Ухвала від 12.01.2010 по справі 2а-259/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

12.01.2010р. 2а-259/10/1370

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Ростислав Миколайович, перевіривши матеріали позовної заяви

СПД-ФО ОСОБА_1

до Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова

пропро визнання протиправними дій та стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2010 року фізична особа -підприємець ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова. Зі змісту позовної заяви випливає, що 13.07.2009р. підприємець ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова про скасування рішення відповідача. 01.09.2009р. позивач отримав у суді копію ухвали про відкриття провадження у адміністративній справі №2а-4486/09/1370 від 14.07.2009р., а також зобов'язався вручити примірник цієї ухвали разом з копією позовних матеріалів відповідачу. Позивач стверджує, що 03.09.2009р. звернувся в канцелярію відповідача з метою здати згадані документи, проте працівники відповідача такі не прийняли та запропонували направити їх поштою. Тому ОСОБА_1 направив вищеописаний пакет документів на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Львова через орган поштового зв'язку, витративши 11,38 грн. Позивач вважає, що неправомірною відмовою прийняти в нього документи відповідач завдав йому матеріальні збитки у сумі 11,38 грн. Тому просить суд:

1. визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття в нього ухвали суду №2а-4486/09/1370 та позову з додатками;

2. стягнути з відповідача завдані протиправними діями матеріальні збитки у сумі 11,38 грн.

При вирішенні питання про наявність підстав для відкриття провадження у адміністративній справі на підставі вищеописаного позову суддя виходить з наступного.

Визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" також визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказаних владних управлінських функцій (щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору), то такий суб'єкт не знаходиться "при здійсненні управлінських функцій", та не має встановлених нормами КАС України необхідних ознак суб'єкта владних повноважень.

Виходячи з вищеописаних критеріїв та норм ст.ст. 1, 4, 17 КАС України, у порядку адміністративного судочинства здійснюється розгляд спорів осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, у яких такий суб'єкт своїми владними рішеннями чи діями зобов'язує цих осіб вчиняти певні дії, утримуватись від вчинення певних дій, нести відповідальність. При цьому особи згідно з нормами чинного законодавства України зобов'язані виконувати такі владні рішення чи вимоги суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

ДПІ у Шевченківському районі м. Львова за викладених у позові обставин не здійснювала щодо фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 владних управлінських функцій. Тому суддя вважає, що відповідач не знаходився "при здійсненні управлінських функцій", та за наведених у позові обставин не має встановлених нормами КАС України необхідних ознак суб'єкта владних повноважень. Отже, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Суддя також констатує, що з урахуванням вищевикладених висновків про непідсудність адміністративному суду першої позовної вимоги, позивачем порушено встановлені п. 2 ст. 21 КАС України правила об'єднання позовних вимог. Тому заявлені фізичною особою -підприємцем позовні вимоги про стягнення на його користь з відповідача матеріальних збитків у сумі 11,38 грн. не підлягають розгляду адміністративним судом. Такі вимоги можуть бути заявлені позивачем в порядку господарського судочинства.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 17, 21, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправними дій та стягнення коштів.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів після подачі заяви на апеляційне оскарження, яка подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Суддя Москаль Р.М.