Справа № 509/6673/21
03 грудня 2021 року смт Овідіополь
Cуддя Овідіопольського районного суду Одеської області Жижка О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого головою ліквідаційної комісії ПП «Сонант-СВ», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
24 листопада 2021 року до Овідіопольського районного суду Одеської області від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 17.11.2021 року № 47/15-32-07-09-10, з якого вбачається, що при позаплановій виїзній документальній перевірці ПП «Сонант-СВ», встановлено порушення за період з 01.01.2017 по 27.10.2021, а саме: в ході перевірки встановлено порушення: пп.14.1.11, пп.14.1.257 п.14.1 ст.14 та пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, п.7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затверджено наказом Міністерства фінансів країни від 29.11.1999 N290, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за N860/4153, в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 68447 грн. за 2021 рік та податок на додану вартість 17891 грн. за вересень 2021 року, за що передбачена відповідальність посадової особи, а у даному випадку голови ліквідаційної комісії ПП «Сонант-СВ», ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП визнав.
Дослідивши адміністративні матеріали суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне порушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 254 КУпАП визначено, що про вчинення адміністративного правопорушення, складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Частиною 1 статті 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються : дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до відповідальності та інше.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення при обов'язковому з'ясуванні вини даної особи у вчиненні адміністративного правопорушення та того чи підлягає вона адміністративній відповідальності, суддя зобов'язаний з'ясувати також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Як вбачається з акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Сонант-СВ» від 10.11.2021 року № 24507/15-32-07-09/37542815, перевіркою встановлені порушення ПП «Сонант-СВ», а саме:
1. пп. 14.1.11, пп.14.1.257 п. 14.1 ст.14 та пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, п.7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів країни від 29.11.1999 № 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153, зі змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено:
завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток на загальну суму 5529200 грн., у т.ч.:
- 2018 рік у сумі 1108022 грн.,
- 2019 рік у сумі 2015684 грн.,
- 2020 рік у сумі 2405494 грн.
заниження податку на прибуток у сумі 68447 грн., у т.ч.:
- 2021 рік - 68447 грн.
2. п. 189.1 ст.189, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.11.2019 №488, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 17891 грн., у т.ч.:
- вересень 2021 ріку сумі 17891 грн.
Відповідно до наказу (розпорядження) від 17.12.2019 року № 44/ОС ОСОБА_1 прийнятий на роботу з 19.12.2019 року до структурного підрозділу ПП «Сонант-СВ» директором підприємства.
Відповідно до наказу (розпорядження) від 30.09.2021 року № 02/ОС ОСОБА_1 звільнений з посади директора ПП «Сонант-СВ».
Відповідно до рішення учасника ПП «Сонант-СВ» від 02.08.2021 року № 1/02-08 ОСОБА_1 призначено головою ліквідаційної комісії ПП «Сонант-СВ».
Отже, ОСОБА_1 здійснив порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 17.11.2021 року № 47/15-32-07-09-10, актом про результати документальної планової виїзної перевірки ПП «Сонант-СВ» від 10.11.2021 року № 24507/15-32-07-09/37542815.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 163-1, 251, 255, 256, 280, 283-285 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Жижка