Справа № 606/2643/21
02 грудня 2021 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Марціцка І.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого ,
за ч. 2 ст. 187 КУпАП,
Постановою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 12.10.2021 року ОСОБА_1 притягнутодо адміністративноївідповідальності за ч. 2 ст.187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.
02.11.2021 року о 22.20 год., 06.11.2021 року о 22.10 год., 07.11.2021 року о 22.15 год, 13.11.2021 року о 22.10 год., 14.11.2021 року о 22.20 год.,15.11.2021 року о 22.15 год. ОСОБА_1 був відсутній по місцю проживання; а також 01.11.2021 року о 13.00 год., 15.11.2021 року о 13.00 год. ОСОБА_1 не прибув на реєстрацію в ВП №3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, чим порушив правила перебування під адміністративним наглядом, таким чином порушив ч. 2 ст. 187 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, щиро розкаявся та пояснив, що був відсутній за місцем проживання, оскільки їздив заготовлювати дрова на зиму та поки не було опалення у будинку проживав за місцем проживання співмешканки, просив обмежитись усним зауваженням.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги факт, що в провадженні судді знаходиться вісім справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, які кваліфікуються за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вважаю, що відповідно ст. 36 КУпАП вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти номер справи №606/2643/21.
Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733930 від 25.11.2021 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733931 від 25.11.2021 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733933 від 25.11.2021 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733934 від 25.11.2021 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733929 від 25.11.2021 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733928 від 25.11.2021 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733927 від 25.11.2021 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №733932 від 25.11.2021 року.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
В силу вимогст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з вимогами ст.22КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Водночас, з урахуванням обставин справи, суд вважає за можливе застосувати ст.22 КУпАП, яка передбачає можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення, а справу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.187 КУпАП - закрити, оскільки діяння, вчинене ОСОБА_1 , містило у собі всі юридичні і суб'єктивні ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ч. 2 ст.187 КУпАП, але внаслідок всіх конкретних обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення. Зокрема, його дії суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, при цьому суд врахував відсутність спричиненої шкоди та обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність.
Таким чином, вважаю за можливе, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і обмежитись усним зауваженням.
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності провадженням закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 22, 36, 187, 280, 283, 284, 294 КУпАП,-
Об'єднати справи про вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 №606/2643/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2644/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2645/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2646/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2647/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2648/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2649/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, та №606/2650/21 за ч. 2 ст. 187 КУпАП в одне провадження, присвоївши об'єднаним справам №606/2643/21
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками ч. 2 ст. 187 КУпАП провадженням закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Теребовлянський районний суд Тернопільської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною пятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Головуючий суддя І.Б. Марціцка