08 грудня 2021 р. № 400/411/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19,м. Миколаїв, 54001,
про:зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) подав позов до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі Департамент, відповідач), в якому просить: зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради здійснити перерахунок житлової субсидії позивачу з 01 травня 2020 року по день ухвалення рушення суду та виплатити її ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає те, що відмова відповідача у призначенні субсидії без надання донькою позивача паспорта та ідентифікаційного коду є незаконною, адже субсидію на думку позивача можливо було перерахувати не лише за наявності вказаного документа, а й тієї інформації яка вже була наявна у відповідача, позбавлення права наперерахунок субсидії є протиправним.
Ухвалою судді Миколаївського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
19.02.2021 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що враховуючи положення законодавства щодо перерахунку субсидій, її перерахунок може бути проведений після заповнення даних відносно дочки Федюшиної ОСОБА_2 в ПК "Житлові субсидії" так як на момент перерахунку субсидії її виповнилося 14 років, вона повина мати паспорт і код, в іншому випадку перерахунок субсідії не можливий. Представником департаменту було повідомлено позивача відносно надання необхідних документів, для перерахунку субсидії.
Оскільки позивачем протягом 30 днів не було надано необхідних даних, субсидію з 01.05.2020 року не було призначено, про що письмово був повідомлений позивач.
Отже для здійснення нарахування та виплати субсидії позивачу за період з 01.05.2020 року не має законних підстав.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проживає разом зі своїми доньками ОСОБА_2 2005 р.н. та ОСОБА_3 2003 р.н. мешкають за адресою: АДРЕСА_1 отримує житлову субсидію з 2016 року,яка розрахована на трьох осіб.
У жовтні 2020 року позивач дізнався, що з 01 травня 2020 йому було відмовлено у призначені житлової субсидії на наступний сезон.
09.10.2020 на електронну адресу відповідача позивач направив листа з проханням повідомити причину щодо відмови йому у призначені субсидії на наступний сезон.
Згідно листа Департаменту від 16.10.2020 року позивачеві не призначено житлову субсидію з 1 травня 2021 року з таких підстав: ненадання паспортних данних та реєстраційного номеру облікової картки платника податків своєї доньки - ОСОБА_2 .
Так як донька позивача перебувала за кордоном у своєї матері вона не мала змоги прилетіти до України та забрати свій паспорт в міграційній службі України.Лише 31 жовтня 2020 року донька прилетіла та забрала свій паспорт.
05.11.2020 року позивач повторно звернувся до Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Ммколаївської міської ради з повідомленням про те, що відповідач не повідомляв поштою про необхідність надання паспортних даних його дочки, до вказаного листа додав копію паспорту та ідентифікційного коду дочки та просив поновити надання житлової субсидії та зробити її перерахунок з 01.05.2020 року.
Однак відповідач листом від 12.11.2020 року відмовив у проведенні перерахунку субсидії посилаючись на п.86 Постанови КМУ №848 від 21.10.1995 року "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" оскільки на протязі 30 календарних днів після повідомлення про необхідність виправлення помилки не вчинено дій щодо її виправлення управлінням було відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2020 року.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807) (далі Положення № 848).
Відповідно до пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим до закінчення періоду, на який призначено житлову субсидію.
Пункт 24 Положення № 848 передбачає, зокрема, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Згідно пункту 30 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
За пунктом 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Відповідно до пункту 46 Положення № 848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника; відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.
Згідно з пунктом 49 Положення № 848 у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви. Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об'єктивного рішення. Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Суд зауважує, разом з відзивом на позовну заяву відповідачем надано лист звернення до позивача від 02.06.2020 року №684 з проханням надати необхідні документи та з'явитися до відділу соціальних виплат для вирішення питання щодо призначення субсидії. Згідно квитанції про відправлення вказаного листа позивачу значиться дата 19.02.2021 року, з моменту написання та моменту відправлення листа позивачу пройшло більше 8 місяців.
На думку суду позивач не міг знати про існування вказаного листа у 2020 році для усунення вказаних недоліків своєчасно, так як його було направлено на адресу позивача лише у лютому 2021 року.
Так, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Неможливість надання позивачем реєстраційного номеру облікової картки платника податків та паспорту своєї неповнолітньої дитини зважаючи на її відсутність в Україні, (перебування за кордоном у матері) не тільки звужують конституційні права позивача, але й фактично обмежують право позивача на призначення субсидії.
На переконання суду не зазначення таких даних дітей є формальною підставою для непризначення субсидії.
Крім того, суд звертає увагу, що пунктом 14 Положення № 848 визначено випадки, коли житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), а відповідач ні у листі від 16.10.2020 №4627/0902-11.01, ні у відзиві на позовну заяву не зазначив такого випадку для непризначення субсидії позивачеві.
Згідно з п.85 Постанови КМУ №848, якщо інформацію необхідну для проведення автоматичного розрахунку житлової субсидії, отримати не можливо внаслідок помилки в персональних даних особи, виявленої під час обміну інформацією із субєктами надання інформації, визначеними у пунктах 50 і 52 цього Положення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення рекомендованим листом повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації.
Відповідно до п.86 Постанови №848 у разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може відмовити у призначенні житлової субсидії на наступний сезон, якщо житлову субсидію неможливо призначити без такої інформації.
Суд зазначає, що повідомлення про необхідність виправлення помилки повинно було направити позивачу рекомендованим листом.Однак цого зроблено відповідачем не було, вказаний лист було направлено направлено на адресу позивача у лютому 2021 року проте позивач ніяких листів не отримував, про необхідність надання документів дізнався лише восени та надав їх на адресу відповідача.
Також суд бере до уваги те, що субсидія розраховується у квітні та саме у квітні відповідач повинен був направити на адесу позивача повідомлення про необхідність виправлення помилки. Проте, в листі відповідач зазначив що нарахування субсидії припинено з 01.05.2020 року, а повідомлення про виправлення помилки (лист від 02.06.2021 року) надсилає на адресу позивача 19.02.2021 року.
Тобто нарахування субсидії було припинено ще до того, як виявились помилки, та направлено повідомлення позивачу. Отже, повідомлення управління від 16.10.2020 року про непризначення позивачеві житлової субсидії з 1 травня 2021 року свідчить про прийняття відповідного рішення, яке у даному випадку слід визнати протиправним та скасувати.
Внаслідок вказаного, у даному випадку на переконання суду для захисту порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву щодо призначення субсидії та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001 код ЄДРПОУ 03194499) задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо непризначення ОСОБА_1 житлової субсидії з 1 травня 2020 року.
3. Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул.Мала Морська,19, м.Миколаїв,54001, код ЄДРПОУ 03194499) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) щодо призначення субсидії з 1 травня 2020 року та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
4.У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник