Україна
22 червня 2010 р. справа № 2а-11828/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі Чегринець А.М.
з участю представників позивача Абрамової З.Ю., Синиці О.І., Хукаленко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноармійського міського управління Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, третя особа управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області, про визнання недійсним рішення в частині,
У травні 2010 року Красноармійське міське управління Головного управління МНС України в Донецькій області звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що Красноармійським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом проведено ревізію використання позивачем бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Красноармійському міському управлінні Головного управління МНС України Донецькій області, що належить до сфери Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи, за період з 01 лютого 2007 року по 31 січня 2010 року, за результатами якої складено акт від 19 березня 2010 року №13, яким встановлено порушення п. 4.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, а саме: зайво перераховано внесків до Пенсійного фонду України на загальну суму 1088,20 грн.
На підставі акту Красноармійським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом прийнято вимогу від 12 квітня 2010 року №4013/531 відповідно, згідно п. 2 якої позивачу у строк до 10 травня 2010 року необхідно провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Пенсійного фонду України та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1088,20 грн.
З вимогою не погоджувався, посилаючись на те, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» право проводити перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати зборів (обов'язкових платежів) що стосується внесків до Пенсійного фонду покладається виключно на органи Пенсійного фонду. Тому, на його думку, у інших органів повноваження на проведення таких перевірок відсутні.
На виконання вказаних положень управлінням Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області проведено планову перевірку позивача щодо достовірності повноти, своєчасності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01 травня 2005 року по 30 квітня 2008 року, за результатами якої складена довідка від 27 травня 2008 року № 81, в якій відображено, що порушення не встановлені.
Також посилався на роз'яснення Пенсійного фонду України від 18 грудня 2009 року №23571/0320, доведене до розпорядників нижчого рівня МНС України листом від 29 жовтня 2009 року №03-13842/201, відповідно до якого на суми нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу страхові пенсійні внески не нараховуються. Однак, перерахунок зайво сплачених сум внесків до Пенсійного фонду необхідно було здійснити з 01 січня 2007 року тільки у випадку, якщо цей період не було перевірено органами Пенсійного фонду.
Однак спірний період територіальним органом Пенсійного фонду перевірявся, і оскільки за результатами перевірки не було встановлено порушень достовірності повноти, своєчасності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому порушення відсутні, і відповідач неправомірно виніс п. 2 вимоги про усунення вирушень законодавства.
Просив визнати недійсним п. 2 вимоги Красноармійського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 12 квітня 2010 року №4013/531 щодо проведення перерахунку внесків та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Пенсійного фонду України та повернення зайво сплачених коштів в сумі 1,09 тис. грн.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, пояснили, що в 2007 році добросовісно сплачували внески на одноразову грошову допомогу атестованому складу при звільненні на підставі відповідного роз'яснення Пенсійного фонду України від 09 січня 2007 року, пізніше Пенсійним фондом України було надано роз'яснення від 18 грудня 2009 року №23571/0320, відповідно до якого на суми нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу страхові пенсійні внески не нараховуються. Правомірність сплати внесків в спірний період підтверджена довідкою територіального органу Пенсійного фонду України. Просили задовольнити позов.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, зазначали, зокрема, що на підставі виявлених порушень вимог законодавства щодо позивача правомірно винесено вимогу про їх усунення. Просили в задоволенні позову відмовити.
В останнє судове засідання представники відповідача не з'явилися. Надіслали клопотання про відкладення розгляду справи на більш тривалий термін через перебування одного з їх представників у відрядженні, документів в підтвердження цьому не надали.
Суд не вважає зазначену у клопотанні причину поважною та такою, що унеможливлює забезпечення суб'єктом владних повноважень явки іншого представника в судове засідання.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Враховуючи вимоги законодавства щодо строку розгляду справи суд приходить до висновку про розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що Красноармійським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом проведено ревізію використання Красноармійським міським управлінням Головного управління МНС України в Донецькій області бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Красноармійському міському управлінні Головного управління МНС України Донецькій області, що належить до сфери Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи, за період з 01 лютого 2007 року по 31 січня 2010 року, за результатами якої складено акт від 19 березня 2010 року №13.
Ревізію проведено відповідно до п. 2.9 плану контрольно-ревізійної роботи Головному Контрольно-ревізійному управлінні України, п. 1.2.2.2 плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Донецькій області на 1 квартал 2010 року, на підставі направлення від 15 лютого 2010 року №94, виданого начальником Красноармійського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу.
Ревізією дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних цільових фондів встановлено факт зайвої сплати внесків до Пенсійного фонду України за період з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року внаслідок нарахування їх на сплачену одноразову грошову допомогу атестованому складу при їх звільненні, яка у відповідності з постановами Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1998 року №452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців» та від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» не відноситься до додаткового грошового забезпечення, чим порушено п. 4.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1.
Операцію із зайвого нарахування внесків до Пенсійного фонду України відображено в бухгалтерському обліку в меморіальному ордері №5 в лютому-грудні 2007 року за дебетом рахунку 651 «Розрахунки з пенсійного забезпечення» та кредитом 801 «Видатки з державного бюджету на утримання установи».
В порушенням п. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 1.2 Порядку складання місячної та квартальної фінансової звітності у 2009 році установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затверджених наказами Державного казначейства України від 25 березня 2009 року №123 та від 15 січня 2010 року №8, до фінансової звітності внесені недостовірні дані:
- в формі №2 «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» завищені касові та фактичні видатки за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» за 2007 рік на суму 1 088,24 грн.;
- в фінансовій звітності ф. №1 «Баланс» по строчці 183 «Розрахунки із страхування» занижена дебіторська заборгованість по внескам до Пенсійного фонду України за 2007 рік на суму 1 088,20 грн.
30 березня на акт ревізій подані заперечення, в яких містилося посилання роз'яснення Пенсійного фонду України від 18 грудня 2009 року №23571/0320, доведеного до розпорядників нижчого рівня МНС України листом від 29 жовтня 2009 року №03-13842/201, відповідно до якого на суми нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу страхові пенсійні внески не нараховуються. Однак, перерахунок зайво сплачених сум внесків до Пенсійного фонду необхідно було здійснити з 01 січня 2007 року тільки у випадку, якщо цей період не було перевірено органами Пенсійного фонду. Однак спірний період територіальним органом Пенсійного фонду перевірявся, і оскільки за результатами перевірки не було встановлено порушень достовірності повноти, своєчасності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому порушення відсутні. Також містилося посилання на відсутність у інших органів повноважень на проведення таких перевірок.
09 квітня 2010 року надано висновки, в яких зазначалося, що проводилась ревізія законності використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності установи, тобто витрат за всіма кодами економічної класифікації видатків, затверджених в кошторисі на відповідні періоди, а не перевірка повноти нарахування та своєчасності перерахування внесків до Пенсійного фонду України.
За результатами ревізії Красноармійським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом прийнято вимогу від 12 квітня 2010 року №4013/531, в п. 2 якої вказувалося на встановлення в ході ревізії порушення в період з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1998 року №452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців», п. 1.3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та п. 4.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1.
Вказаним пунктом вимоги вимагалося провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Пенсійного фонду України та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1,09 тис. грн.
Судом також встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області проведено планову перевірку позивача щодо достовірності повноти, своєчасності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01 травня 2005 року по 30 квітня 2008 року, за результатами якої складена довідка від 27 травня 2008 року № 81, в якій відображено, що порушення не встановлені.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Статтею 21 Закону України «Про пожежну безпеку» визначено, що умови оплати праці особового складу державної пожежної охорони відповідають умовам оплати праці осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року № 1555 на осіб начальницького і рядового складу державної пожежної охорони поширена дія постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», відповідно до п. 10 якої, зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при звільненні з військової служби або з органів внутрішніх справ за вислугою строку служби, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів у разі неможливості використання на службі (в органах) виплачується грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, особи рядового і начальницького складу.
Частиною 1 ст. 19 вказаного Закону визначено, що страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Предметом спірних правовідносин є вимога контрольно-ревізійного відділу про проведення перерахунку та відповідної взаємозвірки щодо сум внесків до Пенсійного фонду України та повернення зайво сплачених до вказаного Фонду внесків, нарахованих на одноразову грошову допомогу атестованому складу при звільненні.
Вказана вимога контрольно-ревізійним відділом прийнята за результатами ревізії, в ході якої перевірено дотримання позивачем вимог законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пп. 2.1.2 п. 2.1 ст. 2 вказаного Закону стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування контролюючим органом є органи Пенсійного фонду України.
Саме органи Пенсійного фонду України згідно з пп. 2.2.1 й 2.2.2 п. 2.1 ст. 2 вказаного Закону мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі за запитами правоохоронних органів.
На виконання наведених вимог законодавства до проведення ревізії територіальним органом Пенсійного фонду України була проведена перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України, за результатами якої складена довідка, в якій відображено, що порушення не встановлені.
Зокрема, внески до Пенсійного фонду України нараховані та сплачені на інші виплати, а саме на грошову допомогу військовослужбовцям при звільненні, що відповідало вимогам чинного на той час законодавства.
Контрольно-ревізійним відділом під час ревізії вказана довідка врахована не була, замість цього ним здійснені функції, що належать до компетенції спеціально уповноваженого на те органу.
Отже, Красноармійський міжрайонний контрольно-ревізійний відділ діяв не у межах повноважень, що передбачені законами України, у зв'язку з чим прийнята за результатами таких дій вимога не може вважатися правомірною і підлягає визнанню недійсною.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1998 року №452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців», на порушення якої посилався відповідач, на атестований склад позивача не поширювалася.
Постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», на порушення якої посилався контрольно-ревізійний відділ, не підлягала застосуванню до періоду з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року щодо якого, на його думку, відбулося порушення, оскільки набрала чинності після вказаного періоду - з 01 січня 2008 року.
Враховуючи наведене та вимоги законодавства п. 2 вимоги контрольно-ревізійного відділу щодо проведення перерахунку внесків та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Пенсійного фонду України та повернення зайво сплачених коштів в сумі 1,09 тис. грн. підлягає визнанню недійсним.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Красноармійського міського управління Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, третя особа управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області, про визнання недійсним рішення в частині задовольнити.
Визнати недійсним п. 2 вимоги Красноармійського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 12 квітня 2010 року №4013/531 щодо проведення перерахунку внесків та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Пенсійного фонду України та повернення зайво сплачених коштів в сумі 1,09 тис. грн.
Присудити Красноармійському міському управлінню Головного управління МНС України в Донецькій області здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову складено в повному обсязі 24 червня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.