Справа № 420/11590/21
09 грудня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у праві вибору пенсії за віком за 25 чи за 28 років страхового стажу відповідно до вимог ч.1 ст.10 «Право вибору пенсійних виплат» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком за 25 чи 28 років страхового стажу за його вибором, починаючи з 1 квітня 2021 у відповідності до ст.ст. 26, 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 30 квітня 2008 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач вважає, що Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області в 2021 році порушило його пенсійні права після 28 років праці з моменту призначення йому пенсії у 2008 протиправно всупереч чинного законодавства відмовило у праві вибору пенсії за віком за 25 чи 28 років страхового стажу, як це передбачено ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), а призначило замість неї, значно меншу доплату за понаднормований страховий стаж.
Позивач зазначає, що станом на 1 квітня 2021 його загальний страховий стаж складає 54 роки, з них 28 років додаткового, понаднормованого.
Як вказує позивача, розмір його пенсії за віком складає 5578 грн. за 25 років потрібного страхового стажу, а доплата за 28 років додаткового, понаднормованого страхового стажу складає лише 300,72 грн.
Позивач зазначає, що він виконав усі вимоги ст. 26 Закону № 1058 та має необхідний страховий стаж 28 років та вік 72 роки.
Відповідно вимог ч.1 ст.10 «Право вибору пенсійних виплат» Закон № 1058 щодо вибору призначення пенсії при набутті особою одночасного права на різни види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Позивачем зазначено, що після призначення пенсії у 2008 році, він продовжував працювати і набув 28 років додаткового страхового стажу, з заробітної плати якого, в повному обсязі регулярно щомісяця сплачував страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (а фактично значно більший), до Пенсійного фонду України і виконав усі вимоги щодо призначення пенсії і має право на вибір пенсії за віком відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На думку позивача, він заробив право на вибір пенсії за віком за додаткові 28 років чесної праці, з заробітної плати якої чесно сплачені в повному обсязі всі необхідні пенсійні внески у Пенсійний фонд України відповідно вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» але йому відмовлено.
Позивач зазначає, що він має право на вибір пенсії за віком за 25 чи 28 років страхового стажу.
Ухвалою судді від 12.07.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 14.09.2021 року ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 07 жовтня 2021 року о 09:30 год.
Протокольною ухвалою від 07.10.2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 10 листопада 2021 року о 10 год. 00 хв.
У судове засідання, призначене на 10 листопада 2021 року на 10 год. 00 хв., сторони не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
09.11.2021 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача про причини неявки суд не повідомив.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість продовження розгляду справи по суті за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України.
12.08.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого зазначено, що Головне управління не погоджується з вимогами, викладеними у позовній заяві з огляду на наступне.
Представник відповідача зазначає, що позивач з 30.04.2008 перебуває на обліку у Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058, обчислену на підставі наданих документів при страховому стажі 53 роки 7 місяців (стаж враховано по 30.06.2020), заробітній платі 10410,50 грн., визначений за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 (згідно довідки про заробітну плату), з 01.07.2000 по 31.03.2008 (згідно даних персоніфікованого обліку), та її розмір становить 5878,98 грн., де: 5578,26 грн. - розмір пенсії за віком; 300,72 грн. - доплата за 28 років понаднормативного стажу.
Відповідно до ст. 28 Закону №1058 за кожний повний рік страхового стажу, зокрема для чоловіків, яким пенсію призначено до 01.10.2011 - понад 25 років, пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абз. 1 цієї частини.
Як вказує відповідач, у випадку позивача доплата за 28 років понаднормативного стажу складає 300, 72 грн. (1074,00 грн. х 28% = 300,72 грн. для працюючих осіб).
Відповідач зазначає, що розрахунок визначено та проведено вірно та відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 10 Закону №1058 особі призначається один із видів пенсії за її вибором, тому вимога позивача щодо призначення іншого виду пенсії є не законною, оскільки доплата за понаднормативний стаж - це надбавка до пенсії, а не інший вид пенсії.
Головне управління діє в порядку, передбаченому законодавством, обґрунтовано, а тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.
Відповідач звертає увагу суду, що питання призначення іншого виду пенсії позивачу, вже були розглянуті судом у справі № 521/19561/20.
Відповідач зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 521/19561/20 позивачу відмовлено у задоволені позову. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 521/19561/20 - залишено без змін.
10.08.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач зазначає, що відповідач у своєму відзиві не навів інформації стосовно розміру можливої пенсії за 28 років страхового стажу, а в розпорядженні суду є лише розмір пенсії з 25 років страхового стажу, що не дає можливості суду з'ясувати всі обставини справи.
Також позивач заперечує твердженню відповідача, що Головне управління Пенсійного фонду України діяло в порядку передбаченому законодавством, обґрунтовано, а тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.
Як зазначив позивач, він звернувся до суду за захистом свого права на вибір пенсії за 25 чи 28 років страхового стажу на підставі вимог ст.10 «Право вибору пенсійних виплат» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що дає право позивачу на вибір пенсії.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 з 30 квітня 2008 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до матеріалів справи загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 53 роки 7 місяців (по 30.06.2020 року), з них 28 років додаткового понаднормового стажу.
15.10.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про призначення другої пенсії за віком.
27.10.2020 року листом Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило у призначенні ОСОБА_1 другої пенсії за віком.
Позивач звертався до суду із позовною заявою в якій просив:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області щодо відмови, в призначенні за 28 років додаткового, понаднормового страхового стажу другої (нової) пенсії за віком ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року відповідно ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату другої (нової) пенсії за віком, починаючи з 1 липня 2020 року у відповідності до ст.ст. 26, 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заподіяну шкоду - нарахувати та сплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати його другої пенсії, яка повинна була сплачуватись йому і була недоплачена з 1 липня 2020 року внаслідок протиправної відмови у призначенні другої пенсії, у зв'язку з порушенням строків виплати цих недонарахованих сум пенсії, відповідно до вимог статей 3 та 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» з урахуванням сукупного індексу інфляції за період з 1 липня 2020 року на дату виплати (останній місяць запізнення) згідно індексу інфляції визначеного Міністерством статистики та надрукованого у газеті «Урядовий кур'єр»;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в призначенні за 28 років додаткового, понаднормового страхового стажу другої (нової) пенсії за віком ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року відповідно ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порушенням рівності перед законом та формою прямої дискримінації за певними ознаками працюючого пенсіонера ОСОБА_1 страховим стажем 53 роки з яким проводяться менш прихильно ніж з особою з загальним стажем 27 років в аналогічній ситуації якому призначається пенсія у розмірі більшому, а працюючому пенсіонеру зі стажем 53 роки призначається не пенсія, а лише доплата за набутий понаднормовий стаж у 28 років в розмірі значно меншим.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 року по справі №521/19561/20, яке набрало законної сили 22.06.2021 року, у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено.
29 березня ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив провести розрахунок пенсії за віком відповідно Закону України № 1058 станом на 29 березня 2021 за 29 років страхового стажу та надати йому відомості про цей розмір для вибору пенсії за віком з більшим розміром.
12.04.2021 року Головне управління ПФУ в Одеській області надало позивачу відповідь №5713-5384/Н -02/1500/21, в якій зазначено, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону з 30.04.2008 при страховому стажі 53 роки 7 місяців (стаж враховано по 30.06.2020), заробiтнiй платі 10410,50 грн, визначенiй за перiоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 (згідно довідки про заробітну плату), з 01.07.2000 по 31.03.2008 (згiдно даних персоніфікованого обліку), та її розмiр становить 5878,98 грн. де 5578,26 грн. - розмір пенсії за віком; 300,72 грн - доплата за 28 років понаднормативного стажу. Доплата за понаднормативний стаж - це надбавка до пенсії, а не інший вид пенсії, тому призначити інший вид пенсії немає правових підстав.
Згідно із ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, зокрема, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
За правилами ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп *Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
З матеріалів справи вбачається, що страховий стаж позивача складає 53 роки 7 місяців з яких понаднормативний стаж - 28 років.
При цьому, згідно із заявою ОСОБА_1 від 04.07.2018 відповідачем перераховано його пенсію у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону №1058.
Статтею 10 Закону № 1058-IV, на яку посилається позивач в обґрунтування свого позову, встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Отже наведена норма Закону № 1058-IV передбачає право вибору одного з декількох різних видів пенсії. У статті 10 Закону наведено перелік таких видів пенсії, а саме: пенсії за віком, пенсії по інвалідності, пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Судом встановлено, що позивач має право та отримує пенсію за віком, яка йому призначена у 2008 році.
Про наявність права на інший вид пенсії, окрім пенсії за віком, позивач у позовній заяві не зазначає.
Отже, доводи позивача ґрунтуються на неправильному тлумаченні положень ст.10 Закону № 1058-IV, а тому суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача, оскільки він не має права на різні види пенсії, з яких можна обирати згідно приписів ст.10 Закону № 1058-IV.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України, зокрема, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у виборі пенсії за віком за 25 чи за 28 років страхового стажу на підставі ст.10 вказаного Закону , а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246 КАС України, суд,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів
.