08 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6635/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Херсонській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Херсонській області (далі - відповідач, УСБУ в Херсонській області, Управління), в якому він просить:
- визнати протиправною відмову УСБУ в Херсонській області у видачі позивачу оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення з 05.03.2019 року;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
Також позивач просить прийняти рішення про негайне виконання рішення суду; встановити судовий контроль за виконанням судового рішення відповідно до ст.382 КАС України та провести розгляд справи у судовому засіданні за участю позивача в порядку загального провадження.
Позовні вимоги мотивує тим, що 22.09.2021 він звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки для перерахунку пенсії, виходячи із складових грошового забезпечення станом на 05.03.2019, однак той листом від 13.10.2021 за №71/Я-279/60 відмовив у видачі довідки, не обґрунтувавши свою відмову відповідними нормами права. Натомість позивач вважає, що він має право на отримання такої довідки з урахуванням визнання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та змін до пункту 5 і додатку 2 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також з урахуванням правових висновків Верховного Суду у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
Ухвалою від 03.11.2021 вказаний позов залишений без руху. Позивачу наданий строк на усунення недоліків позову. Ухвала виконана, недоліки позову усунуті.
Ухвалою від 12.11.2021 провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.11.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого убачається, що відповідач позов не визнає. Вказує, що станом на 05.03.2019 ОСОБА_1 не був військовим пенсіонером, оскільки проходив військову службу в органах Служби безпеки України та отримував грошове забезпечення, а на дату, коли йому було поновлено виплату пенсії 27.07.2021, її розмір був встановлений з розміру грошового забезпечення за посадою, яку він займав на момент звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу. При цьому, станом на цю ж дату не відбулася зміна, введення нових чи інше упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб, унаслідок яких виникали б підстави для перерахунку пенсії. Також зазначає, що висновки Верховного Суду, викладені у справах №160/8324/19, №826/3858/18, стосується осіб, які станом на 05.03.2019 були військовими пенсіонерами та отримували пенсійне забезпечення згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а позивач до таких осіб не відноситься.
Ухвалою від 26.11.2021 у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області витребовано в якості доказів пенсійну справу позивача.
Витребовані докази надійшли до суду 03.12.2021.
01.12.2021 надійшла відповідь позивача на відзив, в якій він вважає доводи відповідача необґрунтованими та безпідставними, оскільки поданими доказами, в тому числі й висновком за результатами розгляду заяви позивача від 22.09.2021, підтверджується, що при розгляді заяви не було застосовано жодного нормативно-правового акту, що стосується порушених в заяві питань пенсійного забезпечення, а саме надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року. Висновок є незрозумілим та суперечливим за змістом викладених тез, оскільки в ньому зазначається на розгляд заяви позивача, а за результатами пропонується завершити перевірку заяви позивача, яка насправді не призначалась та не проводилась в встановленому законодавством порядку. Також не надано на вимогу суду жодного документу, який було покладено в розгляд заяви, у відзиві відповідач посилається на низку документів (наказів, листів і таке інше), копій яких не надає ні позивачу, ані суду. Викладені відповідачем доводи не стосуються суті заяви та видачі довідки, видача якої є обов'язком відповідача, яку він видає регулярно іншим військовослужбовцям, та за судовими рішеннями Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов'язується здійснити перерахунок пенсійного забезпечення до норм законодавства.
Позивач вказує, що згідно з відповіддю відповідача той відмовив йому в наданні довідки про розмір грошового забезпечення протиправно, без обґрунтування своєї відмови відповідними нормами права. Також, посилання на поновлення пенсії не має жодного відношення до перерахунку її за всіма складовими, або бути підставою для відмови в наданні такої довідки. Крім того, посилання на поновлення пенсії з 27.07.2021 року за інформацією, на яку нібито посилається відповідач отриману з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області не відповідає дійсності, оскільки в матеріалах пенсійної справи позивача така переписка відсутня.
Вважає він безпідставним і твердження відповідача про те, що позивач вважається звільненим з 2015року, оскільки навпаки, всіма доводами відповідача підтверджується, що позивач проходив військову службу до 26.07.2021 року в Управліннях Служби безпеки України в Херсонських та Сумських областях.
Також вказує на безпідставність посилань відповідача на обставини, встановлені Херсонським окружним адміністративним судом у справі №540/2165/21, оскільки рішення у згаданій справі не набрало законної сили.
У підсумку зазначає, що відповідач не спростував жодним доказом обставини, за яких ним надано відповідачу безпідставну відмову та запитувану довідку, здійснено це навмисно, порушуючи соціальні гарантії позивача.
Позивачем 06.12.2021 подано до суду в якості доказу грошовий атестат №00015, виданий 07.05.2014 Управлінням Служби безпеки України в Донецькій області.
Ухвалою від 08.12.2021 повернуто без розгляду клопотання позивача про розгляд справи у судовому засіданні за його участю в порядку загального провадження.
Визначаючись із тим, за правилами якого провадження розглядати цю справу, суд враховував положення статті 257 КАС України, а також те, що згідно із пунктом 3 частини 6 статті 12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а відповідно до приписів пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України такі справи розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до таких висновків.
Як встановлено судом, позивач засобами поштового зв'язку надіслав на адресу відповідача заяву, датовану 22.09.2021, в якій просив видати йому оновлену довідку для перерахунку пенсії із встановленням основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Заява отримана відповідачем 27.09.2021 за вхідним №Я-279.
Відповідачем 13.10.2021 за №71/Я-279/60 надано позивачу відповідь, за змістом якої у видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії відмовлено, що мотивовано припиненням виплати пенсії позивачу з 01.05.2018 у зв'язку з поновленням його на військовій службі.
Не погоджуючись з відмовою відповідача видати довідку для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Крім того, судом встановлено, що позивача звільнено з військової служби наказом голови Служби безпеки України від 22.08.2015 №810-ос та виключено із списків особового складу УСБУ в Херсонській області наказом начальника УСБУ в Херсонській області від 08.09.2015 №624-ос.
У зв'язку із звільненням позивачу з 09.09.2015 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70% від грошового забезпечення. У грошовому виразі пенсія позивачу визначена в розмірі 6070,36 грн.
На підставі виданої УСБУ в Херсонській області довідки №N/А-2102005327 від 10.04.2018 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснено перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2018 та визначено її в розмірі 7719,41 грн.
Перерахунок здійснено з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 7750,00 грн, оклад за військовим званням «полковник» 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 4153,50 грн, а всього - 13383,50 грн.
Наказом голови Служби безпеки України від 04.04.2018 №424-ос скасовано наказ від 22.08.2015 №810-ос, яким було звільнено позивача, та вирішено вважати його таким, що перебуває на військовій службі з 22.08.2015 року.
Згідно з атестатом про зняття з обліку №170 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області припинило з 01.05.2018 виплату пенсії позивачу у зв'язку із зарахуванням на військову службу.
УСБУ в Херсонській області листом №71/22/3-4135дск від 15.04.2021 повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про те, що на підставі постанови Верховного Суду від 18.02.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі №821/3195/15-а головою Служби безпеки України видано наказ №440-ос/дск від 02.04.2021, відповідно до якого позивач вважається таким, що звільнений з військової служби наказом голови Служби безпеки України від 22.08.2015 №810-ос та виключений із списків особового складу УСБУ в Херсонській області наказом начальника УСБУ в Херсонській області від 08.09.2015 №624-ос.
Також цим листом повідомлено про те, що після поновлення на військовій службі наказом голови Служби безпеки України від 04.04.2018 №424-ос позивач проходив військову службу та отримував грошове забезпечення в УСБУ в Херсонській області з 24.04.2018 по 09.02.2020, а в період з лютого 2020 по квітень 2021 позивач проходив службу в УСБУ в Сумській області.
До листа УСБУ в Херсонській області додало, зокрема, копію наказу №440-ос/дск від 02.04.2021 та довідку від 15.04.2021 №71/22/68-2948 про грошове забезпечення ОСОБА_1 в УСБУ в Херсонській області за період з 24.04.2018 по 09.02.2020.
Крім того, 07.05.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про поновлення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновило з 01.06.2021 виплату пенсії позивачу, обчисливши її у розмірі 70% від грошового забезпечення, указаного у довідці УСБУ в Херсонській області від 15.04.2021 №71/22/68-2948, а саме виходячи з посадового окладу 7750,00 грн, окладу за військовим званням «полковник» 1480,00 грн та надбавки за вислугу років 45% 4153,50 грн, а всього 13383,50 грн.
У грошовому виразі пенсія позивачу визначена в розмірі 9368,45 грн.
07.06.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов лист Управління Служби безпеки в Сумській області від 31.05.2021 №3651, за змістом якого повідомлено, що позивач на час надання листа проходить військову службу в Управлінні Служби безпеки в Сумській області.
Позивач 07.06.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призупинення виплати пенсії у зв'язку з тим, що його ще не виключено із списків особового складу військової частини.
Згідно з атестатом про зняття з обліку №215 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області припинило з 30.06.2021 виплату пенсії позивачу у зв'язку із зарахуванням на військову службу.
Позивач 02.08.2021 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заяву про поновлення та перерахунок пенсії.
Листами від 13.09.2021 №5893 та від 23.09.2021 №6116 Управління Служби безпеки в Сумській області повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про те, що ОСОБА_1 у відповідності із наказом голови Служби безпеки України видано наказ №440-ос/дск від 02.04.2021 (із змінами, внесеними наказом №569-ос/дск від 30.04.2021) вважається таким, що зарахований до списків особового складу УСБУ в Херсонській області з 23.03.2018. З 26.07.2021 позивач виключений зі списків особового складу Управління Служби безпеки в Сумській області відповідно до наказу начальника цього Управління від 26.07.2021 №222-ос/дск.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області поновлено виплату пенсії позивачу з 27.07.2021 в розмірі 9368,45 грн, а також визначено суми недоплаченої пенсії, які підлягали виплаті позивачу з 01.10.2021 - 1511,04 грн за липень 2021 та по 9368,45 грн за серпень-вересень 2021, а всього 20247,94 грн.
При вирішенні цього спору суд виходить з такого.
Закон України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).
За змістом преамбули до Закону №2262-XII, він має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із статтями 1, 10 Закону №2262-XII, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Призначення і виплата пенсій здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частинами 3, 18 статті 43 Закону №2262-XII установлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Крім того, статтею 51 Закону №2262-XII передбачено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
А за змістом статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Крім того, цими правовими нормами та нормами статті 48 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а звернення за призначенням пенсії здійснюється в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено, зокрема, «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
За змістом пунктів 1, 2, 3, 4 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, для чого органи, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складають та подають такі довідки головним управлінням Пенсійного фонду України для проведення останніми перерахунку пенсій. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Згідно із пунктами 4, 23, 24 Порядку 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, у разі виникнення обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій (зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), перерахунок пенсій здійснюється на підставі відповідних довідок, які виготовляються уповноваженими на те рішеннями своїх керівників державні органи. Якщо конкретніше, то довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.
Так, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - ПКМУ №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 ПКМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Оскільки зміни, внесені ПКМУ №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинен вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 ПКМУ №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Тобто, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Як видно з матеріалів пенсійної справи позивача, він знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 09.09.2015 та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
Позивачу на підставі виданої УСБУ в Херсонській області довідки №N/А-2102005327 від 10.04.2018 та відповідно до ПКМУ №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у 2018 році вже було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
При цьому, з 23.03.2018 по 26.07.2021 позивач ОСОБА_1 проходив військову службу, спочатку в УСБУ в Херсонській області (з 24.04.2018 по 09.02.2020), а після цього й до дня звільнення - в УСБУ в Сумській області. У зв'язку з цим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.05.2018 припинено виплату пенсії позивачу у зв'язку із зарахуванням його на військову службу.
Суд враховує, що обставини проходження позивачем військової служби з 23.03.2018 по 26.07.2021 визнаються учасниками справи.
У цій справі позивач вимагає від УСБУ в Херсонській області видати йому довідку для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 року.
Слід звернути увагу, що умови пенсійного забезпечення військовослужбовців визначені приписами статті 2 Закону №2262-XII, якими установлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, ... виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
З наведеного суд висновує, що оскільки позивач з 23.03.2018 по 26.07.2021 проходив військову службу, а виплата пенсії йому в цей час була припинена, тобто він не був пенсіонером, то відповідно він не набув права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року. Перерахунок розміру його пенсії мав бути здійснений при її поновленні після звільнення його з військової служби, з урахуванням при цьому загальної вислуги років на день останнього звільнення та розміру грошового забезпечення, яке він отримував за останнім місцем служби.
За таких обставин відповідач цілком правомірно відмовив йому у видачі довідки листом від 13.10.2021 за №71/Я-279/60, оскільки для її видачі не було правових підстав.
Частиною 1 статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частина 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
Слід звернути увагу, що виходячи із змісту статті 55 Конституції України, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Суд вважає, що оскаржена відмова відповідача видати довідку для перерахунку пенсії, виходячи з грошового забезпечення та за період, коли позивач не був пенсіонером та проходив військову службу, не порушує його прав, свобод та інтересів, про які він заявляє у позові.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Розподіл судових витрат згідно із статтею 139 КАС України не здійснюється у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Херсонській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 112010201