Рішення від 06.12.2021 по справі 560/8780/21

Копія

Справа № 560/8780/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 березня 2021 року № 1652/03-16 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 18 червня 1993 року по 30 червня 2002 року, з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року в органах місцевого самоврядування;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 02 березня 2021 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Закупненської селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 02 березня 2021 року № 10 і № 11.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 09 лютого 2021 року звільнена з посади головного бухгалтера виконавчого апарату Вільховецької сільської ради у зв'язку із реорганізацією (п. 1 ст. 40 КЗпП України). 06 листопада 2015 року позивачу встановлено довічно інвалідність II групи за загальним захворюванням та призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 02 березня 2021 року ОСОБА_2 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, за формою затвердженою додатком 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (зі змінами). Вказаною заявою позивач просила відповідача перевести її з одного виду пенсії на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу». Листом від 24 березня 2021 року № 2200-0304-8/16518 відповідач повідомив позивачу, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 05 березня 2021 року № 1652/03-16 їй відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» № 889, нормами якого не передбачено призначення даного виду пенсії. До вказаного листа додано копію означеного рішення. Таку відмову відповідач мотивував тим, що з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року позивач працювала головним бухгалтером Вільховецької сільської ради. З 04 липня 2001 року у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 червня 2001 року № 2493- 111 «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада бухгалтера сільської Ради народних депутатів віднесена до категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. У вказаному листі відповідач дійшов висновку, що періоди роботи посадових осіб в органах місцевого самоврядування після набрання чинності Законом № 2493 не зараховуються до спеціального стажу роботи, який визначає право на пенсію відповідно до згідно Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, відповідно і не враховується при обчисленні пенсії державного службовця заробітна плата за роботу в органах місцевого самоврядування. Враховуючи вищевикладене, відповідач зазначив, що підстави для переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889 згідно заяви від 02 березня 2021 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 02 березня 2021 року № 10, № 11 відсутні. Позивач вважає означену відмову відповідача протиправною та такою, що порушує право на призначення їй пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», внаслідок чого звернувся до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що ОСОБА_1 з 06.11.2011 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Підстави для її переведення на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" відсутні. Страховий стаж позивачки становить 43 роки 0 місяців 24 дні, а стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ), станом на 01.05.2016 відсутній.

У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

З 06.11.2005 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

За змістом трудової книжки позивач працювала:

- з 18.06.1993 по 30.06.2002 на посаді бухгалтера централізованої бухгалтерії при Вільховецькій сільській раді;

- з 01.07.2002 по 10.04.2006 на посаді головного спеціаліста бухгалтерського обліку та звітності Вільховецької сільської ради;

- з 10.04.2006 по 09.02.2021 на посаді головного бухгалтера виконавчого апарату сільської ради.

Позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 березня 2021 року № 1652/03-16 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший, згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (о/р НОМЕР_1 ), у переведенні з пенсії по інвалідності, обчисленої відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ із врахуванням довідок про складові заробітної плати від 02.03.2021 № 10, № 11, виданих Закупненською селищною радою Чемеровецького району Хмельницької області, згідно заяви від 02.03.2021, оскільки зазначеним законом не передбачено призначення даного виду пенсії.

Листом від 24 березня 2021 року № 2200-0304-8/16518 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність в неї стажу на посадах державної служби, внаслідок чого вона не має права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі змісту наведених норм слідує, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №687/545/17.

Як встановив суд, страховий стаж позивача становить 43 роки 0 місяців 24 дні. При цьому, на думку відповідача, відсутній стаж державної служби.

Щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди з 18 червня 1993 року по 30 червня 2002 року, з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року на посадах в органах місцевого самоврядування, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюється, зокрема, така категорія посад: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Згідно з пунктом 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи наведене, періоди роботи позивачки з 18 червня 1993 року по 30 червня 2002 року, з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року в органах місцевого самоврядування на відповідних посадах слід зарахувати до її стажу державної служби.

Закон України від 07.06.2001 №2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" набрав чинності 04.07.2001.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 у справі №351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", зараховується до стажу державної служби.

Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про те, що стаж роботи на посаді в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати періоди роботи позивачки з 18 червня 1993 року по 30 червня 2002 року, з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року до стажу державної служби.

При цьому, суд враховує, що згідно з положеннями частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, термін переведення застосовується до призначення іншого виду пенсії, визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як встановив суд, позивачці призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та за призначенням пенсії по інвалідності відповідно до Закону №889-VIII вона звернулась вперше, подавши заяву про перехід на пенсію за іншим законом.

Проте відповідач зазначену заяву не розглянув з урахуванням вимог Закону України "Про державну службу" та рішення за результатами її розгляду не прийняв.

Разом з тим, відповідність заяви встановленій формі, як і надання/ненадання довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державними службовцями, не є умовами, з дотриманням яких законодавство пов'язує збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Тому, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 березня 2021 року № 1652/03-16 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 02.03.2021, з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 березня 2021 року № 1652/03-16 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 періоди з 18 червня 1993 року по 30 червня 2002 року, з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року до стажу державної служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати періоди з 18 червня 1993 року по 30 червня 2002 року, з 01 липня 2002 року по 09 лютого 2021 року до стажу державної служби ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 02.03.2021, з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький