27 травня 2010 року < Текст > Справа № 2а-6142/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Щербині Л.М., за участю представника позивача - Ігнатова З.М., представника відповідача - Мастерова О.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Відкритого акціонерного товариства «Завод Південгідромаш»
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 20.10.2009 р. №00054215300,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначає, що внаслідок проведеної відповідачем невиїзної документальної перевірки позивача з питань дотримання платіжної дисципліни по земельному податку за період з 01.06.09 р. по 30.07. 09 р. було складено акт № 456/152-00218012 від 06.10.2009 р., яким встановлені порушення вимог ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181, а саме: несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов»язань. На підставі зазначеного акту було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.10.09 р., яким за затримку на 28 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов»язання в розмірі 141180 гр. 28 коп. підприємство-позивач повинно сплатити суму штрафу 14118 гр. 03 коп. в дохід держави.
Позивач вважає зазначене повідомлення-рішення незаконним, оскільки з моменту введення мораторію на задоволення вимог кредиторів позивача Господарським судом Запорізької області 12.12.2006 р. позивач має право виконувати тільки поточні зобов»язання щодо сплати податків і зборів, термін виконання яких настав після дня введення мораторію, тобто після 12.12.06 р. З цього періоду по 31.07.09 р. позивач сплатив земельний податок на суму 1566353 гр. 75 коп. і має переплату по земельному податку в сумі 42254 гр. 28 коп. Ані в повідомленні-рішенні, ані в акті перевірки відповідачем не вказано, за який саме період позивач допустив затримку на 28 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов»язання по земельному податку з юридичних осіб, тому позивач вважає безпідставним нарахування штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов»язань позивачем по сплаті земельного податку в сумі 14118 гр. 03 коп. та просить суд скасувати зазначене податкове рішення-повідомлення відповідача відносно позивача.
В судовому засіданні представник позивача на своєму позові наполягає, просить суд його задовольнити.
Представник відповідача з позовом не згодний, вважає винесене відносно позивача податкове повідомлення-рішення законним, оскільки станом на 01.06.09 р. після проведення в особовому рахунку позивача списання та розстрочення боргу по земельному податку залишилась заборгованість у розмірі 46647 гр. 40 коп., яку позивач своєчасно не сплатив. Тому просить суд відмовити позивачу в його позові.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов позивача такимё що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено в судовому засіданні з матеріалів справи та з пояснень сторін, 06.10.2009 р. спеціалістом Бердянської ОДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка позивача - ВАТ «Південгідромаш» з питань дотримання платіжної дисципліни по земельному податку за період з 01.06.09 р. по 30.07.09 р. Перевіркою встановлено, що в порушення вимог п. 5.3.1. ст.. 5 Закону України № 2181 підприємством проводилась несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов»язань, за що передбачена відповідальність згідно п.п. 17.1.7. ст. 17 Закону України № 2181. На підставі зазначеної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення відповідачем 20.10.09 р., згідно з яким до підприємства - позивача був застосований штраф в розмірі 14118 гр. 03 коп. за затримку на 28 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов»язання із земельного податку юридичних осіб - 141180 гр. 28 коп. Як вбачається з розрахунку ШС, наданого в додатку до акту, сума сплаченого боргу позивачем за травень, червень і липень 2009 р. складає 141180 гр. 27 коп., прострочено термін сплати - 28 днів, і сума штрафних санкцій складає 10% від сплаченого боргу - 14118 гр. 03 коп.
Суд вважає зазначене рішення-повідомлення відповідача таким, що підлягає скасуванню, з наступних причин.
Як вбачається з ухвали господарського суду Запорізької області від 12.12.06 р., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника - ВАТ «Південгідромаш». Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 02.10.08 р. було скасовано ухвалу про мирову угоду у справі про банкрутство позивача господарського суду Запорізької області від 29.05.08 р., у зв»язку з чим суми податкового боргу позивача, які були раніше списані згідно з умовами мирової угоди, були поновлені в картках особового рахунку підприємства у жовтні 2008 року. Постановою Вищого господарського суду України від 09.12.08 р. ухвалу про мирову угоду було залишено без змін, а постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 02.10.08 р. було скасовано, у зв»язку з чим у травні 2009 року було здійснено списання та розстрочення податкового боргу ВАТ «Південгідромаш» у відповідності з рішеннями відповідача.
Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, станом на 01.06.09 р. по земельному податку у позивача залишилась заборгованість в розмірі 46647 гр. 40 коп., яка утворилася, на думку відповідача, внаслідок несплати позивачем податкових зобов»язань за лютий 2007 року. Тому, згідно зі ст.. 7 Закону України № 2181, відповідач погасив податковий борг позивача попередньо погашенню податкових зобов»язань, які не були податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, в результаті чого в особовому рахунку позивача по податку на землю рахуються штрафні санкції за період з 01.06.09 р. по 30.07.09 р. у розмірі 14118 гр. 03 коп.
Між тим, суд не може погодитись з такими висновками відповідача, оскільки згідно вимог ст. 17 Закону України «Про плату за землю», податкове зобов»язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Таким чином, земельний податок за червень 2009 р. мав бути сплаченим позивачем до 30.07.09 р., а земельний податок за липень 2009 р. мав бути сплаченим до 30.08.09 р. Згідно з наданими позивачем платіжними дорученнями: № 146 від 23.07.09 р. - земельний податок за червень 2009 року в сумі 52211 гр. 93 коп. позивачем повністю перерахований по терміну 23.07.09 р., № 167 від 27.08.09 р. - земельний податок за липень 2009 р. в сумі 52211 гр. 93 коп. позивачем перерахований повністю по терміну 27.08.09 р.
Таким чином, прострочення сплати земельного податку на 28 днів за зазначений в акті відповідача період - з 01.06.09 р. по 30.07.09 р. позивачем не вбачається.
Крім того, згідно з висновком перевірки відповідача, викладеним в акті виїзної планової перевірки позивача від 15.05.08 р. за період з 01.07.2006 р. по 31.12.2007 р., перевіркою правильності нарахування та сплати земельного податку протягом перевіряємого періоду порушень не встановлено.
У зв»язку з вищезазначеним, суд вважає податкове повідомлення-рішення відповідача від 20.10.09 р. протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст. 17 Закону України «Про плату за землю», ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області відносно Відкритого акціонерного товариства «Завод Південгідромаш» № 00054215300 від 20.10.2009р.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя: підпис Л.О.Нестеренко
Постанова виготовлена в повному обсязі 03.06.10 р.
Постанова не набула чинності.
З оригіналом згідно.
Суддя: Л.О. Нестеренко.