П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/10011/21
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Кравченка К.В.
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної судової адміністрації України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Державної казначейської служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Одеський апеляційний суд та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Одесі, про стягнення недоотриманої суддівської винагороди, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Державної казначейської служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Одеський апеляційний суд та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Одесі, про стягнення недоотриманої суддівської винагороди задоволено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням Державна судова адміністрація України подала апеляційну скаргу. До апеляційної скарги апелянтом додано клопотання про відстрочення сплати судового збору, в якому апелянт просить задовольнити клопотання ДСА України про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судом апеляційної інстанції судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги у справі до закінчення її перегляду в апеляційному порядку. Зазначене клопотання обґрунтовано відсутністю бюджетних асигнувань за відповідним кодом економічної класифікації видатків.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року у задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про відстрочення сплати судового збору - відмовлено, апеляційну скаргу Державної судової адміністрації України залишено без руху, надано десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, а саме: надання доказів сплати судового збору.
На виконання вимог ухвали суду апеляційної інстанції від апелянта надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору у справі № 420/10011/21, в якому апелянт посилається на майновий стан. Вважає дану обставину поважною причиною для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по даній справі. З огляду на викладені обставини, які не залежать від волевиявлення скаржника, просить суд апеляційної інстанції відстрочити судового збору до ухвалення судового рішення по даній справі.
Розглянувши клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по даній справі, а також вивчивши наведені у ньому доводи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення через їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Разом з тим, у розумінні ст.133 КАС України єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану особи, яка, у свою чергу, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. В іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі «Креуз проти Польщі», вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст.73, 74 Кодексу адміністративного судочинства України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Положення ст.133 КАС України кореспондується зі ст. 8 Закону України «Про судовий збір», згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору. Зазначена позиція також відповідає висновкам Європейського суду з прав людини у рішенні по справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.44 КАС України, учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Рівність усіх учасників справи перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір», апелянт не віднесений до осіб, звільнених від сплати судового збору, а тому судовий збір повинен бути сплачений на загальних умовах.
За таких обставин, в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі необхідно відмовити.
На момент постановлення ухвали, скаржником не надано доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України, про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку. Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи те, що вимоги ухвали суду від 18.11.2021 року у встановлений судом строк не виконані, наявні підстави для повернення апеляційної скарги скаржнику в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
В задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної судової адміністрації України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року по справі № 420/10011/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Державної казначейської служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Одеський апеляційний суд та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Одесі, про стягнення недоотриманої суддівської винагороди повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Джабурія О.В.
Судді Вербицька Н. В. Кравченко К.В.