Рішення від 03.12.2021 по справі 905/1852/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

03.12.2021 Справа №905/1852/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.,

за позовом №12-3028/21 від 13.09.2021 Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Костянтинівка Донецької області, ЄДРПОУ 38034476,

до відповідача, Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Маріуполь Донецької області, ЄДРПОУ 00191678,

про стягнення 103 285,88 грн., -

Без виклику сторін

І. Короткий зміст позовної заяви, заперечень та інших заяв, клопотань учасників справи:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області, м.Костянтинівка Донецької області, звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №12-3028/21 від 13.09.2021 до відповідача, Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Маріуполь Донецької області, про стягнення збитків в сумі 103 285,88 грн. на рахунок UA128999980333129331000005692, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), отримувач: Донецьке ГУК/Костянтинів. МТГ/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, КБК 24062100 - Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до: спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 30 985,76 грн., що становить 30% загальної суми збитків; обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473) в сумі 20 657,18 грн., що становить 20% загальної суми збитків; фонду охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 34898855) в сумі 51 642,94 грн., що становить 50% загальної суми збитків на підставі ст.ст.41, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.111 Водного кодексу України, ст.1166 Цивільного кодексу України, Методики розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 №389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/16783, п.7 ч.3 ст.29, п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на виявлення, за результатами проведених позапланових заходів державного нагляду (контролю), порушення Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів і не усунення їх, у зв'язку з чим виникли підстави для стягнення з відповідача збитків за скид забруднюючих речовин зі зворотними водами (випуску №1) очисних споруд у водний об'єкт (річка Кривий Торець) за період з 01.01.2020 по 01.09.2020 у загальному розмірі 103 285,88 грн.

На підтвердження викладених обставин позивач надав у копіях: припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/66 від 21.10.2019; наказ Державної екологічної інспекції у Донецькій області №43 від 27.01.2020 «Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/18 від 28.02.2020 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з додатком №2 до нього «Перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотримання вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №4 від 19.02.2020 відбору стічних вод; протокол Державної екологічної інспекції у Донецькій області №4 від 25.02.2020 вимірювань показників складу та властивостей вод; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №5 від 20.02.2020 відбору стічних вод; протокол Державної екологічної інспекції у Донецькій області №5 від 26.02.2020 вимірювань показників складу та властивостей вод; припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/18 від 28.02.2020; наказ Державної екологічної інспекції у Донецькій області №268 від 09.06.2020 «Про проведення позапланової перевірки Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/5 від 24.06.2020 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з додатком №2 до нього «Перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотримання вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №17 від 17.06.2020 відбору стічних вод; протокол Державної екологічної інспекції у Донецькій області №17 від 23.06.2020 вимірювань показників складу та властивостей вод; припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/5 від 24.06.2020; наказ Державної екологічної інспекції у Донецькій області №477 від 27.08.2020 «Про проведення позапланової перевірки Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-393/20 від 10.09.2020 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з додатком №2 до нього «Перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотримання вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №22 від 01.09.2020 відбору проб вод; протокол Державної екологічної інспекції у Донецькій області №23 від 07.09.2020 вимірювань показників складу та властивостей вод; припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-393/20 від 15.09.2020; наказ Державної екологічної інспекції у Донецькій області №618 від 30.10.2020 «Про проведення позапланової перевірки Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-514/20 від 12.11.2020 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з додатком №2 до нього «Перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотримання вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів»; акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області №29 від 02.11.2020 відбору проб вод; протокол Державної екологічної інспекції у Донецькій області №30 від 09.11.2020 вимірювань показників складу та властивостей вод; припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-514/20 від 16.11.2020; довідка щодо фактичних фитрат та тривалості скидання зворотних вод Костянтинівського ВУВКГ з 01.01.2020 по 01.09.2020; дозвіл на спеціальне водокористування Костянтинівське ВУВКГ Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014; рішення Департаменту екології та природних ресурсів «про видачу дозволу на спеціальне водокористування та затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин із зворотними водами» №05-2547 від 29.08.2014; розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами в водний об'єкт з перевищенням встановлених нормативів ГДС по випуску №1 очисних споруд Костянтинівського ВУВКГ Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в річку Кривий Торець (басейн річки Казенний Торець) за період з 01.01.2020 по 01.09.2020; протокол Державної екологічної інспекції у Донецькій області №004568 від 12.11.2020 про адміністративне правопорушення; постанова Відділу державного екологічного нагляду (контролю) природних ресурсів Північного регіону Донецької області Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-225 від 12.11.2020 про накладення адміністративного стягнення; квитанція АТ КБ «ПриватБанк» №0.0.1917521536.1 від 23.11.2020; претензія Державної екологічної інспекції у Донецькій області №13-88/21 від 13.01.2021 про відшкодування збитків на суму 103 285,88 грн. з доказами направлення на адресу відповідача (поштова накладна №8431306139266 від 03.02.2021 та опис вкладення до листа з відбитком календарного штемпеля 03.02.2021); відповідь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» №9/вх..4-77-21 від 26.02.2021 на претензію; наказ Державної екологічної інспекції України №48 від 02.02.2021 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області (нова редакція)» разом з означеним Положенням; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Державної екологічної інспекції у Донецькій області.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.13 Конституції Украни, ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.202, 38, 39, 40, 41, 42, п.«г» ч.4, ч.6 ст.47, ст.ст.68, 69 Закону України «Про охорону наколишнього природного середовища», ст.ст.2, 42, 44, 70, 111 Водного кодексу України, п.7 ч.3 ст.29, п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, Методику розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністертсва охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 №389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/76783 із змінами, внесеними згідно наказів Міністерства екології та природних ресурсів №220 від 30.06.2011, №320 від 15.06.2012, №367 від 13.10.2015 та главу ХІ Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 №128 (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 05.12.2019 №342).

23.10.2021 від відповідача на офіційну електронну поштову скриньку суду надійшов відзив №0.03.02/1471 від 22.10.2021 на позовну заяву, за змістом якого останній заперечив проти заявлених позовних вимог з таких підстав: приписи було видано неналежній особі, адже Костянтинівське ВУВКГ не є ні підприємством, ні суб'єктом господарювання відповідно до ст.ст.55, 62 Господарського кодексу України; позивач помилково вважає, що перевищення ГДК автоматично означає перевищення ГДС, адже поняття ГДС застосовується щодо стічних зворотних вод, а поняття ГДК щодо водних об'єктів, відповідач наполягає, що сам норматив ГДС дотримано, а це означає, що порушення умов спеціального водокористування, встановлених п.6 дозволу на спеціальне водокористування №УКР-ДОН 5876 від 29.08.2014 відсутнє; стверджує, що позивачем здійснено вимірювання не у встановленому дозволом на спеціальне водокористування №УКР-ДОН 5876 від 29.08.2014 місці контролю нормативів; заперечує проти здійсненого позивачем розрахунку, зазначає, що ним неправильно застосовано коефіцент, що використовувався при розрахунку збитків, що враховує категорію водного об'єкта, при застосуванні формули для визначення небезпечності забруднюючої речовини позивачем використано ГДК нітратів у воді рибогосподарського призначення, в той час як треба використувавати ГДК для водойм комунально-побутового, теж саме відносно безрозмірного показника небезпечності для речовин фосфати, БСК, АПАВ, обчислення якого взагалі не викладено. На підставі викладеного, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

До відзиву додано у копіях: дозвіл Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації №Укр-Дон-5876 від 29.08.2014 на спеціальне водокористування Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Костянтинівське ВУВКГ; положення №36 затвердженого наказом генерального директора Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 27.06.2012 «Про Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (нова редакція); опис документів, що надано державному адміністратору для отримання документів дозвільного характеру №01-4-1067 Е від 05.08.2014; розпорядження керівника обласної військово-цивільної адміністрації №73/7-21-рк від 18.08.2021 «Про звільнення генерального директора Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»; рішення Департаменту екології та природних ресурсів «про видачу дозволу на спеціальне водокористування та затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин із зворотними водами» №05-2547 від 29.08.2014; статут Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28.08.2007 №98р; докази направлення останнього позивачу.

Паперовий примірник відзиву №0.03.02/1471 від 22.10.2021 надійшов на адресу суду 28.10.2021 (надіслано поштою 25.10.2021 згідно інформації, що міститься на поштовому конверті, у якому надійшов документ).

Відповідь на відзив та документи на виконання ухвали суду від 04.10.2021 позивачем не представлено.

ІІ. Процесуальній дії суду:

З дотриманням приписів ст.32 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1852/21 визначено суддю Кротінову О.В.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 04.10.2021 прийнято позовну заяву №12-3028/21 від 13.09.2021 до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1852/21; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; позивачу визначено надати: відповідно до ст.ст.166, 251 Господарського процесуального кодексу України відповідь на відзив у строк до 03.11.2021, одночасно надати докази його направлення учасникам справи; докази наявності повноважень у Ковалішена А.М. на підписання акта №02-393/20 від 10.09.2020 від імені Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»; пояснити здійснення розрахунку розмірів відшкодування збитків за період з 01.01.2020 по 01.09.2020 (чому саме цей період взято для розрахунку); відповідачу визначено надати: відповідно до ст.ст.165, 251 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову у строк до 26.10.2021, але не пізніше 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; одночасно надіслати учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку судового засідання; роз'яснено сторонам, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та, що за клопотанням однієї із сторін розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відзив поданий відповідачем прийнято судом та враховано під час розгляду справи по суті.

Позивачем відповідь на відзив не представлено, жодних пояснень та клопотань суду не надано.

Беручи до уваги положення Господарського процесуального кодексу України, суть спору, відсутність клопотань від учасників справи щодо розгляду справи з повідомленням (викликом) сторін, беручи до уваги належне забезпечення з боку суду можливості учасників справи для реалізації своїх процесуальних прав, в тому числі шляхом направлення поштою (іншим належним засобом зв'язку) відповідних доказів до суду, суд дійшов висновку про існуючу можливість розглянути спір.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого наказом від 28.04.2020 №129.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Донецької області.

Відповідно до пункту 2 розділу II положення, інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установам та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин тощо.

Для виконання покладених завдань, інспекція має право розраховувати розміри збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, пред'являти претензії, вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів, виступати позивачем, відповідачем у судах (пункти 6, 9 розділу II положення).

Державною екологічною інспекцією у Донецькій області відповідно до статті 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 16.10.2019 по 21.10.2019 приписано Костянтинівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» розробити план організаційних заходів по усуненню недоліків, до 15.11.2019 (пункт №1 припису); не допускати скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд господарсько-побутових стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, з моменту отримання припису (пункт №2 припису); забезпечити виконання умов, які встановлені дозволом на спеціальне водокористування №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014, з моменту отримання припису (пункт №3 припису); забезпечити дотримання правил ведення обліку обсягу зворотних вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балк Сергієвська, далі р.Кривий Торець, а саме: облік здійснювати засобами вимірювальної техніки, до 15.12.2019 (пункт №4 припису); забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС), з моменту отримання припису (пункт №5 припису).

Означений припис прийнято до виконання директором Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без зауважень, про що свідчить його підпис, засвідчений печаткою підприємства.

Інспекцією в період 2020 року проведено 4 позапланових перевірки (з 17.02.2020 по 28.02.2020, з 11.06.2020 по 24.06.2020, з 28.08.2020 по 10.09.2020 та з 30.10.2020 по 12.11.2020) дотримання вимог природоохоронного законодавства підрозділом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» - Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в частині виконання приписів про усунення виявлених порушень за результатами проведених позапланових заходів державного нагляду (контролю), в результаті яких виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме:

1. Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №43 від 27.01.2020 «Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у період з 17.02.2020 по 28.02.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в частині виконання раніше виданого припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/66 від 21.10.2019 по усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 16.10.2019 по 21.10.2019.

Під час проведення перевірки у період з 17.02.2020 по 28.02.2020 відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області в період з 19.02.2020 по 20.02.2020 виконано відбір проб зворотних вод КНС-1а Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємтсва «Компанія «Вода Донбасу» та поверхневих вод природного струмка, який впадає в р.Кривий Торець, що підтверджується актом відбору проб №4 від 19.02.2020 та протоколом вимірювань показників складу та властивостей вод №4 від 25.02.2020, актом відбору проб №5 від 20.02.2020 та протоколом вимірювань показників складу та властивостей вод №5 від 26.02.2020.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей вод встановлено перевищення гранично допустимої концентрації наступних речовин:

1) за результатами вимірювання вище аварійного колодязя КНС-1а встановлено відхилення фактичного нормативу згідно ГДК:

нітрити - відповідно до ГДК - 0,08 мг/дм3, фактична концентрація - 0,353 мг/дм3, перевищення складає +0,273 мг/дм3;

фосфати - відповідно до ГДК - 0,17 мг/дм3, фактична концентрація - 0,94мг/дм3, перевищення складає +0,77 мг/дм3;

залізо загальне - відповідно до ГДК - 0,1 мг/дм3, фактична концентрація - 0,128 мг/дм3, перевищення складає +0,028 мг/дм3;

сухий залишок - відповідно до ГДК - 1000 мг/дм3, фактична концентрація - 1195 мг/дм3, перевищення складає +195 мг/дм-3;

АПАР - відповідно до ГДК - 0,028 мг/дм3, фактична концентрація - 0,28 мг/дм3, перевищення складає +0,252 мг/дм3;

нафтопродукти - відповідно до ГДК - 0,05 мг/дм3, фактична концентрація - 0,086 мг/дм3, перевищення складає +0,036 мг/дм3;

2) за результатами вимірювання нижче аварійного колодязя КНС-1а встановлено відхилення фактичного нормативу згідно ГДК:

нітрити - відповідно до ГДК - 0,08 мг/дм3, фактична концентрація - 0,678 мг/дм3, перевищення складає +0,598 мг/дм3;

нітрати - відповідно до ГДК - 40,0 мг/дм3, фактична концентрація - 72,9 мг/дм3, перевищення складає +32,9 мг/дм3;

фосфати - відповідно до ГДК - 0,17 мг/дм3, фактична концентрація - 8,8 мг/дм3, перевищення складає +8,63 мг/дм3;

залізо загальне - відповідно до ГДК - 0,1 мг/дм3, фактична концентрація - 0,297 мг/дм3, перевищення складає +0,197 мг/дм3;

завислі речовини - відповідно до ГДК - 0,75 мг/дм3, фактична концентрація - 36,5 мг/дм3, перевищення складає +35,75 мг/дм3;

сухий залишок - відповідно до ГДК - 1000 мг/дм3, фактична концентрація - 1572 мг/дм3, перевищення складає +572 мг/дм3;

сульфати - відповідно до ГДК - 500 мг/дм3, фактична концентрація - 519 мг/дм3, перевищення складає +19 мг/дм3;

БСК5 - відповідно до ГДК - 6 мгО2/дм3, фактична концентрація - 20,4 мгО2/дм3, перевищення складає +14,4 мгО2/дм3;

ХСК - відповідно до ГДК - 30 мгО/дм3, фактична концентрація - 74,9 мгО/дм3, перевищення складає +44,9 мгО/дм3;

АПАР - відповідно до ГДК - 0,028 мг/дм3, фактична концентрація - 1,15 мг/дм3, перевищення складає +1,122 мг/дм3;

нафтопродукти - відповідно до ГДК - 0,05 мг/дм3, фактична концентрація - 0,297 мг/дм3, перевищення складає +0,247 мг/дм3;

3) за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у зворотних водах встановлено відхилення фактичного нормативу згідно ГДК:

нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 66,8 мг/дм3, перевищення складає +11,8 мг/дм3;

фосфати - відповідно до ГДК - 6,0 мг/дм3, фактична концентрація - 7,52 мг/дм3, перевищення складає +1,52 мг/дм3;

сухий залишок - відповідно до ГДК - 1300 мг/дм3, фактична концентрація - 1475 мг/дм3, перевищення складає +175 мг/дм3;

БСК5 - відповідно до ГДК - 15 мгО2/дм3, фактична концентрація - 16,4 мгО2/дм3, перевищення складає +1,4 мгО2/дм3;

АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,59 мг/дм3, перевищення складає +0,09 мг/дм3.

Перевіркою встановлено, що Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» виконано тільки перший пункт припису №03/66 від 21.10.2019, пункти 2, 3, 4, 5 припису не виконано.

За результатами проведеної перевірки у період з 17.02.2020 по 28.02.2020 Інспекцією складено акт №03/18 від 28.02.2020 про порушення Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Акт підписано з боку Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без зауважень, а саме: директором Демченком А.В., головним інженером Ковалішен А.М. та начальником хіміко-біологічної лабораторії Криворучко А.В. Міститься позначка про його отримання директором підприємства 28.02.2020.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис №03/18 від 28.02.2020 про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки, зобов'язано виконати пункти 2, 3, 4, 5 припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/66 від 21.10.2019, а саме: з моменту одержання припису не допускати скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд господарсько-побутових стічних вод з перевищенням гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин, забезпечити виконання умов, які встановлені дозволом на спеціальне водокористування №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014, забезпечити дотримання правил ведення обліку обсягу зворотних вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балка Сергієвська, далі в р.Кривий Торець, та забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС).

Вказаний припис прийнято до виконання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», що підтверджується підписом директора Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Демченка А.В.

2. Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №268 від 09.06.2020 «Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у період з 11.06.2020 по 24.06.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в частині виконання раніше виданого припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/18 від 28.02.2020 по усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 17.02.2020 по 28.02.2020.

Під час проведення перевірки у період з 11.06.2020 по 24.06.2020 проаналізовано дані щодо усереднених показників забруднюючих речовин у зворотних водах Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» за перший квартал 2020 року, та встановлено перевищення гранично допустимої концентрації наступних речовин:

завислі речовини - відповідно до ГДК - 15 мг/дм3, фактична концентрація - 17 мг/дм3, перевищення складає +2 мг/дм3;

БПК5 - відповідно до ГДК - 15 мг/дм3, фактична концентрація - 17 мг/дм3, перевищення складає +2 мг/дм3;

азот амонійний - відповідно до ГДК - 2 мг/дм3, фактична концентрація - 2,08 мг/дм3, перевищення складає +0,08 мг/дм3;

нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 65 мг/дм3, перевищення складає +10 мг/дм3.

Відділом інструментально-лабораторного контролю Північного та Західного регіону Державної екологічної інспекції у Донецькій області виконано відбір проб зворотних вод Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та поверхневих вод Балка Сергієвська р.Кривий Торець, що підтверджується актом відбору проб №17 від 17.06.2020 та протоколом вимірювань показників складу та властивостей вод №17 від 23.06.2020.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей вод встановлено перевищення гранично допустимої концентрації наступних речовин:

нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 71,5 мг/дм3, перевищення складає +16,5 мг/дм3;

фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 7,20 мг/дм3, перевищення складає +1,2 мг/дм3;

БСК5 - відповідно до ГДК - 15 мгО2/дм3, фактична концентрація - 16,8 мгО2/дм3, перевищення складає +1,8 мгО2/дм-3;

АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,571 мг/дм3, перевищення складає +0,071 мг/дм3.

Перевіркою встановлено, що Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» припис №03/18 від 28.02.2020 не виконано, а саме: не виконуються умови, які встановлені дозволом на спеціальне водокористування №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014; скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд господарсько-побутових стічних вод здійснюється з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин; не забезпечено дотримання правил ведення обліку обсягу зворотних вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балк Сергієвська, далі в р.Кривий Торець ,а саме: облік здійснювати засобами вимірювальної техніки; не забезпечено дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС).

За результатами проведеної перевірки у період з 11.06.2020 по 24.06.2020 Інспекцією складено акт №03/5 від 24.06.2020 про порушення Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Акт підписано з боку Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без зауважень, а саме: директором Демченком А.В. та головним інженером Ковалішен А.М. Міститься позначка про його отримання директором підприємства 24.06.2020.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис №03/5 від 24.06.2020 про зобов'язання виконати в термін до 01.08.2020 пункт 2 припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/18 від 28.02.2020, а саме: не допускати скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд господарсько-побутових стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, забезпечити дотримання правил ведення обліку обсягу зворотних вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балка Сергієвська, далі в р.Кривий Торець (облік здійснювати засобами вимірювальної техніки), та забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС).

Вказаний припис прийнято до виконання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу», що підтверджується підписом директора Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» Демченка А.В.

3. Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №477 від 27.08.2020 «Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у період з 28.08.2020 по 10.09.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в частині виконання раніше виданого припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/05 від 24.06.2020 по усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 17.06.2020 по 24.06.2020.

Під час проведення перевірки у період з 28.08.2020 по 10.09.2020 проаналізовано дані щодо усереднених показників забруднюючих речовин у зворотних водах Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» за липень - серпень 2020 року, та встановлено перевищення гранично допустимої концентрації наступних речовин:

завислі речовини - відповідно до ГДК - 15 мг/дм3, середня фактична концентрація - 16,95 мг/дм3, перевищення складає +1,95 мг/дм3;

БПК-5 - відповідно до ГДК - 15 мг/дм3, середня фактична концентрація - 17,45 мг/дм3, перевищення складає +2,45 мг/дм3;

азот амонійний - відповідно до ГДК - 2 мг/дм3, середня фактична концентрація - 2,005 мг/дм3, перевищення складає +0,05 мг/дм3;

нафтопродукти - відповідно до ГДК - 0,3 мг/дм3, середня фактична концентрація - 0,32 мг/дм3, перевищення складає +0,02 мг/дм3;

нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, середня фактична концентрація - 61 мг/дм3, перевищення складає +6 мг/дм3.

Відділом інструментально-лабораторного контролю Північного та Західного регіону Державної екологічної інспекції у Донецькій області виконано відбір проб зворотних вод Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комінального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та поверхневих вод балки Сергієвська, р.Кривий Торець, що підтверджується актом відбору проб №22 від 01.09.2020 та протоколом вимірювань показників складу та властивостей вод №23 від 07.09.2020.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей вод встановлено перевищення гранично допустимої концентрації наступних речовин:

нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 62,9 мг/дм3, перевищення складає +7,9 мг/дм3;

фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 11,23 мг/дм3, перевищення складає +5,23 мг/дм3;

АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,543 мг/дм3, перевищення складає +0,043 мг/дм3.

Перевіркою встановлено, що Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» припис №03/5 від 24.06.2020 не виконано, а саме: допускається скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а також не забезпечено дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС).

За результатами проведеної перевірки у період з 28.08.2020 по 10.09.2020 Інспекцією складено акт №02-393/20 від 10.09.2020 про порушення Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Акт підписано з боку Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без зауважень, а саме: в.о. директора Ковалішеним А.М., начальником хіміко-бактеріологічної лабораторії Криворучко А.В. та начальником водовідведення Горленко О.М. Міститься позначка про його отримання в.о. директора підприємства 10.09.2020.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис №02-393/20 від 15.09.2020 про зобов'язання, зокрема, виконати пункт 2 припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №03/5 від 24.06.2020, не допускати скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС), а також забезпечити ліквідацію аварійної ситуації на КНС-1А, припинити аварійний скид неочищених стічних вод по виритій траншеї у природний струмок, який впадає в р.Кривий Торець, в термін - з моменту отримання припису.

Вказаний припис прийнято до виконання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу», що підтверджується підписом директора Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» Демченка А.В.

4.Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №618 від 30.10.2020 «Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у період з 30.10.2020 по 12.11.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в частині виконання раніше виданого припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-393/20 від 15.09.2020 по усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 28.08.2020 по 10.09.2020.

Під час проведення перевірки у період з 30.10.2020 по 12.11.2020 відділом інструментально-лабораторного контролю Північного та Західного регіону Державної екологічної інспекції у Донецькій області виконано відбір проб зворотних вод Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємтсва «Компанія «Вода Донбасу» та поверхневих вод балка Сергієвська, р.Кривий Торець, що підтверджується актом відбору проб №29 від 02.11.2020 та протоколом вимірювань показників складу та властивостей вод №30 від 09.11.2020.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей вод встановлено перевищення гранично допустимої концентрації наступних речовин:

нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 59,7 мг/дм3, перевищення складає +4,7 мг/дм3;

фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 7,81 мг/дм3, перевищення складає +1,81 мг/дм3;

АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,54 мг/дм3, перевищення складає +0,04 мг/дм3.

Перевіркою встановлено, що Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» припис №02-393/20 від 15.09.2020 не виконано, а саме: допускається скидання зворотних вод в балку Сергієвська р.Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин.

За результатами проведеної перевірки у період з 28.08.2020 по 10.09.2020 Інспекцією складено акт №02-514/20 від 12.11.2020 про порушення Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Акт підписано з боку Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без зауважень, а саме: директором Демченко А.В., головний інженером Ковалішеним А.М., начальником хіміко-бактеріологічної лабораторії Криворучко А.В. та начальником водовідведення Горленко О.М. Міститься позначка про його отримання директором підприємства 12.11.2020.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис №02-514/20 від 16.11.2020 про зобов'язання, зокрема, виконати пункт 2 припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №02-393/20 від 15.09.2020, а саме: не допускати скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди), в термін - з моменту отримання припису.

Вказаний припис прийнято до виконання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу», що підтверджується підписом директора Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» Демченка А.В.

Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» здійснює свою водогосподарчу діяльність згідно з дозволом на спеціальне водокористування №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014, виданим Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації на строк до 01.12.2016, строк дії якого відповідно до частини п'ятнадцятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» продовжується на період проведення антитерористичної операції.

Для очищення господарсько-побутових і виробничих стічних вод Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» має один комплекс очисних споруд - випуск 1 (Костянтинівські очисні споруди) - річка Кривий Торець, річка Казенний Торець.

Дозволом на спеціальне водокористування №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014 встановлена категорія водокористування водного об'єкта - рибогосподарська; встановлено гранично допустиме скидання забруднюючих речовин, зокрема, затверджена допустима концентрація БПК5 - 15 мг/дм3; нітрати - 55 мг/дм3; фосфати - 6 мг/дм3; АПАР - 0,5 мг/дм3.

Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» складено довідку щодо фактичних витрат та тривалості скидання зворотних вод за період з 01.01.2020 по 01.09.2020, згідно якої обсяг скинутих зворотних вод усього становить 918968,575 м3.

За результатами проведених вимірювань та на підставі наданих відповідачем документів Інспекцією встановлено, що у період з 01.01.2020 по 01.09.2020 Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» допускався скид зворотних вод в річку Кривий Торець з перевищенням середньої фактичної концентрації забруднюючих речовин: при встановленому ГДК БПК5 на рівні 15 мг/дм3 середня фактична концентрація становила 15,6 мг/дм3; нітратів на рівні 55 мг/дм3 середня фактична концентрація становила 67,07 мг/дм3; фосфатів на рівні 6 мг/дм3 середня фактична концентрація становила 8,65 мг/дм3; АПАР на рівні 0,5 мг/дм3 середня фактична концентрація становила 0,57 мг/дм3.

12.11.2020 Державною екологічною інспекцією у Донецькій області стосовно начальника каналізаційно-очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Якубайлика О.В. складено протокол про адміністративне правопорушення №004568 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №02-225 від 12.11.2020 за статтею 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Означеною постановою начальника каналізаційно-очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Якубайлика О.В. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 гривень.

У згаданих протоколі та постанові зазначено, що начальником каналізаційно-очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Якубайликом О.В. не виконано припис №02-393/20 від 15.09.2020, а саме допущено скидання зворотних вод в балку Сергієвська р.Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що є порушенням статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та статті 110 Водного кодексу України.

23.11.2020 правопорушником ОСОБА_1 адміністративний штраф у розмірі 255,00 грн. сплачено до державного бюджету у повному обсязі, про що свідчить квитанція АТ КБ «ПриватБанк» №0.0.1917521536.1 від 23.11.2020.

Позивач стверджує, що в результаті порушень вказаних вимог природоохоронного законодавства державі заподіяний збиток у розмірі 103 285,88 грн.

03.02.2021 Державною екологічною інспекцією у Донецькій області надіслано Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» претензію №13-88/21 від 13.01.2021 за змістом якої, позивач повідомив про порушення виявлені під час перевірок за період з 01.01.2020 по 01.09.2020, просив перерахувати грошові кошти за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внослідок господарської та іншої діяльності у сумі 103 285,88 грн.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» у відповіді №9/вх.4-77-21 від 26.02.2021 на претензію, зазначило, що остання не може бути задоволена з огляду на те, що на їх думку розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних внаслідок скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами в водний об'єкт з перевищенням встановлених нормативів ГДС з очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за період з 01.01.2020 по 01.09.2020, виконано з порушенням діючого законодавства.

Оскільки, Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» зазначена претензія залишилась без задоволення, збитки не відшкодовано, таке стало підставою для звернення позивача до суду з розглядуваним позовом про відшкодування збитків.

IV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства:

Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

За змістом ст.13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

За приписом ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.

Сутність розглядуваного спору полягає у примусовому спонуканні відповідача до відшкодування збитків, завданих порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до преамбули Водного Кодексу України, усі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту. Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ (стаття 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

За змістом статей 38, 44, 49, 70, 95 Водного кодексу України нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів. Водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (пункт «б»); здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб (пункт «е») (частина перша статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Пунктом «в» статті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема встановлення лімітів використання природних ресурсів, скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» з метою удосконалення роботи по розробці та затвердженню гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти із зворотними водами Міністерством охорони навколишнього природного середовища 15.12.1994 затверджено Інструкцію про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об'єкти із зворотними водами №116, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 22.12.1994 за №313/523.

Пунктами 2.1-2.3 Інструкції про встановлення ГДС (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що скид зворотних вод у водні об'єкти є одним з видів спеціального водокористування і здійснюється на основі дозволів, які видаються у встановленому порядку органами Мінприроди України.

Величини ГДС речовин розробляються і затверджуються для діючих і тих, що проектуються, підприємств-водокористувачів, які мають (будуть мати) організовані скиди зворотних вод з господарської ланки круговороту води у природні ланки (річкові, озерні, морські), тобто у водні об'єкти.

Величини ГДС речовин встановлюються для кожного окремого випуску зворотних вод у поверхневі та морські води у випадках відповідно до пункту 1.9 на основі нормативних документів, які регламентують скид зворотних вод і встановлюють норми якості води водних об'єктів.

Умовою для визначення ГДС речовин є гарантія дотримання норм якості води у встановлених контрольних створах.

Відповідно до пункту 2.13 зазначеної Інструкції після встановлення ГДС речовин вимагається дотримання як допустимих мас, так і допустимих концентрацій речовин, а також не допускається перевищення затвердженої витрати зворотних вод.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V.

Статями 1, 6 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища, а заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій. Підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

У частинах шостій та сьомій статті 7 вказаного Закону визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

На підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

За змістом зазначених норм слідує, що за результатом проведення перевірки орган державного нагляду (контролю) у разі виявлення правопорушення відносно суб'єкта господарювання та наявності підстав для вжиття заходів реагування на підставі акту складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення виявлених порушень.

Так, відповідно до дозволу на спеціальне водокористування Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014 гранично затверджена допустима концентрація БПК5 - 15 мг/дм3; нітрати - 55 мг/дм3; фосфати - 6 мг/дм3; АПАР - 0,5 мг/дм3.

Контроль за дотриманням встановлених обмежень на скид зворотних вод, які вказані у затверджених документах, здійснюється органами Мінприроди України на підставі даних, що представляються водокористувачами, контрольних замірів і обстежень.

Контроль здійснюється згідно з чинним законодавством і нормативними документами, що регламентують порядок проведення контролю за водоохоронною і водогосподарською діяльністю водокористувачів, у тому числі «Правилами охорони поверхневих вод», «Інструкцією з відбору проб для аналізу стічних вод».

Вимірювання показників концентрацій нормованих речовин у зворотних водах для визначення їх маси виконуються шляхом аналізу змішаних проб, відібраних вручну або за допомогою пробовідбірників змішаних (середньогодинних, середньодобових) проб (пункт 4.1 Інструкції про встановлення ГДС).

Відповідно до наказів Державної екологічної інспекції у Донецькій області №78 від 22.02.2019, №257 від 04.10.2019, №166 від 26.05.2020, №340 від 21.09.2020 відділ інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області (Відділ інструментально-лабораторного контролю Північного та Західного регіону Донецької області Державної екологічної інспекції у Донецькій області) мають повноваження на проведення вимірювань під час контролю стану навколишнього середовища.

Таке відповідачем не оспорювалось та не заперечувалось.

Відбір проб води проведено Державної екологічної інспекції у Донецькій області відповідно до вимог до ДСТУ ISO 5667-6:2009, ДСТУ ISO 5667-10:2005, ДСТУ ISO 5667-2:2003, КНД 211.0.2.098-03, ДСТУ ISO 5667-3-2001, про що зазначено в актах відбору проб води.

Визначення показників складу та властивостей проб вод позивачем здійснено за відповідними методиками виконання вимірювань, якими для кожного показника надаються певні умови та термін виконання вимірювань.

Жодних доказів порушення позивачем порядку відбору відповідачем суду не надано.

Результати наведені у відповідних протоколах вимірювань показників складу та властивостей вод.

З метою усунення виявлених порушень Державної екологічної інспекції у Донецькій області видавались приписи №03/18 від 28.02.2020, №03/5 від 24.06.2020, №02-393/20 від 15.09.2020 та №02-514/20 від 16.11.2020 про усунення виявлених порушень та встановлено терміни їх виконання.

Саме внаслідок невиконання відповідачем попередніх заходів державного нагляду (приписів), за результатами проведених з 17.02.2020 по 28.02.2020, з 11.06.2020 по 24.06.2020, з 28.08.2020 по 10.09.2020 та з 30.10.2020 по 12.11.2020 відповідно позапланових перевірок Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» складено акти №03/18 від 28.02.2020, №03/5 від 24.06.2020, №02-393/20 від 10.09.2020 та №02-514/20 від 12.11.2020, в яких зафіксовано, що за результатами вимірювань показників складу та властивостей скиду стічних вод встановлено перевищення гранично-допустимих скидів по наступним показникам:

- за першим актом: нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 66,8 мг/дм3, перевищення складає +11,8 мг/дм3; фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 7,52 мг/дм3, перевищення складає +1,52 мг/дм3; БПК5 - відповідно до ГДК - 15 мг/дм3, фактична концентрація - 16,4 мг/дм3, перевищення складає +1,4 мг/дм3; АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,59 мг/дм3, перевищення складає +0,09 мг/дм3;

- за другим актом: нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 71,5 мг/дм3, перевищення складає +16,5 мг/дм3; фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 7,20 мг/дм3, перевищення складає +1,2 мг/дм3; БПК5 - відповідно до ГДК - 15 мг/дм3, фактична концентрація - 16,8 мг/дм3, перевищення складає +1,8 мг/дм3; АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,571 мг/дм3, перевищення складає +0,071 мг/дм3;

- за третім актом: нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 62,9 мг/дм3, перевищення складає +7,9 мг/дм3; фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 11,23 мг/дм3, перевищення складає +5,23 мг/дм3; АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,543 мг/дм3, перевищення складає +0,043 мг/дм3;

- за четвертим актом: нітрати - відповідно до ГДК - 55 мг/дм3, фактична концентрація - 59,7 мг/дм3, перевищення складає +4,7 мг/дм3; фосфати - відповідно до ГДК - 6 мг/дм3, фактична концентрація - 7,81 мг/дм3, перевищення складає +1,81 мг/дм3; АПАР - відповідно до ГДК - 0,5 мг/дм3, фактична концентрація - 0,54 мг/дм3, перевищення складає +0,04 мг/дм3.

Означені акти складено в присутності керівника підприємства відповідача, підписано останнім та іншими уповноваженими працівниками Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без зазначення пояснень, зауважень або заперечень у відповідній графі акту.

Відомостей щодо скасування актів начальником інспекції, оскарження їх в порядку адміністративного судочинства, визнання недійсними або незаконними до матеріалів справи не додано.

Вказані акти перевірок на час вирішення спору є чинними, зазначені в актах №03/18 від 28.02.2020, №03/5 від 24.06.2020, №02-393/20 від 10.09.2020 та №02-514/20 від 12.11.2020 відомості відповідачем за допомогою належних та допустимих доказів не спростовано.

Клопотань щодо призначення судової експертизи відповідачем не заявлялось.

Таким чином, акти №03/18 від 28.02.2020, №03/5 від 24.06.2020, №02-393/20 від 10.09.2020 та №02-514/20 від 12.11.2020 є належним та допустимим доказом порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відтак факт здійснення відповідачем скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами в водний об'єкт, р.Кривий Торець (басейн річки Казенний Торець), з концентрацією забруднюючих речовин, яка перевищує встановлені норми, передбачені дозволом на спеціальне водокористування, доведено належними та допустимими доказами та підтверджено матеріалами справи.

Отже твердження відповідача в частині відсутності порушення умов спеціального водокористування, встановленого дозволом на спеціальне водокористування №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014 відхиляється судом як не спроможне.

Згідно з встановленими вище обставинами, приписом до акту №02-393/20 від 10.09.2020 позивач зобов'язав відповідача зокрема, не допускати скидання зворотних вод в р.Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС), а також забезпечити ліквідацію аварійної ситуації на КНС-1А, припинити аварійний скид неочищених стічних вод по виритій траншеї у природний струмок, який впадає в р.Кривий Торець, в термін - з моменту отримання припису.

В результаті вищевказаного правопорушення та не виконання вимог припису, посадову особу Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» визнано винними, та на підставі протоколу №004568 від 12.11.2020 і постанови №02-225 від 12.11.2020 притягнуто до адміністративної відповідальності в порядку ст.1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дані адміністративні процесуальні документи не оскаржено. Вимоги щодо сплати адмінистративного стягнення виконані винною особою у добровільному порядку в повному обсязі, про що свідчать квитанції про сплату штрафу.

Таким чином, наведеними доказами підтверджується факти протиправної поведінки відповідача у спірних правовідносинах та його вини.

Водокористувачем з правом скидання стічних вод у водні об'єкти на підставі дозволу на спеціальне водокористування є Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», а не само головне підприємство відповідача.

Даним спростовується твердження відповідача щодо видачі приписів неналежній особі.

Згідно зі статтею 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до пункту «є» частини другої статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

За змістом зазначеної статті підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (частина перша статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Пунктом 8 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статтею 1166 Цивільного кодексу України, згідно з частинами першою і другої якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка (або порушення зобов'язання); шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Як у випадку невиконання договору, так і за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини контрагента або особи, яка завдала шкоду (статті 614, 1166 Цивільного кодексу України).

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Предмет доказування - коло фактів матеріально-правового значення, необхідних для вирішення справи по суті. Факти, які належать до предмета доказування, необхідно відрізняти від інших фактів, які встановлюються при розгляді справи, однак не пов'язані з правильним вирішенням питання про права і обов'язки сторін.

З врахуванням викладеного, до предмета доказування у даній справі входять такі факти: неправомірність поведінки особи, вина заподіювача шкоди, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Факт неправомірної поведінки у даній категорії спорів підтверджується актами перевірок, актами відбору проб та протоколами вимірювань. Так акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання. У такому акті зазначаються посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань, які в свою чергу, містять інформацію, пов'язану з проведенням інструментально-лабораторного контролю.

Акти є носіями доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог природоохоронного законодавства, на підставі яких приймається відповідне рішення контролюючого органу, а оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо складання актів та проведення перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі актів.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №826/4278/14 та від 20.02.2018 у справі №803/1130/17.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.7 цього Положення, Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та здійснює на території Донецької області повноваження Державної екологічної інспекції України, зокрема щодо охорони та раціонального використання вод і відтворення водних ресурсів.

Відповідно до абз.5 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності», позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються для перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Розмір збитків, заподіяних державі Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» розраховано відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/16783, із змінами, внесеними згідно наказами Міністерства екології та природних ресурсів №220 від 30.06.2011, №320 від 15.06.2012, №367 від 13.10.2015.

Згідно з п.1.3 методики, вона встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами.

Пунктом 1.4 методики передбачено, що вона застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї методики, розраховують розмір відшкодування збитків.

Відповідно до п.1.7 методики, води поверхневі - води різних водних об'єктів, що знаходяться на земній поверхні; водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт); гранично допустима концентрація (ГДК) речовин у воді - встановлений рівень концентрації речовини у воді, вище якого вода вважається не придатною для конкретних цілей водокористування; граничнодопустимий скид (ГДС) - маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом для цього пункту водного об'єкта за одиницю часу; забруднююча речовина (ЗР) - речовина, яка привноситься у водний об'єкт в результаті господарської діяльності людини та спричиняє погіршення якості води; наднормативний скид забруднюючих речовин у водний об'єкт - частина маси фактично скинутої речовини у зворотних водах, що перевищує масу речовини, максимально допустиму для відведення за розрахунковий період; скид зворотних вод у водний об'єкт - обсяг зворотних вод, відведених у водний об'єкт.

Методикою передбачено, що факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом. При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються розрахункові методи або результати інструментально-лабораторних вимірювань.

Порядок здійснення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами регулюється Розділом VІІ Методики.

Згідно з п. 7.1 Методики, розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, грн, здійснюється за формулою:

З = Ккат х Кр х k3 х [(Мі1 х Yі1) + (Мі2 х Yі2) + ... (Міm х Yіm)] (12), де:

Ккат - коефіцієнт, що враховує категорію водного об'єкта, який визначається згідно з додатком 2;

Кр - регіональний коефіцієнт дефіцитності водних ресурсів поверхневих вод, який визначається згідно з додатком 3;

k3 = 1,5 - коефіцієнт ураженості водної екосистеми;

m - кількість забруднюючих речовин у зворотних водах;

Мі -маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т, яка визначається за формулою Мі = (Сіф- Сід) х Qіф х t х 10-6 (1), де: Мі - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т; Сіф - середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини iф у зворотних водах, г/м-3; Сід - дозволена для скиду концентрація і-ї забруднюючої речовини, визначена при затвердженні ГДС, г/м-3; Qіф - фактичні витрати зворотних вод, м-3/год;t - тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год; 10-6 - коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин;

Yі - питомий економічний збиток від забруднення водних i ресурсів, віднесений до 1 тонни умовної забруднюючої речовини, грн/т, який визначається за формулою (Y)і = (Y) х Аі (13), де (Y) - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у поточному році, грн/т, який визначається за формулою (Y) = (Y)n х I/100 (14), де (Y)n - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у попередньому році, грн/т; I - індекс інфляції (індекс споживчих цін), середньорічний по Україні за попередній рік, %; Аі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-ї забруднюючої речовини, який визначається із співвідношення за формулою Аi = 1/ГДКi (15), де ГДКi - безрозмірна величина, чисельно рівна ГДК i забруднюючої речовини у воді водного об'єкта відповідної категорії.

З представленого позивачем розрахунку розміру збитків вбачається, що у відповідності до положень методики, зазначені розрахунки виконано за результатами вимірювань показників складу та властивостей вод, здійснених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області, з урахуванням наданої відповідачем довідки про фактичні обсяги скиду стічних вод у водний об'єкт, за формулою (12) п.7.1 методики, з урахуванням показників, які визначаються у відповідності до розділу V методики, зокрема маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами (Мі).

Розрахунок розміру відшкодування збитків внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт Костянтинівським ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з 01.01.2020 по 01.09.2020, здійснювався згідно методики, обсягів скинутих зворотних вод (випуск №1) за період з 01.01.2020 по 01.09.2020, згідно довідки Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», результатів вимірювань показників складу та властивостей вод, здійснених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області (акт №5 від 20.02.2020, протокол вимірювань №5 від 26.02.2020; №17 від 17.06.2020, протокол вимірювань №17 від 23.06.2020; №22 від 01.09.2020, протокол вимірювань №23 від 07.09.2020) за формулою 12 п.7.1 Методики:

З = Ккат х Кр х k3 х [(Мі1 х Yі1) + (Мі2 х Yі2) + ... (Міm х Yіm)], де:

Ккат = 1,6 - коефіцієнт, що враховує категорію водного об'єкта, який згідно з додатком №2 є коефіцієнтом, що враховує категорію водного об'єкта рибогосподарського призначення (річка Кривий Торець).

Кр = 1,26 - регіональний коефіцієнт дефіцитності водних ресурсів поверхневих вод, який визначається згідно з додатком 3;

k3 = 1,5 - коефіцієнт ураженості водної екосистеми;

m - кількість забруднюючих речовин у зворотних водах;

Мі -маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т, яка визначається у відповідності до розділу V Методики за формулою: Мі = (Сіф- Сід) х Qіф х t х 10-6 (1), де: Мі - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т; Сіф - середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини iф у зворотних водах, г/м-3; Сід - дозволена для скиду концентрація і-ї забруднюючої речовини, визначена при затвердженні ГДС, г/м-3; Qіф - фактичні витрати зворотних вод, м-3/год;t - тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год; 10-6 - коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин;

(Сіф- Сід) х Qіф х t х 10-6 (1), де: Мі - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т; Сіф - середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини iф у зворотних водах, г/м-3; Сід - дозволена для скиду концентрація і-ї забруднюючої речовини, визначена при затвердженні ГДС, г/м-3; Qіф - фактичні витрати зворотних вод, м-3/год;t - тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год; 10-6 - коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин, а саме:

Мнітрати = (67,07 - 55) 156,93 х 5856 х 10-6 = 11,09 т;

Мфосфати = (8,65 - 6,0) 156,93 х 5856 х 10-6 = 2,44 т;

МБСК5 = (15,6 - 15) 156,93 х 5856 х 10-6 = 0,55 т;

МАПАВ = (0,57 - 0,5) 156,93 х 5856 х 10-6 = 0,06 т;

Yі - питомий економічний збиток від забруднення водних i ресурсів, віднесений до 1 тонни умовної забруднюючої речовини, грн/т, який визначається за формулою 13:

(Y)і = (Y) х Аі , де

(Y) - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у поточному році, грн/т, який визначається за формулою 14: (Y) = (Y)n х I/100, де

(Y)n - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у попередньому році, грн/т, який у 2019 році становив 1935,87 грн/т;

I - індекс інфляції (індекс споживчих цін), середньорічний темп зростання за попередній рік, %, який за 2019 рік = 104,1%,

отже Y = 1935,87 х 104,1/100 = 2015,24 грн;

Аі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-ї забруднюючої речовини, який визначається із співвідношення за формулою 15: Аi = 1/ГДКi ,де

ГДКi - безрозмірна величина, чисельно рівна ГДКi забруднюючої речовини у воді водного об'єкта відповідної категорії, а саме:

Анітрати = 1/40 = 0,025 грн/т;

Афосфати = 1/0,17 = 5,88 грн/т;

АБСК5 = 1/3 = 0,33 грн/т;

ААПАВ = 1/0,028 = 35,71 грн/т;

Питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів, віднесений до 1 тони умовної забруднюючої речовини дорівнює:

Yнітрати = 2015,24 х 0,025 = 50,38 грн./т;

Yфосфати = 2015,24 х 5,88 = 11849,61 грн./т;

YБСК5 = 2015,24 х 0,33 = 665,03 грн./т;

YАПАВ = 2015,24 х 35,71 = 71964,22 грн./т;

Таким чином розмір збитків внаслідок скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами (випуск №1) очисних споруд у водний об'єкт (р.Кривий Торець) за період з 01.01.2020 по 01.09.2020 складає:

З =1,6 х 1,26 х 1,5 х (11,09 х 50,38) + (2,44 х 11849,61) + (0,55 х 665,03) + (0,06 х 71964,22) = 103 285,88 грн.

Посилання Комунального підприємтсва «Компанія «Вода Донбасу» у відзиві на позов на необхідність використання значень для водних об'єктів господарсько-побутового використання спростовується дозволом на спеціальне водокористування Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» №Укр-Дон 5876 від 29.08.2014, в якому зазначена категорія водокористування водного об'єкта - рибогосподарська.

Також інформація, що міститься в дозволі на спеціальне водокористування щодо категорії водокористування водного об'єкта - рибогосподарська, підтверджує правильність застосування коефіцієнта 1,6 для поверхневого водного об'єкту рибогосподарського використання (додаток 2 до Методики), та не спростовується іншими матеріалами справи.

Отже розрахунки розміру збитків здійснені у відповідності до вимог, визначених методикою.

V. Висновки суду:

З урахуванням вищевикладеного, дії відповідача є протиправними та вчинені з його вини (скид забруднюючих речовин зі зворотними водами в водний об'єкт з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скиду), що підтверджується актами перевірок, приписами. При цьому, наявна сама шкода, яка розрахована у відповідності до вимог методики, і наявний причинний зв'язок, що виражений у заподіяні збитків саме протиправною поведінкою відповідача.

Судом прийнято до уваги те, що відповідно до п.58 рішення ЄСПЛ Справа «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04) від 10.02.2010р. у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303-А, п.29).

З урахуванням наведеного, решту аргументів відповідача суд визнає такими, що не мають впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують висновків суду про доведеність позовних вимог.

Наведене свідчить про наявність всіх елементів складу правопорушення, що має наслідком відповідальність у вигляді стягнення збитків, а відтак свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивача, які, в свою чергу, підлягають задоволенню за рахунок відповідача.

Відповідно до ст.42 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.

За приписами п. «г» ч. 4, ч. б ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюються за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення.

В силу норм п.7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

За змістом п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

У главі XI Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 №128 (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 05.12.2019 №342), передбачено, що кошти, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Державній казначейській службі України на ім'я відповідного органу Державної казначейської служби України за субрахунком 3331 «Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами» Плану рахунків (далі - рахунок 3331) у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли протягом дня (з урахуванням повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів) на рахунки 3331, у регламентований час розподіляються Державною казначейською службою України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Заявлена до стягнення сума підлягає зарахуванню на аналітичний рахунок відповідного територіального органу Державної казначейської служби України, який у відповідності до вимог п.7 ч.3 ст.29, п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України розподіляє зазначені кошти в автоматизованому режимі наступним чином: 30 відсотків зараховується до спеціального фонду державного бюджету, 20 відсотків зараховується до спеціального фонду обласного бюджету, 50 відсотків зараховується до спеціального фонду сільського, селищного, міського бюджету, бюджету об'єднаних територіальних громад, перерахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за субрахунком 3331 «Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами».

Указом Президента України від 05.03.2015 №123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.

У відповідності до ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.

Отже, повноваження щодо розпорядження обласним фондом охорони навколишнього середовища належать Донецькій обласній державній адміністрації.

Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм ст.129 Господарського процесуального кодексу України та в частині сплаченого судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.4, 7, 13, 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Костянтинівка Донецької області, до відповідача, Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Маріуполь Донецької області, про стягнення збитків в сумі 103 285,88 грн. на рахунок UA128999980333129331000005692, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), отримувач: Донецьке ГУК/Костянтинів. МТГ/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, КБК 24062100 - Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до: спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 30 985,76 грн., що становить 30% загальної суми збитків; обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473) в сумі 20 657,18 грн., що становить 20% загальної суми збитків; фонду охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 34898855) в сумі 51 642,94 грн., що становить 50% загальної суми збитків, - задовольнити.

2.Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця К.Лібкнехта, будинок 177А; код ЄДРПОУ 00191678; рахунок № НОМЕР_1 у філії - Донецьке ОУ АТ «Ощадбанк») до спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 30 985,76 грн.; обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473) в сумі 20 657,18 грн.; фонду охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 34898855) в сумі 51 642,94 грн.

3.Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця К.Лібкнехта, будинок 177А; код ЄДРПОУ 00191678; рахунок № НОМЕР_1 у філії - Донецьке ОУ АТ «Ощадбанк») на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області (85114, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Петровського, будинок 18-А; код ЄДРПОУ 38034476; рахунок №UA928201720343130003000081167 в УДКСУ у м.Костянтинівка, МФО 820172, отримувач Державна екологічна інспекція у Донецькій області) 2 270,00 грн. судового збору.

4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5.Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

6.Повний текст рішення складено 03.12.2021.

Суддя О.В. Кротінова