Рішення від 06.12.2021 по справі 560/7805/21

Копія

Справа № 560/7805/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, яка полягає у неприйнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення та надання земельної ділянки у власність позивачу;

- зобов'язати Гвардійську сільську раду Хмельницького району Хмельницької області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії зав твердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для ведення особистого селянського господарства (код 01.03) - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське та передати земельну ділянку у власність позивачу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась до відповідача із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське та передачі її у власність.

Вказує, що Гвардійською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області винесено на розгляд 10 сесії проект рішення №78 від 19.05.2021 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення та надання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 " Проте, депутатами сільської ради при розгляді даного питання не було набрано необхідної кількості голосів для його прийняття.

Позивач вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, тому позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.07.2021 в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.07.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.07.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2021 в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову відмовлено.

Відповідач правом на подання відзиву до суду не скористався.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Суд встановив, що позивач звернулась до відповідача із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське та передачі її у власність.

Гвардійською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області винесено на розгляд 10 сесії проект рішення №78 від 19.05.2021 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення та надання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 "

Проте, депутатами сільської ради при розгляді даного питання не було набрано необхідної кількості голосів для його прийняття.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться зокрема у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України, згідно якої відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, розглядає клопотання громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності, у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що міські ради в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Як встановив суд, Гвардійська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області винесла на розгляд 10 сесії проект рішення №78 від 19.05.2021 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення та надання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 "

Проте депутатами сільської ради при розгляді даного питання не було набрано необхідної кількості голосів для його прийняття.

Дослідивши правомірність дій Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області при розгляді питання про затвердження проекту землеустрою, суд вважає, що такий підсумок голосування, хоч і не свідчить про бездіяльність сільської ради, однак не є рішенням (розпорядчим актом), передбаченим вимогами Земельного кодексу України стосовно розгляду цієї категорії заяв громадян.

В свою чергу ситуація, яка виникла, спричиняє правову невизначеність, оскільки заява позивача фактично залишається невирішеною через відсутність будь-якого конкретного рішення уповноваженого органу.

З іншої сторони такий результат голосування не можна розцінювати як виконання відповідачем свого обов'язку, оскільки відповідач був зобов'язаний прийняти рішення, обираючи з двох можливих та передбачених Земельного кодексу України варіантів: надання дозволу або мотивована відмова.

Суд не заперечує право колегіального органу приймати рішення в межах наданих йому повноважень, однак робити це він зобов'язаний з урахуванням чітких вимог та обмежень, встановлених законом, якими у цьому випадку є положення частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року по справі № 545/808/17.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність визнання бездіяльності Гвардійської сільської ради щодо прийняття рішення про затвердження чи відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код 01.03) - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське, з метою подальшої передачі у власність, на підставі клопотання ОСОБА_1 протиправною, а тому позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Гвардійської ссільської ради Хмельницького району Хмельницької області затвердити проект землеустрою на зазначену земельну ділянку, суд зазначає наступне.

У постанові від 28.05.2020 у справі №819/654/17 Верховний Суд зазначив, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

За загальним правилом, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким протиправно відмовив в його задоволенні. З іншого боку, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою (прийняти рішення такого змісту), якщо уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом і немає обґрунтованих сумнівів вважати, що він не надасть дозвіл, розглянувши заяву повторно.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, відповідач повинен здійснити перевірку відповідності місця розташування бажаної земельної ділянки з урахуванням дотримання замовником вимог законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, після чого прийняти рішення.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно внести на розгляд чергової сесії ради клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код 01.03) - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське, з метою подальшої передачі у власність та в строки, в порядку і у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що він діяв на підставі та у спосіб, передбачений Земельним кодексом України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Згідно із статтею 139 КАС України, суд вирішив стягнути на користь позивача судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області щодо прийняття рішення про затвердження чи відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код 01.03) - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське, з метою подальшої передачі у власність, на підставі клопотання ОСОБА_1 .

Зобов'язати Гвардійську сільську раду Хмельницького району Хмельницької області повторно внести на розгляд чергової сесії ради клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код 01.03) - землі сільськогосподарського призначення площею 0,6000 га (кадастровий номер 6825081500:01:005:0024) із земель комунальної власності за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, село Гвардійське, з метою подальшої передачі у власність та в строки, в порядку і у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Гвардійська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Соборна, 27, с. Гвардійське, Хмельницький район, Хмельницька область, 31352 , код ЄДРПОУ - 04403673)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

З оригіналом згідно

Суддя І.І. Тарновецький