30 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 340/2147/21
Суддя І інстанції - Жук Р.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Мельника В.В.,
за участю секретаря судового засідання Ліненко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 заступнику начальника Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції викладеної у листі від 13.04.2021 року №825/05/15-2021;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 заступнику начальника Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та пп.4.1.6 п.4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 року №3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 09.11.2004 року до 26.07.2011 року, загальною кількістю 3 років 4 місяці днів.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 заступнику начальника Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, викладеної у листі від 13.04.2021 року №825/05/15-21.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 заступнику начальника Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції пільгову вислугу років, сформовану за період з 09.11.2004 року до 18.06.2015 року, загальною кількістю 3 років 4 місяців 08 днів.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована відсутністю підстав для зарахування вислуги позивача в пільговому обчисленні до календарної вислуги років та для стажу служби в поліції, з якого обчислюється розмір надбавки за час служби та тривалістю додаткової оплачуваної відпустки.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ та проходить в Національній поліції України, а саме:
- з 14.08.1998 по 28.07.2003 - курсант Національного університету внутрішніх справ;
- з 28.07.2003 по 06.03.2004 - інспектор групи обліково-реєстраційної, статистичної роботи та оперативної інформації штабу Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 06.03.2004 по 09.11.2004 - інспектор-черговий чергової частини штабу Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 09.11.2004 по 05.12.2007 - оперуповноважений відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 05.12.2007 по 29.07.2008 - оперуповноважений сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 29.07.2008 по 04.06.2013 - начальник сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 04.06.2013 по 18.06.2015 - начальник сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- 18.06.2015 по 16.07.2015 - заступник начальника районного відділу - начальник міліції громадської безпеки Олександрійського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області;
16.07.2015 по 06.11.2015 - начальник Олександрійського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- 07.11.2015 по 24.10.2016 - начальник Олександрійського районного відділення поліції Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області;
24.10.2016 по 13.12.2016 - начальник Онуфріївського відділення поліції Світловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області;
13.12.2016 по 23.10.2017 - начальник Онуфріївського відділення поліції Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області;
23.10.2017 по 02.03.2018 - заступник начальника Знам'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області;
02.03.2018 по 14.01.2021 - начальник Олександрійського районного відділення поліції Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області;
14.01.2021 по теперішній час - заступник начальника Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.
Наведене підтверджується долученими до матеріалів справи копіями трудової книжки та довідкою Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 17.03.2021 року №169/15-2021 (а.с.8-10).
Згідно довідки Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 03.06.2021 року №376/15-21, станом на 27.04.2021 року стаж служби в поліції ОСОБА_1 становить 22 роки 8 місяців 12 днів. Вислуга років на пільгових умовах становить 3 роки 4 місяці 8 днів (а.с.27).
ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Кіровоградській області із рапортом від 29.03.2021 року щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років в пільговому обчисленні, сформовану за період з 09.11.2004 по 18.06.2015, у загальній кількості 03 роки 04 місяці 08 днів, у зв'язку із чим здійснити перерахунок стажу та встановити надбавку за стаж служби в поліції (а.с.11).
Листом від 13.04.2021 року №825/05/15-2021 Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області повідомила позивача, що зарахування пільгової вислуги років здійснюється при призначенні пенсії, та згідно з діючим законодавством України не зараховується до стажу служби в поліції (а.с.12-13).
Позивач, не погодившись із відмовою у зарахуванні пільгової вислугу років, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 1 цього Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з п. "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" ст. 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
- з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
- з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.
З аналізу наведених норм права вбачається, що Законом № 2262-ХІІ чітко визначено умови призначення пенсії за вислугою років (ст. 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (ст. 17).
Частиною 2 ст. 17 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Стаття 17-1 цього Закону передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у постанові від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).
Абзацом 3 п. 1 Постанови № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Підпункт "в" п. 3 Постанови № 393 передбачає, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств
Згідно з п. 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14 листопада 2007 року № 431 "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби" затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю посади, зокрема: оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року № 497 "Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Постанова № 497) пп. "в" п. 3 Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту: "час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ".
На виконання вимог Постанови № 497, а також з метою посилення соціального захисту працівників Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2006 року № 722 затверджено перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця (далі - Наказ № 722).
Пунктом 2 наказу № 722 установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року № 497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку, затвердженого Наказом № 722, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, віднесено посади, зокрема, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2001 року за № 968-014 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 серпня 2001 № 018 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу, які несуть службу у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах", час проходження служби у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів обчислюється з розрахунку 1 місяць служби за l,5 місяці.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 09.11.2004 року до 26.07.2011 року позивач перебував на посадах:
- з 09.11.2004 по 05.12.2007 - оперуповноважений відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 05.12.2007 по 29.07.2008 - оперуповноважений сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
- з 29.07.2008 по 04.06.2013 - начальник сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Олександрійського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;
Вислуга років станом на 16.03.2021 року становить у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 03 роки 04 місяців 8 днів.
Колегія суддів наголошує, що ст. 17 Закону України № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а ст. 171 Закону України № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом України № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою № 393.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Аналогічний висновок про застосування Постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським викладений у постанові Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а, постанові Верховного Суду у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а та у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
Частиною першою статті 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з частини шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Від наведених вище правових висновків Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах палата, об'єднана палата або Велика Палата Верховного Суду у відповідності до статті 346 КАС не відступала, а тому підстав для їх неврахування при вирішенні даного спору немає.
При цьому доводи відповідача про те, що позивач не звільнявся зі служби в поліції, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави і відповідно йому не встановлювалася вислуга років, оскільки наведене не виключає можливості для врахування пільгової вислуги позивача при обрахунку останньої.
Згідно з ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
При цьому, За правилами частини першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII, яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 р. № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 р. за № 669/28799, (далі - Порядок та умови № 260), пунктом 3 розділу І яких встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За змістом пункту 3 розділу ІІ «Грошове забезпечення» Порядку та умов № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988.
Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Таким чином, з огляду на те, що пільгова вислуга років, сформована за період позивача у період з 09.11.2004 року до 26.07.2011 року у пільговому обчисленні 03 роки 04 місяців 08 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до п. 3 Порядку № 393, то колегія суддів вважає, що зазначений стаж відповідно до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
З огляду на зазначене та враховуючи те, що відповідач мав врахувати до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки період пільгової вислуги років, сформованої за період з 09.11.2004 року до 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 04 місяців 08 днів, водночас навіть після подання позивачем рапорту відповідного зарахування не здійснив, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову: визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції і зобов'язання здійснити відповідний перерахунок стажу.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя В.В. Мельник