Гайворонський районний суд Кіровоградської області
м.Гайворон, вул.Великого Кобзаря, 3 Кіровоградської області, 26300
Справа №: 385/1564/21 3/385/668/21
09.12.2021 рокум. Гайворон
Суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області Панасюк І.В.,
з участю секретаря судового засідання Стародуба В.В.,
прокурора Лабенко Н.В.,
розглянувши матеріали адміністративних справ пов'язаних з корупцією, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мощене, Гайворонського району, Кіровоградської області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався, РНОКПП НОМЕР_1 ,
про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи, у т.ч. станом на 00 год. 00 хв.
01.01.2018 суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою, зазначеною у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2018 до 00 год. 00 хв. 01.04.2018 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, пункту 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме: 01.07.2020 о 10 год. 57 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП. Крім того ОСОБА_1 , будучи, у т.ч. станом на 00 год. 00 хв.
01.01.2019 суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою, зазначеною у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2019 до 00 год. 00 хв. 01.04.2019 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, пункту 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, а саме: 01.07.2020 о 10 год. 56 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Враховуючи що в провадженні Гайворонського районного суду Кіровоградської області одночасно знаходяться 2 адміністративні справи про вчинення однією особою ОСОБА_1 , правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справи про адміністративне правопорушення №385/1564/21, №385/1566/21 відповідно до ст. 36 КУпАП необхідно об'єднати в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні факт вчинення адміністративних правопорушень не визнав, оскільки зазначив, що декларації хоч і з порушенням терміну, однак все ж таки були подані. Крім того зазначив, що пройшло вже багато часу, а тому дана справа підлягає до закриття.
Прокурор Лабенко Н.В. в судовому засіданні просила суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті.
Суддя, заслухавши ОСОБА_1 та прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону.
Згідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Рішенням про підсумки виборів депутатів сьомого скликання Тополівської сільської ради, Гайворонського району, Кіровоградської області, ОСОБА_1 обрано депутатом сьомого скликання Тополівської сільської ради, Гайворонського району, Кіровоградської області.
Згідно до абз. 2 п. 2 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до п. п. 1 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року за № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року, щорічна декларація подається у період з 00:00 годин 01 січня до 00:00 годин до 01 квітня року, наступного за звітним роком.
Таким чином, граничний термін подання декларацій встановлено Закону України «Про запобігання корупції» та обмежено моментом у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення, що повністю узгоджується із положенням ч. ч. 2, 3 ст. 251 та ч. 2 ст. 252 Цивільного кодексу України.
ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, у 2018 році був зобов'язаний у порядку передбаченому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру до 1 квітня 2018 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру, ОСОБА_1 подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік лише 01.07.2020 року о 10 годині 57 хвилин, а отже, несвоєчасно.
Крім того ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, у 2019 році був зобов'язаний у порядку передбаченому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2018 рік шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру до 1 квітня 2019 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру, ОСОБА_1 подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік лише 01.07.2020 року о 10 годині 56 хвилин, а отже, несвоєчасно.
Вирішуючи питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суд виходить з того, що суб'єктивна сторона адміністративних правопорушень може характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, правопорушення може бути також вчинено з необережності.
Умисною є форма вини, яка характеризується тим, що особа усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, передбачає можливість настання негативних наслідків та бажає настання таких наслідків (прямий умисел), або байдуже ставиться до їх настання чи свідомо допускає їх настання (непрямий умисел).
Правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, направленого головам апеляційних судів областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим за вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 знаходився на території України, доказів того, що він перебував на лікарняному чи у відпустці не надано, отже мав можливість своєчасно подати декларацію про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру.
Незважаючи на необхідність подати у період часу з 00 годин 00 хвилин 01.01.2018 до 00 годин 00 хвилин 01.04.2018 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію про свій майновий стан, а саме, 01.07.2020 року о 10 годині 57 хвилин, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Крім того незважаючи на необхідність подати у період часу з 00 годин 00 хвилин 01.01.2019 до 00 годин 00 хвилин 01.04.2019 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію про свій майновий стан, а саме, 01.07.2020 року о 10 годині 56 хвилин, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Такі дії містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто порушення вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування. За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та доведеність його вини.
Розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, вважаю, що відсутні підстави для закриття провадження за відсутністю події та складу адміністративних корупційних правопорушень.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 38 КУпАП, враховую, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік ОСОБА_1 мав подати до 1 квітня 2018 року, та щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2018 рік ОСОБА_1 мав подати до 1 квітня 2019 року, тобто днем вчинення правопорушень були 1 квітня 2018 року та 1 квітня 2019 року відповідно, а тому станом на день розгляду справ пройшло більше двох років з дня вчинення адміністративних правопорушень, зазначених в протоколах, тому вважаю необхідним закрити провадження в справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 38, 247, 276 - 280 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Об'єднанні справи рахувати за №385/1564/21.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Гайворонський районний суд Кіровоградської області.
Суддя :І. В. Панасюк
Дата документа 09.12.2021