23 червня 2010 року 12:07 Справа № 2а-3063/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Скачкової Т.В., представника позивача - Стрельбицької Ю.П., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантис»,
про стягнення економічних санкцій у розмірі 216 грн. 36 коп.
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантис» про стягнення економічних санкцій, в якій позивач вказує, що за наслідками перевірки було встановлено порушення чинного законодавства в сфері виконання державної дисципліни цін з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів та стосовно обґрунтованості підвищення цін на яйця курячі, та у подальшому прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22.06.2009р. №102, відповідно до якого до суб'єкта господарювання застосовано економічні санкції у розмірі 216 грн. 36 коп. Зазначені санкції відповідачем не було сплачено в установлений строк добровільно, у зв'язку з чим позивач звернувся до адміністративного суду з вимогами про примусове стягнення вказаної суми.
Представник позивача в судовому засіданні на позові наполягає, просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантис» суму економічних санкцій у розмірі 216 грн. 836 коп.
Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надав.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі п.3.1.1 та 3.1.3 Плану работи на ІІ квартал 2009р.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області в період з 09.06.2009р. по 19.06.2009р. проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантис» з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів та стосовно обґрунтованості підвищення цін на яйця курячі.
В ході перевірки встановлено, що ТОВ «Сантис» в період з листопада 2008р. по березень 2009р. завищено граничні торговельні надбавки на яйця курячі, тим самим було порушено вимоги розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 22.09.2008р. №353 «Про встановлення граничних торговельних (постачальницько - збутових) надбавок на продовольчі товари», внаслідок чого ним було отримано необґрунтовану виручку у розмірі 72 грн.12коп.
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 226 від 19.106.2009р.
Згідно ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, «учасники господарських відносин несуть господарську-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом, іншими законами та договором. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання».
Застосування адміністративно-господарської санкції щодо вилучення виручки та накладення економічних санкцій (штрафу) регулюється вимогами чинного законодавства, а саме приписами ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 р. №507-XІІ, якою передбачено, що «вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету АРК, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтованої суми виручки».
Повноваження позивача - Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області щодо здійснення контролю та застосування адміністративно-господарських санкцій передбачені статтею 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої «державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України та визначені Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області, затвердженим наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001р. №9.
Відповідно до п.3. 1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
На підставі акту перевірки № 226 від 19.106.2009р., відповідно до ст..14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Інструкції про застосування економічних, фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р.№298/519, до ТОВ «Сантис» застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на суму 216грн.36коп. (сума порушення 72грн.12коп. і штраф у розмірі 200% від суми порушення 144грн.24коп.), про що прийнято рішення від 22.06.2009р.№102 та направлено ТОВ « Сантис» претензію від 22.06.2009р. за №01-15/1710.
Відповідно до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області, основним завданням державної інспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін та тарифів.
Прийняте Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області Рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №102 від 22.06.2009р. р в адміністративному та в судовому порядку відповідачем не оскаржувалося.
На момент розгляду справи вказана сума економічних санкцій відповідачем не сплачена.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантис» про стягнення економічних санкцій у розмірі 216 грн. 36 коп. обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України; ст.ст. 216,218 ГК України; ст. 9, 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»; п. 2.1., п. 3.1., п. 3.2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року N 298/519, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантис» (69035, м.Запоріжжя, вул.Рекордна, буд.26, кв.216) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м.Запоріжжя ( роз. Рахунок 31116106700007,ЄДРПОУ 34677145,МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області) суму економічних санкцій у розмірі 216 (двісті шістнадцять) грн. 36 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови в повному обсязі до статті 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Л.О.Нестеренко
Постанова не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено 25 червня 2010 року.
Суддя Л.О.Нестеренко