09 грудня 2021 р. № 400/8601/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів в сумі 164 268,15 грн.,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку (з 01.08.2021 р.) з 74% на 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 01.08.2021 р. пенсії в розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат; стягнення суми доплати в розмірі 137865,90 грн та в розмірі 26402,25 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Пенсію призначено в розмірі 74% грошового забезпечення. При перерахунку пенсії з 01.08.2021 р. відповідач незаконно зменшив її до 70%. Суми доплати в розмірі 137865,90 грн та в розмірі 26402,25 грн відповідач не виплатив.
Ухвалою від 11.10.2021 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
07.12.2021 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов'язано органи ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії. Здійснюючи перерахунок пенсії на виконання рішення суду, відповідач керувався нормами законодавства, чинного на момент здійснення перерахунку, а отже, максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Щодо стягнення сум доплати відповідач зазначив, що з дати набрання рішеннями суду законної сили позивач отримує перерахований розмір пенсії. Сума різниці внесена до Реєстру судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи ПФУ та буде виплачена в порядку черговості після виділення бюджетних асигнувань. Задоволення вимог позивача щодо стягнення призведе до подвійного стягнення.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив військову службу та з 1989 року отримує пенсію за вислугу років.
Як вбачається з наданих позивачем матеріалів, пенсію йому призначено, виходячи з вислуги 35 років, із розрахунку 74% від грошового забезпечення на відповідній посаді.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) відповідач з 01.01.2018 р. провів перерахунок пенсії позивача, застосувавши максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 (в редакції станом на час перерахунку пенсії).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 р. по справі № 400/1540/19 відповідача зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням 74% грошового забезпечення. Рішення суду відповідачем було виконане.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 р. по справі № 400/122/21 відповідача зобов'язано провести з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення. Рішення суду відповідачем було виконане, про що свідчить лист відповідача від 28.04.2021 р. (а. с. 4-7). Сума доплати за період з 01.04.2019 р. по дату набрання рішенням суду законної сили склала 137865,90 грн (а. с. 8).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 р. по справі № 400/3637/21 відповідача зобов'язано провести з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії на підставі уточненої довідки про розмір грошового забезпечення. Рішення суду відповідачем було виконане, про що свідчить лист відповідача від 31.08.2021 р. (а. с. 11-14). Сума доплати за період з 01.04.2019 р. по дату набрання рішенням суду законної сили склала 26402,25 грн (а. с. 16).
Однак відповідачем проведено перерахунок пенсії зі зменшенням відсоткового значення розміру пенсії з 74% до 70% грошового забезпечення з 01.08.2021 р. (а. с. 15).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У рішенні від 04.02.2019 р. по зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262 на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.08.2021 р.
Тим більше рішенням суду вже було встановлено право позивача на отримання пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Водночас, вимога позивача про здійснення виплати пенсії є похідною від вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії у розмірі 74% грошового забезпечення. Здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов'язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача сплати різницю є передчасною.
Щодо позовної вимоги про стягнення суми доплати в розмірі 137865,90 грн та в розмірі 26402,25 грн суд виходить з того, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 8 Закону № 2262).
Як свідчить звіт про виконання бюджету ПФУ на 01.10.2021 р., кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду витрачено в повному обсязі.
Заборгованість за рішеннями суду у справах № 400/121/21 і № 400/3637/21 внесена до Реєстру судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи ПФУ та буде виплачена в порядку черговості після виділення бюджетних асигнувань. Задоволення вимог позивача щодо стягнення у справі № 4008601/21 призведе до подвійного стягнення.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для часткового задоволення позову.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надав квитанції про сплату судового збору в сумі 908,00 грн (за немайнову вимогу) та 1642,68 грн (за майнову вимогу) (а. с. 1, 27).
Оскільки в задоволенні майнової вимогу судом відмовлено, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 908,00 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку (з 01.08.2021 р.) з 74% на 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 01.08.2021 р. пенсії в розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат; стягнення суми доплати в розмірі 137865,90 грн та в розмірі 26402,25 грн - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 р. з 74% на 70% відповідних сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 р. у розмірі 74% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
4. У задоволенні позовних вимог про стягнення суми доплати в розмірі 137865,90 грн та в розмірі 26402,25 грн - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 09.12.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська