Рішення від 16.11.2021 по справі 923/810/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року Справа № 923/810/21

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П., за участю секретаря судового засідання Борхаленко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Управління Північно-Кримського каналу Державного агентства водних ресурсів України, м. Нова Каховка м. Таврійськ, Херсонська область

до відповідача: Акціонерного товариства "Херсонобленерго", м. Херсон

про скасування рішень

представників сторін:

від позивача: Гончаренко А.Ю. - адвокат, Шешеня Є.В. - уповн. предст.

від відповідача: Дереза Т.І. - уповн. предст.

Управління Північно-Кримського каналу Державного агентства водних ресурсів України звернулось до господарського суду Херсонської області із позовною заявою до Акціонерного товариства "Херсонобленерго" про скасування рішення Новокаховського міжрайонного відділення комерційного обліку Акціонерного товариства "Херсонобленерго", оформлене протоколом № 386 від 08.09.2020 р. по розгляду акту про порушення "Правил роздрібного ринку електроенергії" № 135022 від 24.07.2020 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 30.06.2020 працівниками обленерго було проведено відключення Управління. При відключенні роз'єднувача 30.06.2020 опломбування не проводилось, запірний пристрій не встановлювався. В акті про порушення від 24.07.2020 № 135002 зазначено про самовільне підключення роз'єднувача 6кВ на опорі № 30. Ф-625 відпайка № 5. Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін встановлено, що споживач (Управління) несе відповідальність за експлуатацію кабельної лінії 6кВ від ізоляторів опори № 30 ПЛ-6кВ ф-625, однак опора № 30 (на якій встановлений роз'єднувач 6кВ) знаходиться за межами території Управління та не перебуває під охороною Управління, оскільки опора № 30 є власністю обленерго. При складанні акту від 24.07.2020 не було встановлено фактів пошкодження пломб, індикаторів та поза облікового споживання електроенергії. Показники лічильника при відключенні 30.06.2020 майже ідентичні показникам, які були при підключенні 19.01.2021. Відсутність пошкоджених пломб та індикаторів, відсутність поза облікового підключення підтверджує факт того, що Управління не використовувало електроенергію у спірний період з 30.06.2020 по 24.07.2020.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.06.2021 року, справу розподілено судді Ярошенко В. П.

Ухвалою від 17 червня 2021 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Розгляд справи 923/810/21 визначено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Цією ж ухвалою суд запропонував учасникам провадження у встановлені строки надіслати (надати) до суду: відповідачу - відзив на позовну заяву (одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів, а відповідні докази представити суду), належним чином завірені копії статутних та реєстраційних документів та позивачу відповідь на відзив.

08 липня 2021 року до суду від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, оскільки складений працівниками АТ "Херсонобленерго" Акт про порушення № 135022 від 24.07.2020 відповідає вимогам чинного законодавства. Відповідач у запереченнях від 20.07.2021 зазначає, що позивач у відповіді на відзив підтверджує факт самовільного підключення, яке зафіксовано в Акті про порушення. Крім того, аргумент УПКК щодо того, що ОСР зобов'язаний був при відключенні 30.06.2020 опломбувати роз'єднувач не містить посилань на норми матеріального права, які зобов'язують ОСР вчиняти такі дії. Позивачем не надано жодного належного, допустимого та достатнього доказу на підтвердження тверджень викладених у позовній заяві. З огляду на зазначене, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та таким, що не відповідають фактичним обставинам, а тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні даного позову. Відзив з додатком прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.

Ухвалою від 21 вересня 2021 року суд закрив підготовче провадження у справі № 923/810/21 та призначив справу до судового розгляду по суті на 19 жовтня 2021 о 10:30 год.

19 жовтня 2021 в судовому засіданні оголошувалась перерва до 16 листопада 2021 о 10:30 год.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив відповідача.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та у задоволенні позову просив відмовити, надавши аналогічні пояснення тим, які містяться у відзиві на позовну заяву та запереченнях.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Матеріали справи свідчать, що 01.01.2019 Управління Північно-Кримського каналу Державного агентства водних ресурсів України (надалі - позивач, споживач або Управління) приєдналось до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 190 (надалі - Договір) Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (надалі - відповідач або постачальник).

Пунктом 1.2. Типового договору встановлено, що умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (надалі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Заявою-приєднання №190 від 01.01.2019р. Управління Північно-Кримського каналу відповідно до ст.ст.633, 634, 641, 642 ЦК України, ЗУ "Про ринок електричної енергії”. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРККІІ від 14.03.2018р. №312, приєдналося до умов договору про падання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного па сайті https://ksoe.com.ua оператора системи розподілу Акціонерного товариства "Хсрсоноблснсрго" на умовах Договору про постачання електричної енергії №190 від 02.03.2004р. (далі Договір).

За твердженням позивача, Новокаховське міжрайонне відділення комерційного обліку Акціонерного товариства "Херсонобленерго" надіслало на адресу Управління Північно-Кримського каналу попередження № 11603399/190 про-проведення планових ремонтних робіт в електричних мережах АТ "Херсонобленерго" та тимчасове відключення об'єкту.

Перерва постачання була запланована з 30.06.2020 до 01.07.2020.

30.06.2020 працівниками обленерго було проведено відключення Управління. При відключенні роз'єднувача 30.06.2020 опломбування не проводилось, запірний пристрій (замок) не встановлювався.

Позивач зазначає, що для забезпечення електроенергією Управління наказом від 30.06.2020 № 210 запроваджено роботу резервного джерела живлення (дизельна електростанція АД 60С). Відповідно до вказаного наказу розроблено графік чергувань персоналу на час роботи дизельної електростанції.

24.07.2020 працівникам АТ "Херсонобленерго" був наданий безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що знаходиться на території Управління.

В ході перевірки інспектором було складено Акт про порушення № 135022, а саме: порушення п.5.5.5 п.п. 5, п.п. 6 ПРРЕЕ - здійснено самовільне підключення електроустановок споживачем, струмоприймачів до електричної мережі без порушення схеми обліку шляхом підключення роз'єднувача 6кВ на опорі №30. Ф-625 відпайка № 5.

У пункті 8 акту зазначено, що Управління повторно відключено від електроживлення та роз'єднувач опломбовано.

Із даним актом Управління Північно-Кримського каналу не погодилось, про що зазначено зауваження в акті. Також, 24.07.2020 було подано заяву з ґрунтовними поясненнями. Суть зауважень зводилась до того, що роз'єднувач знаходиться за територією Управління та при плановому відключенні 30.06.2020 представниками обленерго не проводилось опломбування або інші заходи по блокуванню доступу сторонніх осіб до роз'єднувача. В період відключення з 30.06.2020 по 24.07.2020 Управління до мережі не підключалось, використовувало електроенергію від дизель-генератора та на лічильник обліку електроенергії напруга не подавалась.

08.09.2020 відбулось засідання комісії Новокаховського міжрайонного відділення комерційного обліку Акціонерного товариства "Херсонобленерго" за результатами якого складено протокол № 386. Складено додатковий рахунок № 190 за серпень 2020 року по акту № 135022 на суму 181 004,54 грн. Призначення платежу: оплата за електроенергію по акту № 135002.

Управління Північно - Кримського каналу вважає, що під час складання акту про порушення № 135002 від 24.07.2020 року, проведення засідання комісії, складення протоколу та виставлення додаткового рахунку № 190 на суму 181004,54 грн., з боку Відповідача допущені численні порушення вимог нормативно - правових актів, що регулюють діяльність учасників ринку електричної енергії, чим суттєво порушенні законні права та інтереси управління Північно - Кримського каналу.

Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Статтею 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір.

Згідно з ч.1 ст. 275 цього Кодексу за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві, який зобов'язується оплатити її та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання.

Зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону та договору.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України; одностороння відмова від виконання умов договору не допускається (ч.ч. 1, 7 ст.193 ГК України).

Відповідно до ч.3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний дотримуватися, зокрема, правил технічної експлуатації, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, умов укладених договорів.

Відповідно до пп.2.1, 2.3 Договору Оператор системи (АТ "Херсоноблеперго") надає послуги з розподілу електричної енергії, а Споживач оплачує за розподіл електричної енергії, згідно глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".

Пунктом 6.2 Договору на Споживача покладено обов'язок, зокрема: 1) виконувати умови цього Договору; 5) забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; 8) у разі здійснення оплати за послугу з розподілу безпосередньо Оператору системи здійснювати таку оплату у терміни передбачені Додатком до цього Договору.

В свою чергу п.7.1 Договору за Оператором системи закріплено наступне право: 1) на отримання від Споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу електричної енергії у разі, якщо умовами глави 5 цього Договору передбачено, що оплату послуг з розподілу Споживач здійснює безпосередньо Оператору системи та на отримання своєчасної оплати за надання послуги і розподілу електричної енергії від Постачальника у разі, якщо умовами глави 5 цього Договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу Оператору системи здійснює Постачальник; 2) на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; 4) обмежувати або припиняти постачання електричної енергії Споживачу у випадках та в порядку, передбачених ПРРЕЕ; 5) вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем, під час користування електричною енергією; 6) контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ; 7) складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

У пункті 10.1 Сторонами узгоджено, що розподіл електричної енергії Споживачу може бути обмежено або припинено Оператором системи з повідомленням Споживача не пізніше ніж за три робочих дні у разі несплати Споживачем відповідних платежів у терміни, встановлені Додатком №4 "Порядок розрахунків".

Аналогічне закріплено п.7.5 ПРРЕЕ, за змістом якого припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи.

Приписами п. 11.5.1 Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №310 (далі КСР), встановлено, що послуги з розподілу електричної енергії надаються Користувачу безперервно, крім випадків, передбачених договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та цим Кодексом.

Згідно пп.3 п.11.5.2 КСР випадки припинення розподілу електричної енергії за ініціативою ОСР є, зокрема несплата та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

У зв'язку із несплатою Управлінням Північно-Кримського каналу рахунків за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов Договору №190 з оператором системи за останнім утворилася заборгованість за травень 2020 в розмірі 64245,40 грн.

За фактом наявної заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії Споживача листом за вих.№58/06-028292 від 27.05.2020 було повідомлено про припинення розподілу електричної енергії з 10.06.2020 та у зв'язку із недопуском УПКК представників АТ "Херсонобленерго" до вузла обліку 10.06.2020, ОСР повторно повідомив листом за вих. №58/08-031541 від 18.06.2020. УПКК про припинення розподілу електричної енергії за наявну заборгованість з 09:00 години 30 червня 2020р. з центрів живлення.

30.06.2020 надання послуг з розподілу за Договором УПКК на об'єкт "Промбаза" було припинено з центру живлення ПЛ-6 кВ Ф-625, інв.№014453, що не заперечується позивачем.

В розумінні п.1.1.2 Правил відключення електроустановки - одноразова дія (технологічна операція), яка виконується автоматичним або ручним способом штатними пристроями (вимикач, роз'єднувач) електричної мережі або електроустановки шляхом роз'єднання сусідніх елементів цієї мережі (установки) без порушення її технологічної цілісності, спрямована на знеструмлення електроустановки.

Змістом п.7.6 розділу VII ПРРЕЕ визначено, що у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.

В розумінні п. 1.1.2 глави 1.1 розділу ПРРЕЕ самовільне - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення; самовільне підключення без порушення схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, передбаченою проектними рішеннями та/або договором і оператором системи, після їх відключення оператором системи в установленому законодавством порядку (за умови наявності договору з оператором системи); необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим, власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; споживання електричної енергії - користування електричною енергією споживачем за допомогою електрообладнання для задоволення потреб споживача відповідно до укладених договорів; акт про порушення - акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

24.07.2020, в ході перевірки працівниками АТ "Херсонобленерго" дотримання Споживачем Управлінням Північно-Кримського каналу Правил роздрібного ринку електричної енергії на об'єкті "Промбаза", розташованого за адресою: Херсонська обл., м.Нова Каховка, м.Таврійськ, вул.Незалежності (Героїв Сталінграда), 11 (далі - Об'єкт), виявлено порушення пп.5, 6, н.5.5.5 ПРРЕЕ, що полягає мовою оригіналу в наступному: "здійснено самовільне підключення електроустановок споживачем, струмоприймачів до електричної мережі без порушення схеми обліку шляхом підключення роз'єднувача 6 кВ на опорі №30, Ф-625 відп.№5. Акт складено згідно ПРРЕЕ п.8.2.4, п. 8.2.5".

Вказане порушення було виявлене в присутності головного енергетика Жеребного Сергія Віталійовича та заступника начальника Шешені Євгена Володимировича та зафіксовано 24.07.2020 року в Акті про порушення №135022 (далі - Акт), який був підписаний з боку АТ "Херсонобленерго" двома працівниками, а саме: начальником НКМВКО Блажко Максимом Олеговичем та інспектором Непомнящим Володимиром Володимировичем. З боку Споживача Акт підписано зазначеними вище представниками із Додатками №№1, 2 до Акту та поясненнями: "Ділянка порушення Т8 та Т7 не відповідають п.4 акту про порушення №135022 від 24.07.2020р., оскільки ВР-0,4 відключено споживачем, а отже відсутня напруга на лічильнику обліку та опломбована. 11.5 Акту про порушення № 135022-напруга на ел.споживача відсутня у зв'язку з відключенням згідно повідомлення №11603399/190 НКМВКО АТ ''Херсонобленерго''. З Акту про порушення Споживачу стало відомо, що засідання комісії з розгляду складеного Акту про порушення відбудеться 08.09.2020 року о 14:00 за адресою: м. Нова Каховка, вул.Французька, 6а, НКМВКО та в разі неявки УПКК на засідання комісії Акт розглядатиметься без участі Споживача.

Положеннями п.8.9 Договору Сторонами узгоджено, що у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання відповідного акту. У разі відмови Сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складання підписали не менше 3 уповноважених представників Сторони, що склала акт, такий акт вважається дійсним.

Приписами п.8.2.5 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, па місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до п.8.6 Договору у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість недовраховоної електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії Оператора системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.

За змістом п.8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. Аналогічне закріплено н.9 Додатку 4 до Договору.

Згідно п.8.2.6 Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Підпунктом 5 п.8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи па підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку.

Відповідно до п.8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт-год) розраховується за формулою (4):

Wдоб = Р • tдоб • Кв,

де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи та склала 175 кВт (п.5 Акту, Додаток №6 до Договору);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год) та складає 24 год. (Додаток №5 до Договору);

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Враховуючи зазначене, отримуємо наступне: Wдоб = 175 кВт *24 год * 0,6 =2520 кВт/год.

Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначено виходячи з дати відключення 30.06.2020р. по дату виявлення порушення 24.07.2020р.

Рішенням комісії AT "Херсонобленерго" від 08.09.2020 року Споживачу визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил за п.8.4.10 ПРРЕЕ в обсязі 60480 кВт/год на суму 181004,54 грн., яке оформлене Протоколом №386 від 08.09.2020. Засідання комісії проводилося в присутності представника за довіреністю Балацької A.B. та заступника начальника УПКК Шешені С.В. (повідомлені про місце, час і дату засідання комісії п. 11 спірного Акту). Протокол засідання комісії №386 від 08.09.2020 з розрахунком та Додатковим рахунком №190 по Акту №135022 на суму 181004,54 гри. представнику Споживача було вручено в день проведення засідання комісії по розгляду Акту №135022, про що свідчить відмітка про їх отримання на примірнику АТ "Херсонобленерго".

Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості не облікованої електричної енергії.

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема:крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо, недотримання вимог нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно норм ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В силу вимог ст.610. ст.525 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Аналогічне закріплено ч.2 ст.218 ГК України, згідно якої учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

На думку суду управлінням Північно-Кримського каналу, не доведено, що порушення ПРРЕЕ виникло з вини ОСР (АТ "Херсонобленерго") та/або внаслідок дії обставин непереборної сили.

Таким чином, УПКК своїми діями порушило законодавство в галузі енергетики та умови Договору споживача про падання послуг з розподілу електричної енергії №190 від 02.03.2004р., яке підпадає під порушення, визначене пп.5 п.8.4.2 Правил та за яке останньому до сплати було нараховано 181004,54 грн. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ по Акту про порушення №135022 від 24.07.2020 за п.8.4.10 ПРРЕЕ. Доказів сплати коштів Споживачем до суду не надано.

Так, в обґрунтування позову УПКК зазначає, що при відключенні 30.06.2020р. та оформленні Акту про порушення 24.07.2020р., представниками ОСР показання лічильника не фіксувалися, а отже розрахунки, вказані в оскарженому Протоколі №386 від 08.09.2020р. не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки відповідно до показань лічильника, знятих при підключенні Споживача 19.01.2021р. (після погашення заборгованості за послуги з розподілу, закріпленої Рішенням ГСХО від 18.11.2020р. у справі №923/978/20) останній не спожив електроенергії в кількості, зазначеної в Протоколі, а саме в кількості 60480 кВт.

Спростовуючи вказане вище, суд констатує, що УПКК до сплати нарахована сума в розмірі 181004,54 грн. на підставі Акту про порушення №135022 та є необлікованою електричною енергією.

За змістом п.1.1.2 Правил акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який с підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належить іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Відповідно до п.8.2.4 Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Актом про порушення №135022 від 24.07.2020р. зафіксовано самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку, яке визначене пп.5 п.8.4.2 Правил. У зв'язку із чим розрахунок здійснено за п.8.4.10 ПРРЕЕ, за змістом якого, у разі виявлення у не побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВтгод) розраховується за формулою (4): Wдоб Р • tдоб • Кв.

А отже, зазначене спростовує позицію УПКК щодо неправильного визначення обсягу електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил.

Маємо зазначити, що згідно приписів и.8.4.9 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії. В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.

За таких обставин, до спірних правовідносин п.8.4.9 Правил не розповсюджується, тобто при розрахунку обсягу споживання необлікованої електричної енергії покази комерційного обліку не враховуються, що свідчить про неправильне застосування норм матеріального права Позивачем та правомірність дій Відповідача.

Також, УПКК посилається, що зміст Акту про порушення №135022 містить інформацію про відсутність показів на дисплеї засобу обліку електричної енергії у зв'язку з тим, що ВР-0,4 відключено, встановлені пломби та індикатори не пошкоджені та не спрацьовані, зразки кабелю можливого прихованого підключення не вилучались, оскільки засобів прихованого підключення не виявлено. При цьому, АТ "Херсонобленерго" не позначено на схемі, де було вилучено зразок кабелю та не вказано номер пломби, якою опломбовано пакет з кабелем, а також Позивач вказує, що саме Відповідач відмовився перевірити кожний струмоприймач та комерційний вузол обліку та при огляді електроустановки був присутній лише один представник Відповідача.

Суд не погоджується з такими твердженням позивача враховуючи наступне.

Нарахування вартості електричної енергії Позивачу здійснено згідно приписів п.8.4.10 ПРРЕЕ за самовільне підключення електроустановок до електричної мережі без порушення схеми обліку після відключення останнього 30.06.2020р., яке врегульоване пп.5 п.8.4.2 ПРРЕЕ.

Згідно останнього абзацу п.8.4.6 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

Отже, з аналізу вказаної норми вилучати зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення є правом ОСР, а не обов'язком. Тобто, дана норма є диспозитивною.

А отже, враховуючи, що зразки кабелів, через які було здійснено самовільне підключення, не вилучалися, Акт про порушення №135022 від 24.07.2020р. не містить інформацію про їх вилучення з позначенням на схемі місця вилучення зразків та їх опломбування.

Суд зазначає, що відсутність показів на дисплеї засобу обліку електричної енергії, у зв'язку з тим, що ВР-0,4 відключено, а встановлені пломби та індикатори не пошкоджені та не спрацьовані не звільняють УПКК від відповідальності за порушення останнім законодавства На ринку електричної енергії, в частині самовільного підключення електроустановки споживача без порушення схеми після її відключення шляхом підключення роз'єднувача 6кВ на опорі №30 Ф625 відп.№5, відповідальність за який, згідно Додатків № №6, 7 до Договору несе УПКК. Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлена на ізоляторах опори №30 ПЛ-6 кВ Ф-625 н/ст Новая Каховка-330 кВ у бік споживача ( ТП- 105). Враховуючи, що роз'єднувач 6кВ знаходиться після ізоляторів, саме УПКК, згідно умов Договору, несе відповідальність зa його стан.

Обставини, щодо того, що представники AT "Херсонобленерго" відмовилися перевірити кожний струмоприймач та комерційний вузол обліку та при огляді електроустановки був присутній лише один представник спростовується змістом Акту про порушення №132022 від 24.07.2020р., згідно якого останній складено двома представникам ОСР, яким представники Позивача не надали інформації щодо паспортних даних струмоприймачів та не надано допуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Вказаний Акт підписаний представниками обох Сторін, та, в цій частині, без зауважень.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в п.9 "Позиція Верховного Суду" постанови від 29 травня 2018 року у справі №913/868/17 зазначив, що споживач, який у майбутньому заперечує викладені в акті дані, повинен довести обставини, які перешкоджали поданню таких заперечень при складанні акта або інші поважні причини, з яких заперечення не були надані.

За таких обставин, зазначене вище підтверджує правомірність дій представників АТ "Херсонобленерго" під час складання Акту про порушення №135022 від 24.07.2020р. та його оформлення.

За відсутності доказів вчинення порушення ПРРЕЕ іншою стороною, сам факт виявлення у суб'єкта господарювання (споживача) ПРРЕЕ є підставою для нарахування вартості електричної енергії, необлікованою внаслідок порушення ПРРЕЕ відповідно до вимог глави 8.4 Правил.

Матеріали справи не містять доказів вчинення порушення ПРРЕЕ іншою стороною.

Крім зазначеного, УПКК обґрунтовує свою позовну заяву порушенням АТ "Херсонобленерго" порядку проведення засідання комісії по розгляду Акту про порушення №135022 від 24.07.2020, а саме абз.4 п.8.2.6 ПРРЕЕ.

Щодо даної обставини суд зазначає наступне.

Згідно п.8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральною органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист нрав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач мас бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Отже, зміст п.8.2.6 ПРРЕЕ спростовує позицію УПКК щодо порушення АТ "Херсонобленерго" порядку оформлення Протоколу №386 від 08.09.2020р., виходячи з наступного:

по-перше; комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Будь які інші вимоги та/або обмеження ПРРЕЕ не встановлено, в тому числі і обмеження щодо того, що особи які складали Акт про порушення не мають право бути членом по його розгляду. Протокол №386 від 08.09.2020р. підписаний трьома представниками АТ "Херсонобленерго", що свідчить про його відповідність п.8.2.6 Правил.

по-друге: журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення є внутрішнім документом ОСР і жодного відношення немає до Споживачі, а отже і не впливає на права та обов'язки останніх;

по-третє: Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дачу засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. УПКК скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії.

вчетверте: рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Рішення комісії оформлено Протоколом №386 від 08.09.2020р., який разом із рахунком №190 на суму 181004,54 гри. особисто вручено представнику Позивача 08.09.2020р. в день проведення засідання комісії, що підтверджується відміткою про отримання останнього на примірнику АТ "Херсонобленерго" (докази додаються).

по-п'яте: склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів) про який йде мова в п.8.2.6 ПРРЕЕ та на який посилається Позивач не є умовою для проведення засідання комісії по розгляду актів про порушення. Законодавець даною нормою лише визначив коло осіб, які мають бути запрошені на засідання комісії.

Отже, в матеріалах справи відсутні докази, які б спростували факт порушення ПРРЕЕ, який зафіксований в Акті про порушення №135022 від 24.07.2020.

Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають.

У відповідності до приписів ст.ст. 123, 129 ГПК України, судові витрати пов'язані з розглядом справи покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 09.12.2021.

Суддя В.П.Ярошенко