Справа № 3/593/472/2021
"02" грудня 2021 р. СУДДЯ Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В.М. розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , не одруженого, освіта вища, не працюючого, учасника бойових дій, до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП протягом року не притягався
за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
27 липня 2021 року о 00 год. 49 хв. в місті Бережани по вул. Чорновола водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Skoda Oktavia», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, - від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6810» та у медичному закладі відмовився.
ОСОБА_1 під час розгляду справи вину у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не визнав, просив провадження по справі закрити, посилаючись на те, що він не керував автомобілем у час вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення і в зв'язку з цим йому пропонували пройти огляд на стан сп'яніння з порушенням вимог ст. 266 КУпАП.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності Сливінський О.В. також просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю події і складу правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП в діях ОСОБА_1 .
На засідання по розгляду справи про адміністративне правопорушення 02 грудня 2021 року ОСОБА_1 та його захисник не з'явилися, про причини неявки не повідомили.
Допитаний під час розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 пояснив, що він є власником автомобіля «Skoda Oktavia», державний номерний знак НОМЕР_1 і 23 липня 2021 року в час вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення він був в автомобілі. Перед тим, як автомобіль зупинили працівники поліції, вони були на заправці, де він заправив автомобіль, випив пиво, після цього вони поїхали з заправки, за кермом був він, ОСОБА_3 сидів на пасажирському сидінні. Коли автомобіль поліції подав сигнал про зупинку він з ОСОБА_1 на ходу помінялись місцями, а саме: він пересів на пасажирське сидіння з сидіння водія, а ОСОБА_1 персів з сидіння пасажира на сидіння водія, - вказані дії вони виконали приблизно за 20 секунд до зупинки автомобіля. Чому ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп'яніння пояснити не може.
Незважаючи на заперечення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника та пояснення свідка ОСОБА_2 , вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 093025, складеним щодо ОСОБА_1 , відповідно до якого 23.07.2021 року о 00 год. 49 хв. в м. Бережани по вул. Чорновола водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Skoda Oktavia», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, - від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6810» та у медичному закладі відмовився. Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні, оскільки ОСОБА_1 відмовився від дачі пояснень;
- актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 у зв'язку з виявленими ознаками: різкий запах алкоголю з порожнини рота було запропоновано пройти огляд за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6810». Від вказаного огляду ОСОБА_1 відмовився;
- шістьма відеозаписами відеореєстратора з автомобіля поліції (загальною тривалістю 06 хв. 00 с.), які міститься на оптичному диску. З вказаних відеозаписів вбачається, що 23 липня 2021 року о 00 год 49 с. працівниками поліції було зупинено автомобіль з державним номерним знаком НОМЕР_1 . Після зупинки з автомобіля з місця водія вийшов ОСОБА_1 , а за деякий час з місця пасажира ОСОБА_2 який зумів вийти з автомобіля не з першого разу. На відеозаписах відсутні відомості , які б узгоджувалися з поясненнями ОСОБА_2 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення і підтверджували б його твердження, про те, що приблизно за 20 с. до зупинки автомобіля він з ОСОБА_1 на ходу помінялися місцями;
- двома відеозаписами нагрудної відеокамери поліцейського (загальною тривалістю 09 хв. 26 с.), які містяться на оптичному диску, з вказаних відеозаписів вбачається, що 23 липня 2021 року працівник поліції підійшов до автомобіля яким керував ОСОБА_1 , повідомив, що автомобіль було зупинено у зв'язку з тим, що останній керуючи автомобілем здійснив поворот праворуч з крайньої лівої смуги руху, в наступному поліцейський висловив підозру, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння і запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Drager Alcotest. ОСОБА_1 пояснив, що не керував автомобілем і відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Drager Alcotest. Після пропозиції поліцейського ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, останній відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі. У зв'язку з цим поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 , що за відмову від огляду на стан сп'яніння передбачено відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП. Після цього ОСОБА_1 знову відмовився від пропозиції поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі. Поліцейський повідомив ОСОБА_1 про те, що на останнього буде складено протокол про адміністративне правопорушення і буде відсторонено від керування автомобілем. В наступному ОСОБА_1 було запропоновано отримати копію постанови про адміністративне правопорушення та копію протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 від отримання копії постанови про адміністративне правопорушення та протоколу про адміністративне правопорушення відмовився, від дачі пояснень у протоколі про адміністративне правопорушення відмовився.
Ч.1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.3,4 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до ч.6 ст.266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного сп'яніння чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі огляду), і проведення такого огляду визначається «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, (надалі Порядок).
Відповідно до п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з п.3 Порядку, огляд проводиться: 1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; 2) лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п.6 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
З досліджених під час розгляду справи доказів вбачається, що:
- ОСОБА_1 на момент зупинки транспортного засобу на вимогу працівників поліції керував транспортним засобом «Skoda Oktavia», державний номерний знак НОМЕР_1 ;
- поліцейський під час спілкування з водієм ОСОБА_1 виявив у останнього ознаки алкогольного сп'яніння;
- поліцейський дотримуючись порядку проведення огляду на стан сп'яніння запропонував ОСОБА_1 скористатися правом пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я після того, як ОСОБА_1 не погодився на проведення огляду на стан сп'яніння поліцейським на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів і лише після такої відмови ОСОБА_1 від огляду склав протокол про адміністративне правопорушення.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, і після зупинки, внаслідок виявлення у останнього ознак алкогольного сп'яніння, поліцейський запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, від проходження огляду ОСОБА_1 відмовився, в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а тому на нього слід накласти адміністративне стягнення за вчинення вказаного правопорушення.
Враховуючи обставини правопорушення та керуючись ст. ст. 401, 283, 284 КУпАП, -
визнати винним гр. ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч гривень нуль копійок) грн., в доход держави, з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход спеціального фонду Державного бюджету України 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири гривні нуль копійок) грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: