Постанова від 06.12.2021 по справі 300/3659/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/3659/21 пров. № А/857/17438/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р. Й.,

суддів Гуляка В. В.,

Ільчишин Н. В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2021 року (прийняте у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у м. Івано-Франківську суддею Кафорським В. В.) в адміністративній справі № 300/3659/21 за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідача-1) щодо відмови у наданні довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

- зобов'язати відповідача-1 надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач-2) оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

- визнати протиправними дій відповідача-2, які полягають у відмові перерахунку його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням у грошовому забезпеченні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, наданої відповідачем-1.

Позов обґрунтовував тим, що він отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

23.06.2021 він звернувся до відповідача-1 із заявою про надання до ГУ ПФ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Проте, листом № 9/1/2032 від 29.06.2021 за відповідач-1 повідомив позивача про відмову в наданні до ГУ ПФ довідки з посиланням на відсутність відповідних підстав.

Він також звернувся до відповідача-2 із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Проте, листом від 15.07.2021 за № 5302-4822/М-02/8-0900/21 відповідач-2 у відновленні порушеного права на отримання пенсії з урахуванням при її обчисленні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відмовив у зв'язку із відсутністю відповідних підстав.

Зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Тому, зазначені норми, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин при визначенні порядку та розміру виплати пенсії.

На думку позивача, належним способом захисту порушеного права є визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язання Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зобов'язати провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2021 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальний підтримки щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.

Зобов'язано Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із цим рішенням, в частині незадоволених вимог, його оскаржив ОСОБА_1 , який вважає, що оскаржуване рішення в цій частині прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального права та порушенням права на справедливий суд, а тому просить скасувати рішення, в оскаржуваній частині, та прийняти нове про задоволення позову в цій частині.

У доводах апеляційної скарги зазначає, що, задовольнивши позовні вимоги про видачу довідки про складові грошового забезпечення, та, відмовивши здійсненні перерахунку пенсії, суд першої інстанції застосував неефективний спосіб захисту порушеного права.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із протоколом від 31.12.2017, пенсія позивача обрахована в основному розмірі 71 % грошового забезпечення, яке складалось з таких сум:

- посадовий оклад - 720,00 грн;

- оклад за військове звання - 60,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 312,00 грн;

- авіац. В/Ч - наземні спец. (безоп. польот.) 15% - 108 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 546,00 грн;

- премія 10 % - 72,00 грн (а.с. 23).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Вказаний перерахунок позивачу здійснений Пенсійним органом із таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3260,00 грн;

- оклад за військовим званням - 950,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2105,00 грн;

- премія - 0,00 грн (а.с. 24).

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

23.06.2021 позивач звернувся до відповідача-1 із заявою про надання до ГУ ПФ довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 14-15).

29.06.2021 відповідач-1 листом за № 9/1/2032 повідомив позивача, що на час видачі ним довідки про його грошове забезпечення не було жодних підстав включати в таку довідку інші види грошового забезпечення, крім окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років (а.с. 16).

Також позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 17-18).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 15.07.2021 за № 5302-4822/М-02/8-0900/21 надало позивачу відповідь на його заяву, в якій повідомлено, що немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії позивача (а.с. 20-21).

Вважаючи такі відмови відповідачів протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції мотивував його тим, що відмова відповідача-1 у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є протиправною, а тому відповідача-1 необхідно зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та із врахуванням положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Рішення суду, в цій частині, не оскажується, а тому не підлягає перегляду в суді апеляційної інстанції.

При цьому суд першої інстанції вказав на те, що предметом судового розгляду можуть бути лише правовідносини, які вже виникли і пов'язані із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав. На час розгляду цієї адміністративної справи нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 відповідачем-1 не видана, тому у відповідача - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не виник обов'язок здійснювати на підставі неї перерахунок. Отже, такі вимоги заявлені передчасно.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції спору, в цій частині, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічний правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Отже, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції в тому, що Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки наділений обов'язком видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, суд першої інстанції вірно вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позбавлене можливості здійснити перерахунок пенсії позивача, оскільки не отримало довідки від уповноваженого органу про розмір складових грошового забезпечення. Отже, суд зробив правильний висновок про відмову у задоволенні позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, як передчасного.

Вказана правова позиція апеляційного суду узгоджується із постановами Верховного Суду від 26.11.2020 у справі №300/2464/19, від 08.10.2020 у справі № 520/4705/19 та від 24.04.2019 у справі № 644/4132/16, які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються апеляційним судом під час вирішення наведеного спору.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 311, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2021 року в адміністративній справі № 300/3659/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин