24 листопада 2021 р.Справа № 480/3434/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.,
Суддів: Курило Л.В. , Бегунца А.О. ,
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.07.2021, головуючий суддя І інстанції: Глазько С.М., вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 12.07.21 по справі № 480/3434/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ІНВЕСТ НОВА"
до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області , Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО ІНВЕСТ НОВА", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Державної податкової служби України, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області, а саме Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.04.2021 №2555041/40045843;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену ТОВ "АГРО ІНВЕСТ НОВА" податкову накладну від 16 березня 2021 року № 1 датою її фактичного подання - 26.03.2021.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про протиправність оскаржуваного рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 позов задоволено.
Скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.04.2021 №2555041/40045843.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО ІНВЕСТ НОВА" податкову накладну від 16.03.2021 № 1 датою її фактичного подання - 26.03.2021.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ІНВЕСТ НОВА" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області судовий збір в сумі 1135 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1000,00 грн.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ІНВЕСТ НОВА" за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір в сумі 1135 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1000,00 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем, Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області, подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Позивач не скористався своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач здійснює господарську діяльність та основним видом економічної діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, що включає вирощування зернових культур таких як сорго червоне, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб (а.с.13-14).
10.03.2021 між ТОВ "АГРО ІНВЕСТ НОВА" (постачальник) та ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» (покупець) укладено договір постачання № См111219/01, за умовами якого поставка здійснюється позивачем до місця доставки, тобто з оплатою за перевезення вантажу (п. 1.2.); кількість - 26 тон +/- 10% за ціню 7800,00 грн з ПДВ (п. 2.1.), а підтвердженням поставки є оформлені ТТН, видаткова і податкова накладні (п. 3.10). Умовою п. 5.1. договору визначено, що покупець ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» проводить оплату шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок позивача (постачальник) (а.с. 44-46).
11.03.2021 покупцем оформлено довіреність №8 на отримання товару та 16.03.2021 позивачем складено рахунок-фактуру №СФ-0000002 про оплату за 25,62 т. сорго червоне по ціні 6500,00 грн. без ПДВ, а всього: 166530,00 грн. без ПДВ. ПДВ - 33306,00 грн. та всього з ПДВ - 199836,00 грн.
Поставку сорго фактично здійснено позивачем 16.03.2021 відповідно до Видаткової накладної №РН-0000004 та ТТН №4. Оплату за поставлене сорго червоне покупцем проведено 17.03.2021, згідно платіжного доручення №267.
16.03.2021 за фактом відвантаження сорго червоного позивачем складено податкову накладну № 1.
26.03.2021 вказану накладну направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ "АГРО ІНВЕСТ НОВА" отримало через електронну систему документообігу квитанцію, у якій зазначено, що документ податкова накладна № 1 від 16.03.2021 прийнята, реєстрація зупинена.
У квитанції №9063398635 наведені підстави для зупинення податкової накладної, а саме: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1007, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (зворот а.с. 71).
Позивачем складено та направлено пояснення разом із повідомленням про подання пояснень та копіями документів щодо податкової накладної №1 від 16.03.2021, до якого додано додатки в кількості 52 шт. (а.с.75). Згідно Квитанції №2, реєстраційний номер 9286569019, зазначене повідомлення прийнято відповідачем (а.с.73).
09.04.2021 Комісією ГУ ДПС України в Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 2555041/40045843 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 16.03.2021 в ЄРПН (а.с. 103).
Підставою прийняття оскаржуваного рішення зазначено: ненадання платником податку копій документів, зокрема: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складених документів (інвентаризаційний опис), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Крім того, в спірному рішенні зазначена додаткова інформація: "Згідно статистичної звітності за формою 4-сг кількість засіяних земель - 205,59 га, що не відповідає площі наявних у користуванні земель, відповідно до відомостей про земельні ділянки (площа рілля складає 151,453, а загальна площа земель 191,5929 га). Згідно статистичної звітності форми 29-сг кількість зібраного сорго складає 527 ц. Згідно акту №10 на сортування та сушіння продукції рослинництва кількість сорго після переробки складає 27,7 т, що підтверджується журналом-ордером по 27 рахунку".
Не погоджуючись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Згідно з п. 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з п.п. 10, 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520).
Відповідно до п. 1 Порядку №520, цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 2-4 Порядку № 520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з абз. 2 п. 6 Порядку № 520, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Відповідно до п. 7 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Судовим розглядом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 16.03.2021 стала відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, а саме в квитанціях зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1007, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. У зв'язку із чим позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних.
Відповідно до п. 12 Порядку №1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п.13 Порядку №1165).
Будь-яких доказів того, що позивачем до зупинення податкової накладної №1 від 16.03.2021 подавалась таблиця даних платника податку, яка була врахована податковим органом, матеріали справи не містять.
Отже, податковим органом не обґрунтовано наявність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки доказів того, що платником податку подавалась таблиця даних платника податків до зупинення реєстрації вказаних податкових накладних та в такій таблиці відсутнє зазначення коду УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, як товару/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, відповідачем суду не надано.
З урахуванням вказаного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних, як передумови прийняття контролюючим органом оскаржуваного рішення.
Крім того, при зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів конкретного переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній №1 від 16.03.2021.
У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Не зазначення контролюючим органом конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації податкових накладних, виключає оцінку поведінки позивача як неправомірної.
Відповідно до п. 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як свідчать матеріали справ, після зупинення реєстрації податкових накладних позивачем до податкового органу подано повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Зокрема позивачем надано до податкового органу: повідомлення від 05.04.2021 №3, в якому вказано про направлення Головному управління Державної податкової служби у Сумській області документів у кількості 52 додатка; квитанцію №2 про прийняття повідомлення; пояснення, які направлено повідомленням; додані документами довільного формату, де зазначено направлені документи в кількості 52 документа.
Проте, рішенням комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) від 09.04.2021 №2555041/40045843 відмовлено в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Судовим розглядом встановлено, що позивачем 10.03.2021 укладено договір поставки №421-1003/61 з покупцем ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» (код ЄДРПОУ 03582480).
16.03.2021 ТОВ «Агро Інвест Нова» складено і направлено покупцеві рахунок СФ-0000002 від 16.03.2021 на суму 199836,00 грн.
ТОВ «Агро Інвест Нова» відвантажило сорго червоне українського походження врожаю 2020 року ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» (код ЄДРПОУ 03582480 ) 16.03.2021 (видаткова накладна №РН-0000004 від 16.03.2021 та ТТН №4 від 16.03.2021) в сумі 199836,00 грн в т.ч ПДВ 33306,00 грн.
На першу подію (відвантаження) виписана податкова накладна № 1 від 16.03.2021 в сумі 199836,00 грн в т.ч. ПДВ - 33306,00 грн.
Відвантаження сорго червоне українського походження врожаю 2020 року відбулося 16.03.2021 в кількості 25,620 т на суму 199836,00 грн в т.ч. ПДВ - 33306,00 грн.
На відвантажену продукцію складено видаткову накладну та ТТН в кількості 25,620 т на загальну суму 199836,00 грн. в т.ч. ПДВ - 33306,00 грн. (видаткова накладна № РН-0000004 від 16.03.2021 ,ТТН № 4 від 16.03.2021).
Всього відвантажено сорго червоне українського походження врожаю 2020 року в кількості 25,620 т на суму 199836,00 грн., в т.ч. ПДВ - 33306,00 грн. та проведена оплата 17.03.2021 в сумі 199836,00 грн., в т.ч. ПДВ - 33306,00 грн. (виписка банка за 17.03.2021, платіжне доручення №267 від 17.03.2021 ).
Заборгованості між ТОВ «Агро Інвест Нова» та ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» (код ЄДРПОУ 03582480) відсутня.
Реалізовану продукцію покупцю, ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» перевезено автотранспортом ФОП ОСОБА_1 . Перевізник ФОП ОСОБА_1 , замовник автотранспорту є ТОВ «Агро Інвест Нова» (видаткова накладна № РН-0000004 від 16.03.2021 ,ТТН № 4 від 16.03.2021).
Перевізнику ФОП ОСОБА_1 оплочено за послуги перевезення в сумі 19500,00 грн. (виписка банка за 18.03.2021 та платіжне доручення № 873 від 18.03.2021).
Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні пояснення та документи надані контролюючому органу, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної №1 від 16.03.2021.
Факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкові накладні/розрахунок коригування.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Враховуючи наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості платника податку, а також те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Фермерського господарства "МІРТ-АГРО" в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Окрім того, у постановах від 12.11.2019 у справі №816/2183/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 18.02.2020 у справі №360/1776/19, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
З урахуванням встановлених по справі обставин, що підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування Рішення комісії Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 09.04.2021 №2555041/40045843 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 16.03.2021.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подану податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодекус України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
Вказані норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, однак у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.
Проте, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної №1 від 16.03.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, судовим розглядом не встановлено.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відтак, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 16.03.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стосовно розподілу судових витрат, понесених позивачем в суді першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
У позовній заяві представник позивача просив стягнути з відповідачів понесені судові витрати, які складаються з судового збору у розмірі 2270,00 грн. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.
Згідно з ст.134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката несуть сторони. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вказаних вимог, суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При цьому розмір витрат на правничу допомогу встановлюється судом на підставі оцінки доказів щодо детального опису робіт, здійснених адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Тобто, питання розподілу судових витрат пов'язане із суддівським розсудом (дискреційні повноваження) та суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 року у справі “Баришевський проти України”, від 10.12.2009 року у справі “Гімайдуліна і інших проти України”, від 12.10.2006 року у справі “Двойних проти України”, від 30.03.2004 року у справі “Меріт проти України”, заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
На підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Як свідчать матеріали справи, професійна правнича допомога у даній справі під час розгляду справи в суді першої інстанції надавалася позивачу адвокатським об'єднанням в особі адвоката Тимошенком Сергієм Анатолійовичем (далі - адвокат, Тимошенко С.А.).
Адвокатом для підтвердження витрат на професійну правничу допомогу до суду подано наступні документи: копію договору про надання правової допомоги від 18.01.2021, укладеного між адвокатським бюро "Сергія Тимошенко" та позивачем (далі - Договір від 18.01.2021 (а.с.106-107), копію додаткової угоди №3 до договору про надання правової допомоги від 18.01.2021 укладеної між адвокатським бюро "Сергія Тимошенко" та позивачем (далі - Додаткова угода №3, зворот а.с.107), копію рахунку на оплату від 14.04.2021 №11 про сплату 5000,00 грн. (а.с.108), копію платіжного доручення від 15.04.2021 №936 про сплату позивачем коштів у розмірі 5000,00 грн. (а.с.109), а також ордер, виданий адвокатом Тимошенко С.А. на надання правничої правової допомоги позивачу (а.с.105) та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ПТ №2592, виданого на підставі рішення Ради адвокатів Полтавської області 24.01.2019 №3 (а.с.104).
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 Договору від 18.01.2021, адвокатське бюро зобов'язується надати правову допомогу позивачу на умовах і в порядку, що визначені Договором, а позивач зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання Договору. Під правовою допомогою за Договором розуміється забезпечення реалізації прав і обов'язків позивача в цивільному, господарському, адміністративному судочинстві, під час розгляду спорів третейським судом, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, з надання правової інформації, консультацій і роз'яснень правових питань, правового супроводу діяльності позивача, складення з правом підписання заяв, скарг, клопотань, відзивів та заперечень, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів позивача, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення, здійснення інших видів правової допомоги.
Згідно п.п. 3.1 Договору від 18.01.2021, правову допомогу (гонорар) позивач сплачує в гривнях шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок адвокатського бюро, на підставі наданого рахунку на оплату або без його надання з посиланням на реквізити Договору в призначенні платежу.
Оплата за Договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання позивачем рахунку на оплату або після підписання сторонами акту приймання-передачі послуг з правової допомоги. Погоджена сторонами правова допомога за договором встановлюється у фіксованому розмірі, який визначається Додатковою угодою (п.п.3.2, п.п.3.3 Договору від 18.01.2021).
Згідно п. 1 Додаткової угоди № 3, на підставі усного звернення позивача адвокатське бюро зобов'язується надати правову допомогу, але не виключно: з підготовки, складання та подання позовної заяви від імені та в інтересах клієнта в порядку адміністративного судочинства щодо оскарження прийнятого рішення у сфері податкового законодавства (рішення про відмову у реєстрації податкової накладної), зобов'язання вчити дії, а також прийняття участі в судових засіданнях під час здійснення судом адміністративного судочинства в публічно-правовому спорі.
Відповідно до п.п.4 Додаткової угоди № 3, сторони погодили, що обчислення гонорару за надання правової допомоги, згідно доручення вказаного за змістом п. 1 цієї угоди, встановлюється у фіксованому розмір, який складає 5000,00 грн.
За наданим адвокатським бюро "Сергія Тимошенко" рахунком на оплату від 14.04.2021 №11, позивачем здійснено оплату наданих послуг згідно платіжного доручення від 15.04.2021 №936 у розмірі 5000,00 грн.
Представники відповідачів, вважаючи завищеними вартість послуг наданих адвокатом у сумі 5000 грн., у відзивах заперечували проти задоволення заяви про відшкодування витрат на правову допомогу, оскільки, на їх думку, представником позивача не надано до суду належних доказів на підтвердження використаного адвокатом на надання правничої допомоги, пов'язаної із даною справою, часу, а також детального опису наданих послуг, виконаних адвокатом. Крім того, вказали, що ні Договір від 18.01.2021, ні Додаткова угода № 3, не містять посилання на захист прав та законних інтересів позивача при оскарженні рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 09.04.2021 №2555041/40045843.
Дослідивши зміст поданих позивачем документів, заперечення представників відповідачів, враховуючи критерії обґрунтованості та співмірності, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що сума судових витрат на правничу допомогу, яку позивач просить стягнути за рахунок відповідачів підлягає зменшенню, відтак, з урахуванням складності справи, її значення для позивача та обсягу наданих послуг, розмір витрат на правничу допомогу, що підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів повинен становити у загальному розмірі 2000,00 грн.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 по справі №480/3434/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.С. Рєзнікова
Судді Л.В. Курило А.О. Бегунц
Повний текст постанови складено 03.12.2021 року