Справа № 640/26601/20 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко В.А.
01 грудня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,
суддів: Костюк Л.О., Пилипенко О.Є.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, Київської міської державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач 1, УСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації), Міністерства соціальної політики України (далі - відповідач 2; Мінсоцполітики), Київської міської державної адміністрації (далі - відповідач 3; КМДА), в якому просить:
- визнати протиправними дій відповідача 1 щодо прийняття рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство позивача житлової субсидії та скасувати рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство позивача житлової субсидії;
- зобов'язати відповідача 1 призначити на домогосподарство позивача субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2020 року до закінчення карантину;
- визнати протиправними дій та прийняті рішення за електронними зверненнями в ході досудового врегулювання спору відповідача 1 від 12 червня 2020 року №0-468670/1, від 25 червня 2020 року №0-509060, від 07 липня 2020 року №0-551016/1, відповідача 2 від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29, від 30 липня 2020 року№5153/0/78-20/293, від 28 серпня 2020 року №6289/0/78-20/293, від 25 вересня 2020 року №7529/0/78-20/293, відповідача 3 від 30 липня 2020 року №051/С-8419-002/2.
Позов вмотивовано тим, що відповідно до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації мало призначити позивачу житлову субсидію на його домогосподарство, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №807).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 квітня 2021 року адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації щодо прийняття рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство ОСОБА_1 житлової субсидії та скасовано рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство ОСОБА_1 житлової субсидії; зобов'язано Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації призначити на домогосподарство ОСОБА_1 субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період з 01 травня 2020 року; визнано протиправними рішення Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації за електронними зверненнями ОСОБА_1 в ході досудового врегулювання спору від 12 червня 2020 року №0-468670/1, від 25 червня 2020 року №0-509060, від 07 липня 2020 року №0-551016/1; визнано протиправними рішення Міністерства соціальної політики України за електронними зверненнями ОСОБА_1 в ході досудового врегулювання спору від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29, від 30 липня 2020 року№5153/0/78-20/293, від 28 серпня 2020 року №6289/0/78-20/293, від 25 вересня 2020 року №7529/0/78-20/293; визнано протиправним рішення Київської міської державної адміністрації за електронним зверненням ОСОБА_1 в ході досудового врегулювання спору від 30 липня 2020 року №051/С-8419-002/2.
Не погоджуючись з судовим рішенням від 07 квітня 2021 року, Управлінням соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, ухвалено рішення з порушенням норм процесуального та матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.
Апелянт стверджує, що Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації діяло виключно на підставі Положення про порядок призначення житлових субсидій, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №807.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що Управлінням самостійно здійснено призначення житлової субсидії на наступний період позивачу без його звернення (автоматично), оскільки позивач не входить до категорій осіб, зазначених у пункті 78 Положення
Ухвалами колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року після усунення відповідачем 1 недоліків апеляційної скарги відповідно до ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2021 року, відкрито провадження за апеляційною скаргою Управлінням соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження з 18 жовтня 2021 року.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, зазначає, що апелянт не призначив позивачу житлову субсидію з 01 травня 2020 року (у період карантину) з підстав не сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом трьох місяців, чим порушив вимоги пункту 2 Постанови №247, застосувавши при розгляді питання щодо призначення позивачу житлової субсидії на наступний період, вимоги пункту 78 Положення.
ОСОБА_1 у відзиві зазначив, що відповідач 1, відмовляючи у призначенні житлової субсидії, не взяв до уваги вимоги підпункту 3 пункту 5 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), а також Постанову від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильності застосування норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги у даній справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач 1 порушив вимоги пункту 2 Постанови №247, застосувавши при розгляді питання щодо призначення позивачу житлової субсидії на наступний період, вимоги пункту 78 Положення.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 у період з грудня 2016 року по квітень 2020 року включно використовував своє право на отримання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до повідомлення відповідача 1 про призначення субсидії до особової справи №132130 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01 травня 2020 року на підставі несплати ЄСВ протягом трьох місяців.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача 1 про відмову в призначенні житлової субсидії звернувся до урядового контактного центру з електронним зверненням від 03 червня 2020 року, в якому вимагав відновити з 01 травня 2020 року житлову субсидію на його домогосподарство.
У відповідь на звернення позивача відповідач 1 листом від 12 червня 2020 року №0-468670/1 відмовило позивачу в призначенні житлової субсидії з підстав відсутності у позивача доходу та несплати ним (або за нього) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (липень 2019 року - грудень 2019 року).
Не погоджуючись з відповіддю відповідача 1, позивач повторно звернувся до урядового контактного центру з електронними зверненням від 16 червня 2020 року, від 30 червня 2020 року з вимогою призначити житлову субсидію на його домогосподарство з 01 травня 2020 року та провести службову перевірку по факту не виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій».
У відповідь на звернення позивача відповідачем 1 надані відповіді, викладені у листах від 25 червня 2020 року №0-509060 та від 07 липня 2020 року №0-551016/1, відповідно до яких позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії з підстав відсутності у нього доходу та несплати ним (або за нього) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (липень 2019 року - грудень 2019 року) та зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» не скасована дія пункту 14 Положення щодо визначення права на призначення субсидії.
У відповідь на звернення позивача від 25 червня 2020 року відповідач 2 в листі від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29 зазначив, що за інформацією Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) із травня 2020 року позивачу не призначена житлова субсидія у зв'язку з не сплатою єдиного внеску за ІІІ -ІV квартали 2019 року (за інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України) та вказав, що для визначення права на призначення субсидії позивачу необхідно подати до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формами встановленими Мінсоцполітики.
У відповідь на звернення позивача від 25 червня 2020 року відповідач 3 листом від 30 липня 2020 року №051/С-8419-002/2 надав відповідь, в якій вказав, що оскільки за даними Державної податкової служби та Пенсійного фонду України за ІІІ -VІ квартали 2019 року у позивача відсутні доходи, ним або за нього не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, в призначенні житлової субсидії з травня 2020 року домогосподарству позивача відмовлено та повідомив, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» передбачена заборона припинення під час карантину призначення житлових субсидій, за винятком, коли унеможливлюється їх надання, тобто дія пункту 14 Положення щодо визначення права на призначення субсидії не скасована; для розгляду питання призначення житлової субсидії за рішенням Комісії запропоновано звернутися до Управління.
Позивач звернувся до відповідача 2 зі скаргою від 17 липня 2020 року, в якій вимагає, зокрема, провести службову перевірку по факту не виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» та вжити заходи для відновлення житлової субсидії на його домогосподарство з 01 травня 2020 року.
Відповідач 2 у відповідь на скаргу позивача повідомив, шо звернення позивача стосовно припинення житлової субсидії в період карантину розглянуто та про результати розгляду повідомлено позивача листом від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29 та додана копія листа.
У відповідь на скаргу позивача від 06 серпня 2020 року стосовно зобов'язання УСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації призначити на наступний період на його домогосподарство житлову субсидію з 01 травня 2020 року відповідач 2 в листі від 28 серпня 2020 року №6289/0/78-20/293 повідомив, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад; листом від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29 позивачу надані відповідні роз'яснення.
Відповідач 2 у відповідь на звернення позивача від 26 серпня 2020 року, від 05 вересня 2020 року, від 07 вересня 2020 року повідомив, що листом від 28 серпня 2020 року позивача повідомлено про результат розгляду звернення від 06 серпня 2020 року; при усній консультації по телефону позивачу неодноразово наголошено, що справа розглянута структурним підрозділом з питань соціального захисту автоматично (самостійно), не застосовуючи пункт 78 Положення; після розгляду справи із травня 2020 року позивачу не надано право на призначення житлової субсидії на загальних підставах (справа потребує комісійного розгляду), у зв'язку з не сплатою єдиного внеску за ІІІ -ІV квартали 2019 року (за інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України); для визначення виняткового права призначення житлової субсидії позивачу подати до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формами встановленими Мінсоцполітики.
Вважаючи дії відповідачів щодо не призначення позивачу житлової субсидії на домогосподарство неправомірними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції від 07 квітня 2021 року та оцінюючи відповідні висновки, викладені у рішенні, колегія суддів враховує, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює відносини у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг є, зокрема, Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з нормами пункту 5 частини 1 статті 1 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Так, умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо -, тепло -, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №807 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до абзацу першого пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пунктом 31 Положення встановлено, що під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи.
За змістом пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Підпунктом 3 пункту 14 Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді, зокрема, за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Отже, зі змісту вищенаведених норм вбачається, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
Відповідно до пункту 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств, зокрема, у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з грудня 2016 року по квітень 2020 року отримував житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, за ІІІ - ІV квартали 2019 року позивачем не сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та в нього відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» Кабінет Міністрів України зобов'язаний у дводенний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів та подання на розгляд Верховної Ради України законопроектів, необхідних для врегулювання суспільних відносин, пов'язаних із встановленням карантину, у тому числі щодо: недопущення припинення надання житлових субсидій на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19); призначення житлової субсидії на наступний період для всіх без виключення домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, без їх звернення; розширення кола отримувачів житлових субсидій у зв'язку із встановленням карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
З метою посилення соціальної підтримки малозахищених верств населення в умовах карантину Кабінет Міністрів України в постанові від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» (далі по тексту - Постанова №247) визначив особливості надання житлових субсидій у період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Пунктом 2 Постанови №247 постановлено забезпечити розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019-2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у періоді 2019-2020 років:
- без заяв громадян;
- не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення, зокрема, умови зазначені у підпункті 3 пункту 14 Положення, а саме стосовно випадків не призначення житлової субсидії, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України у них відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції стосовно того, що відповідач 1 не призначив позивачу житлову субсидію з 01 травня 2020 року (у період карантину) з підстав не сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом трьох місяців, чим порушив вимоги пункту 2 Постанови №247, застосувавши при розгляді питання щодо призначення позивачу житлової субсидії на наступний період, вимоги пункту 78 Положення.
Колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції зобов'язав відповідача 1 призначити на домогосподарство позивача субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2020 року на наступний період.
Щодо доводів апелянта про перебирання Окружним адміністративним судом міста Києва на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, колегія суддів зазначає таке.
Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з положеннями Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Таким чином, колегія суддів вважає, що вимога про зобов'язання відповідача 1 призначити на домогосподарство позивача субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період з 01 травня 2020 року не є дискреційною, а її задоволення свідчить лише про належний спосіб захисту порушеного права позивача.
Отже, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, судом першої інстанції при розгляді справи вірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та дотримано норм процесуального права.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки суд залишає рішення суду першої інстанції без змін, підстави для перерозподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 квітня 2021 року у справі №640/26601/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді Л.О. Костюк
О.Є. Пилипенко