Постанова від 06.12.2021 по справі 200/8021/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року справа №200/8021/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),

суддів Гайдара А.В., Геращенка І.В.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року по справі №200/8021/20-а (суддя 1-ї інстанції Бабаш Г.П.) за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року визнано протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №47 від 20.03.2020 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці за заявою від 13.03.2020.

Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 , як судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 02.03.2020 року №04-293, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.

18.12.2020 року судом видано виконавчий лист.

28.08.2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про заміну сторони виконавчого провадження: боржника Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

В обґрунтування зазначила, що рішення суду від 19.10.2020 року у справі №200/8021/20-а не виконано, виконавчий лист продовжує перебувати на виконанні, оскільки Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області ліквідується, а його функції перейшли до правонаступника - ГУ ПФУ в Донецькій області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження позивачу відмовлено.

Позивач не погодилася з ухвалою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права, просила скасувати ухвалу суду першої інстанції та замінити боржника на його правонаступника.

Обґрунтування апеляційної скарги.

З 01.06.2021 року Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області приєднане до ГУ ПФУ в Донецькій області як відділ обслуговування громадян. Таким чином боржник за новим статусом не є юридичною особою, а його функції перейшли до ГУ ПФУ в Донецькій області, тому ГУ ПФУ є правонаступником СОУ ПФУ Донецької області.

Сторони про дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає заяву у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року визнано протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №47 від 20.03.2020 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці за заявою від 13.03.2020.

Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 , як судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 02.03.2020 року №04-293, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.

18.12.2020 року судом видано виконавчий лист.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Козаченко Володимиром Володимировичем від 19.01.2021 відкрито виконавче провадження №64194882 за виконавчим листом №200/8021/20-а від 18.12.2020.

28.08.2021 року від позивача надійшла заява про заміну боржника у виконавчому листі - Слов'янське об'єднане управління ПФУ Донецької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року відмовлено у задоволені заяви позивача про заміну боржника у виконавчому листі

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні заяви про заміну сторони, виходив з того, що Слов'янське ОУПФУ Донецької області за даними ЄДР перебуває у стані припинення, тобто є діючим суб'єктом владних повноважень, а позивачем не надано доказів на підтвердження правонаступництва між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

Оцінка суду.

Заміна сторін в площині виконання рішення суду може проводитись на стадії примусового виконання, тобто наявності виконавчого провадження.

Процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.

Загальною ознакою способу набуття права власності є правонаступництво, тобто перехід прав та обов'язків від однієї особи до іншої.

Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, процедура ліквідації передбачає значний обсяг певних дій, і, відповідно до частини другої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258) перебуває в стані припинення.

На підставі частин другої та третьої статті 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права; цим Кодексом встановлюється порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права; порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюється Конституцією України та законом.

Порядок утворення, реорганізації або ліквідації юридичних осіб публічного права врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» від 20.10.2011 року №1074 (надалі - Порядок №1074).

Відповідно до пункту 1 Порядку №1074 цей Порядок визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.

Згідно пункту 5 Порядку №1074 орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Пунктом 6 Порядку №1074 визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять:

- у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття;

- у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади;

- у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу;

- у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади;

- у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань і функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Таким чином, законодавством передбачено правонаступництво центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів -юридичних осіб публічного права. Виключення становить лише випадок, коли держава відмовляється від виконання функцій та завдань, які виконував орган виконавчої влади, що ліквідовується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року №925 реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком, зокрема до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області приєднується Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Частиною другою статті 167 Цивільного кодексу України визначено, що держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом

Згідно частин першої та п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід'ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов'язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою.

На підставі частин першої та четвертої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Верховний Суд у постанові від 21.04.2021 р. у справі №429/3281/13-а зазначив, що «публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій узагалі».

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2019 р. у справі №826/16659/15, від 13.03.2019 р. у справі №524/4478/17.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 р. у справі №2а-23895/09/1270.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 27 лютого 2007 року по справі «Істинна Православна Церква в Молдові та інші проти Молдови» у справах, де боржником є сама держава, не має значення, який із органів державної влади брав участь у судових спорах та який із них несе відповідальність за виконання кінцевого рішення. Держава має бути спроможною виконати судове рішення, ухвалене на користь сторони, упродовж розумного строку.

Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви позивача про заміну боржника у виконавчому листі по справі №200/8021/20-а.

Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, тому наявні підстави для скасування ухвали з прийняттям постанови про задоволення заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні, що обумовлює задоволення апеляційної скарги.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329,379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року по справі №200/8021/20-а - задовольнити.

Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року по справі №200/8021/20-а - скасувати.

Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні по справі №200/8021/20-а - задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року у справі №200/8021/20-а Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010).

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 06 грудня 2021 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 06 грудня 2021 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

І.В. Геращенко