Рішення від 10.12.2021 по справі 380/18084/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року

справа №380/18084/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Дрогобицької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, площа Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Дрогобицької міської ради Львівської області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 03.08.2021, зареєстрованого за № 07/В-3783, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15га, яка розташована на АДРЕСА_2 ;

-зобов'язати Дрогобицьку міську раду Львівської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.08.2021, зареєстрованого за № 07/В-3783, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15 га, яка розташована на АДРЕСА_2 та прийняти рішення відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.

Позовні вимоги обрунтовані тим, що позивач у серпні 2021 звернувся до Дрогобицької міської ради Львівської області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15га, яка розташована на АДРЕСА_2 . Однак, станом на день звернення до суду відповідач не розглянув зазначене клопотання у встановлений законом строк. Тому позивач вважає, що його право має бути захищене шляхом зобов'язання відповідача розглянути клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та прийняти рішення відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.

Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 22.10.2021 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у строк, встановлений судом, подав відзив на позовну заяву, що долучений до матеріалів справи 06.12.2021, в якому заперечив щодо позовних вимог з тих підстав, що клопотання позивача розглянуто на ХІІІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання 09.09.2021, однак проект рішення про надання дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою не набрав голосів, отже рішення прийнято не було. Дрогобицька міська рада повторно розглянула клопотання позивача на ХVІ сесії Дрогобицької міської ради 25 листопада 2021. Проект рішення повторно не набрав більшості голосів, відтак прийнятий не був. Таким чином, відповідач вважає, що не вчиняв протиправної бездіяльності, оскільки клопотання позивача розглянув, однак рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту прийнято не було. Крім того, вважаючи, що прийняття рішення радою можливе тільки при голосуванні більшістю, відповідач переконаний, що діяв відповідно до законодавства. Тому просить у задоволенні позову відмовити.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Дрогобицької міської ради Львівської області із клопотанням від 03.08.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15га, яка розташована на АДРЕСА_2 .

Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради листом від 09.08.2021 повідомив ОСОБА_2 , що питання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою за його клопотанням від 03.08.2021 буде розглянуто на засіданні постійної комісії ради з питань регулювання земельних відносин, а остаточне рішення прийме сесія міської ради.

15.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дрогогобицької міської ради із запитом на інформацію про надання копії рішення Дрогобицької міської ради за результати розгляду його клопотання від 03.08.2021.

Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради листом від 27.98.2021 повідомив ОСОБА_2 , що розгляд його клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою було винесено на сесію Дрогобицької міської ради, проте проект рішення не набрав достатньої кількості голосів, тому прохання не задоволено.

ОСОБА_1 вважає, що Дрогобицька міська рада допустила протиправну бездіяльність, оскільки не розглянула клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Позивач, вважає, що його право підлягає захисту, тому звернувся до суду з цим позовом.

Оцінюючи спірні правовідносини у цій справі, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч. 1, 5 ст. 46 Закону №280/97 сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 59 Закону №280/97, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради шляхом поіменного голосування.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз вищенаведених положень Земельного кодексу України та Закону №280/97 свідчить про те, що питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмова у його наданні належить до компетенції органу місцевого самоврядування, а надання дозволу або відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформляється індивідуальним правовим актом - рішенням ради.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15 та від 23.11.2018 по справі №П/811/601/18.

Наведеними вище положеннями чинного законодавства чітко визначені як підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, так і чітко визначені для відповідача порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, а так само і форма прийнятих відповідних рішень.

Як встановив суд, позивач звернувся до Дрогобицької міської ради Львівської області із клопотанням від 03.08.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15га, яка розташована на АДРЕСА_2 .

Як видно з матеріалів справи, 30.08.2021 відповідачем сформовано проект рішення Дрогобицької міської ради «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд», відповідно до п.1.3 якого зазначено і клопотання ОСОБА_1 . Цей проект є опублікований на сайті Дрогобицької міської ради.

Згідно з п.37 протоколу ХІІІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання від 09.09.2021 заслухано питання про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; результати голосування про прийняття рішення за основу: за 13, проти -0, утрималося - 4; рішення не прийнято.

Таким чином, на ХІІІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання від 09.09.2021 Дрогобицька міська рада не прийняла рішення за клопотанням позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 03.08.2021 через відсутність більшості голосів на підтримку такого.

Як видно з матеріалів справи, 18.11.2021 відповідачем повторно сформовано проект рішення Дрогобицької міської ради «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд», відповідно до п.1.11 якого зазначено і клопотання ОСОБА_1 . Цей проект є опублікований на сайті Дрогобицької міської ради.

Згідно з п.43 протоколу ХVІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання від 25.11.2021 заслухано питання про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; результати голосування про прийняття рішення за основу: за - 2, проти -0, утрималося - 14; рішення не прийнято.

Таким чином, на ХVІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання від 25.11.2021 Дрогобицька міська рада повторно не прийняла рішення за клопотанням позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 03.08.2021 через відсутність більшості голосів на підтримку такого.

Водночас до складу Дрогобицької міської ради входить 38 депутатів. Для прийняття рішення відповідно до ст. 59 Закону №280/97 необхідно, щоб за таке проголосувало щонайменше 20 депутатів.

Таким чином, як видно з протоколів сесій Дрогобицької міської ради від 09.09.2021 та 25.11.2021, рішення за результатами розгляду клопотання позивача не було прийнято у зв'язку із тим, що присутніми на засіданні 09.09.2021 були 17 депутатів, 25.11.2021 - 16 депутатів.

Отже, достатні підстави стверджувати, що відповідач не вчиняв жодних дій щодо розгляду клопотання позивача є відсутні. Однак, результати розгляду такого клопотання не відповідають вимогам ч.7 ст.118 ЗК України.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що Дрогобицька міська рада, вчиняла дії, спрямовані на розгляд клопотання позивача від 03.08.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Отже, відповідач не допустив протиправної бездіяльності в цій частині, як це стверджує позивач. Відтак, підстав для задоволення вимоги про визання протиправною бездіяльності Дрогобицької міської ради щодо нерозгляду клопотання позивача від 03.08.2021 нема. Тому в цій частині позовних вимог суд відмовляє.

Однак, оскільки міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти колегіально шляхом поіменного голосування більшістю депутатів від загального складу ради, то суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний розглянути клопотання позивача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, прийнявши одне з можливих та передбачених Законом рішень, - задовольнити таке клопотання та надати відповідний дозвіл на розроблення проекту землеустрою чи відмовити у наданні такого.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково та зобов'язати Дрогобицьку міську раду Львівської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.08.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15 га, яка розташована на АДРЕСА_2 та прийняти рішення відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача на суму 454,00грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Дрогобицької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, площа Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Дрогобицьку міську раду Львівської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.08.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,15 га, яка розташована на АДРЕСА_2 та прийняти рішення відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути Дрогобицької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, площа Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 454 (чотириста п'ятдесят чотири)грн. 00коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Лунь З.І.