача, в тому числі шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, зокрема, прийняти рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приймаючи до уваги, що позивач просить зобов'язати відповідача перерахувати житлову субсидію з жовтня 2019 - по 30.08.2020, з урахуванням документів, однак враховуючи, що позивачу відмовлено у призначенні субсидії з 01.05.2020, суд для повного захисту прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок житлової субсидії позивача з 01.10.2019 по 30.04.2020, виключивши із сукупного доходу сім'ї аліменти в сумі 14835,43 грн., а також розглянути питання про призначення житлової субсидії з 01.05.2020 по 30.08.2020 виключивши із сукупного доходу сім'ї аліменти в сумі 14835,43 грн.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, враховуючи, що відповідач не довів документально правомірності визначення розміру аліментів, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про призначення ОСОБА_1 житлової субсидії помісячно за період з 01.10.2019 по 30.04.2020, та рішення про відмову в призначенні житлової субсидії з 01.05.2020 по 30.08.2020.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради здійснити перерахунок житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.10.2019 по 30.04.2020, виключивши із сукупного доходу сім'ї аліменти в сумі 14835,43 грн.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, Черкаська обл., 18000, код ЄДРПОУ 37853109) розглянути питання про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.05.2020 по 30.08.2020 виключивши із сукупного доходу сім'ї аліменти в сумі 14835,43 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яку може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО