79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
м. Львів
24 червня 2010 р. р. № 2а-3616/10/1370
17 год. 50 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Шийки Н.П., представника позивача Куксова В.Г., представника відповідача Задорожнього І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ПП "Ток-Маркет"
до Державна податкова інспекція у Личаківському районі м.Львова
про про скасування рішення ,
ПП «Ток-Маркет»звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова. Позивач просить суд скасувати як протиправне рішення від 08.04.2010 року № 0001312380/7886 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4300,50 грн. Фінансові санкції застосовано до позивача за порушення вимог п. 9, п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виявилось у не забезпеченні: 1) обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; 2) щоденного друкування та зберігання фіскальних звітних чеків. На обґрунтування позовних вимог покликається на те, що облік товарних запасів позивачем ведеться, в т.ч. шляхом внесення даних з первинних документів до комп'ютерної бухгалтерської програми «1С-Бухгалтерія». Згідно облікової політики позивача, затвердженої наказом керівника №1 від 02.01.2010р., первинні документи зберігаються не за місцем реалізації товарів (в аптеці), а в приміщенні центральної бухгалтерії позивача за адресою м. Львів, вул. Дж. Вашингтона, 21, що відповідає вимогам законодавства. Про наявність накладних та їх знаходження в бухгалтерії підприємства зав. аптекою повідомляв ревізорів, що підтверджується долученими до акту перевірки його поясненнями. Таким чином, позивач вважає рішення про застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій безпідставним і незаконним. Позивач надав суду копії первинних документів (видаткових, товарно-транспортних, прихідних накладних), що підтверджують придбання та отримання позивачем перелічених в додатку №3 до Акту перевірки від 22.03.2010 року товарно-матеріальних цінностей, а також роздруківки зведених реєстрів документів, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 361 «Розрахунки з контрагентами»з програмного комплексу «1С-Бухгалтерія», що підтверджують оприбуткування та облік позивачем перелічених в накладних ТМЦ. У судовому засіданні представник позивача просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечував. Обґрунтовував заперечення тим, що вважає спірне рішення обґрунтованим і правомірним, оскільки ревізорам не було надано первинних документів (накладних) на товар, що реалізовувався в належній позивачеві аптеці за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9, на загальну суму 3620,50 грн. Надав суду розрахунок штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до позивача згідно спірного рішення, на загальну суму 4300,50 грн. Звертає увагу суду на той факт, що позивач не заперечує виявлених фактів порушення п. 9 ст. 3 згаданого Закону (незабезпечення щоденного друкування та зберігання фіскальних звітних чеків), за які до нього застосовано санкції в сумі 680 грн. (340 грн.+340 грн.).
На запитання суду представник позивача повідомив, що виявлені в ході перевірки факти порушення аптекою порядку щоденного друкування та зберігання фіскальних звітних чеків ним визнаються, проте наполягає на скасуванні спірного рішення про застосування санкцій повністю.
На запитання суду представники сторін повідомили, що надали суду всі наявні у них докази на обґрунтування їх вимог та заперечень, інших надати суду не бажають, клопотань про витребування доказів не мають.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010 року.
Заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив письмові докази, якими такі обґрунтовуються, суд встановив наступні фактичні обставини справи, а також норми права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Приватне підприємство «Ток-Маркет»є юридичною особою, що здійснює торгівельну діяльність через мережу аптек. У березні 2010 року посадовими особами органу ДПС проведено перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилась в належній позивачу аптеці за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9, про що складено акт від 22.03.2010р. з додатками. В акті перевірки встановлено, що:
1. не ведеться облік товарних запасів за місцем реалізації, оскільки в аптеці відсутні накладні на лікарські засоби, вказані в додатку № 3 до Акту перевірки, на загальну суму 1810,25 грн.;
2. не забезпечено щоденного друкування фіскальних звітних чеків;
3. не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків.
За результатами перевірки відповідачем зроблено висновок про те, що позивачем порушено вимоги пунктів 9, 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Тому ДПІ в Личаківському районі м. Львова (за місцем державної реєстрації позивача) прийнято рішення від 08.04.2010р. № 0001312380/7886 про застосування до позивача штрафних(фінансових) санкцій в сумі 4300,50 грн., в т.ч.:
- 3620,50 грн. - в подвійному розмірі від вартості не облікованих запасів (1810,25*2);
- 340 грн. -за незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків;
- 340 грн. -за незабезпечення зберігання фіскальних звітних чеків.
Факт порушення порядку щоденного друкування та зберігання фіскальних звітних чеків позивачем визнається. Тому позовні вимоги про скасування рішення відповідача в частині застосування штрафних санкцій за ці порушення в сумі 680 грн. (340 грн.*2) є нічим не обґрунтованими, а отже, в їх задоволенні слід відмовити.
Щодо твердження відповідача про порушення ПП «Ток-Маркет»порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації слід зазначити наступне.
Порядок ведення бухгалтерського обліку товарних запасів врегульовано спеціальними нормативними актами, а саме - Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 № 996-XIV та Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246.
Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації.
На реалізацію наведеної норми Закону, для здійснення облікової політики позивачем видано Наказ від 02.01.2010 року № 1 «Про облікову політику та організацію бухгалтерського підприємства». Відповідно до положень цього наказу (п. 10), ПП «Ток-Маркет»визначило місце зберігання первинних документів -центральна бухгалтерія, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Джорджа Вашингтона, 21.
Згідно ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо -безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні, товарно-транспортні накладні. Такі документи водночас є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку. Проте, Закон не визначає обов'язку особи зберігати документи первинного бухгалтерського обліку за місцезнаходженням товару.
Відповідно до п. 4 наказу №1 від 02.01.2010 року, бухгалтерський облік ПП «Ток-Маркет»здійснюється із застосуванням машинного оброблення документів, а саме комп'ютерної програми бухгалтерського обліку «1 С Бухгалтерія», відповідно до національних стандартів бухгалтерського обліку та вимог податкового законодавства.
Станом на дату проведення перевірки торгової точки ПП «Ток-Маркет»за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9, первинні документи (накладні) на товари, перелічені в додатку №3 до акту перевірки від 22.03.2010 р., дійсно були відсутні в аптеці. Проте, цей факт жодним чином не підтверджує висновків відповідача про те, що такі матеріальні цінності є не облікованими.
З долучених до матеріалів справи письмових доказів вбачається, що перелічені в додатку №3 до акту перевірки від 22.03.2010р. товари (лікарські засоби) на загальну суму 1810,25 грн. були обліковані позивачем в торговій точці за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9. Після отримання товару, який поставлявся безпосередньо в аптеку, на підставі отриманих від поставщика/перевізника видаткових/товарно-транспортних накладних позивачем формувалися прибуткові накладні; після їх обробки та внесення облікових даних до програмного комплексу «1-С «Бухгалтерія»первинні документи передавалися в центральну бухгалтерію позивача для відповідального зберігання.
Такий висновок суду підтверджується долученими до матеріалів справи:
- копіями накладних з відміткою про отримання позивачем товару, в яких зазначено як адресу доставки адресу аптеки (м. Львів, вул. А.Горської, 9); в кожній накладній виділено товар, щодо якого ДПІ зроблено висновок про відсутність підтверджуючих документів;
- реєстрами (оборотно-сальдовими відомостями) за відповідний період, що підтверджують облік товарів шляхом внесення до комплексу 1-С «Бухгалтерія»відомостей з вищеописаних накладних.
Статтею 21 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів того факту, що позивачем не ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації; висновок відповідача про те, що первинні документи на товар за вищенаведених обставин повинні зберігатися за місцем реалізації товару, не ґрунтується на Законі. Долучені до матеріалів справи докази підтверджують факт належного обліку позивачем перелічених в додатку №3 до акту перевірки від 22.03.2010р. товарів. За таких обставин, рішення податкового органу в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 3620,50 грн. є протиправним і підлягає скасуванню.
Враховуючи наведені висновки суду про часткову протиправність спірного рішення, суд на підставі ст. 94 КАС України покладає на Державний бюджет України половину понесених позивачем судових витрат (сплаченого судового збору).
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати частково протиправним рішення державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова від 08.04.2010 року № 0001312380/7886 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а саме -в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 3620,50 грн. за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Скасувати рішення № 0001312380/7886 від 08.04.2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3620,50 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з державного бюджету України на користь приватного підприємства «Ток-Маркет»(м. Львів, вул. Дж. Вашингтона, 21; ідентифікаційний код юридичної особи 36609831) 1 (одну) грн. 70 коп. судового збору.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанову суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Львівському апеляційному адміністративному суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Москаль Р.М.