Постанова від 22.06.2010 по справі 2а-13238/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2010 р. справа № 2а-13238/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойди Т. В.

при секретарі Чегринець А.М.

з участю представника позивача Савірської В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Добропіллявугілля» до управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області державного підприємства «Добропіллявугілля» про визнання недійсним рішення,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2010 року державне підприємство «Добропіллявугілля» звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що управлінням Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області проведено планову перевірку позивача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01 березня 2009 року до 28 лютого 2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року, за результатами якої складено акт від 28 квітня 2010 року, на підставі якого відносно відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» прийнято рішення від 06 травня 2010 року № 90/19, яким накладено штраф в розмірі 50% суми - 120 127 грн.

Рішення вважав таким, що прийнято з порушенням вимог законодавства з наступних підстав.

Щодо порушення, зазначеного у п. 1.6 акту перевірки від 28 квітня 2010 року про пропорційну сплату авансових платежів при виплаті заробітної плати 30 липня 2009 року, 21 серпня 2009 року, 30 вересня 2009 року, 28 грудня 2009 року, 01 лютого 2010 року, 26 лютого 2010 року: у вказаних місяцях заробітна плата виплачувалась не за звітний місяць, а за попередній.

Щодо посилання відповідача про порушення позивачем ст. 115 Кодексу законів про працю України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці», п. п. 5 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме пропорційності сплати страхових внесків при отриманні коштів на виплату заробітної плати та посилання відповідача на те, що позивачем здійснювалась виплата заробітної плати та несплачені авансові платежі в загальному розмірі 240 254,25 грн., позивач посилаючись на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначав, що сплата авансових платежів у вигляді сум страхових внесків в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат, на які нараховуються страхові внески, повинна здійснюватися одночасно з видачею зазначених сум, однак не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового звітного періоду, а для гірничих підприємств - не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення відповідного базового звітного періоду.

Позивач просив визнати недійсним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області від 06 травня 2010 року № 90/19 про застосування фінансових санкцій у розмірі 50 % сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів у розмірі 120 127,13 грн.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області.

Територіальним органом Пенсійного фонду України проведено перевірку відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» державного підприємства «Добропіллявугілля», який також зареєстрований у вказаному управлінні, за результатами якої складено акт від 28 квітня 2010 року № 18 про результати планової перевірки позивача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01 березня 2009 року до 28 лютого 2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року, яким виявлено порушення ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині своєчасності перерахування страхових внесків, порушення ст. 115 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» в частині своєчасності розрахунків із заробітної плати з працівниками: встановлено, що заробітна плата виплачувалась один раз на місяць.

Крім того, в ході перевірки виявлено порушення пропорційності сплати страхових внесків при отриманні коштів на виплату заробітної плати, що є порушенням п. п. 3 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

При цьому загальна сума несплачених авансових платежів становила 240 254,25 грн. і відображена в акті перевірки, де зазначено, що:

30 липня 2009 року виплачена заробітна плата за червень 2009 року у сумі 89 866,12 грн., сума несвоєчасно сплачених авансових платежів - 49 496,11 грн.;

21 серпня 2009 року виплачена заробітна плата за липень 2009 року у сумі 94 106,58 грн., сума несвоєчасно сплачених авансових платежів - 37 561,77 грн.;

30 вересня 2009 року виплачена заробітна плата за серпень 2009 року у сумі 94 069,48 грн., сума несвоєчасно сплачених авансових платежів - 37 735,66 грн.;

28 грудня 2009 року виплачена заробітна плата за листопад 2009 року у сумі 96 878,13 грн., сума несвоєчасно сплачених авансових платежів - 38 445,50 грн.;

01 лютого 2010 року виплачена заробітна плата за грудень 2009 року у сумі 96 837,27 грн., сума несвоєчасно сплачених авансових платежів - 37 778,29 грн.;

26 лютого 2010 року виплачена заробітна плата за січень 2010 року у сумі 99 502,60 грн., сума несвоєчасно сплачених авансових платежів - 39 236,92 грн.

Таким чином, загальна сума несвоєчасно сплачених авансових платежів, на думку відповідача, становила 240 254,25 грн., що підтверджується наявним в акті перевірки розрахунком.

На підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків від 06 травня 2010 року № 90/19, яким накладено штраф в розмірі 50% суми - 120 127,13 грн.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пп. 2, 3 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Таке ж положення міститься в п. 9.3.7. п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яким визначено, що складається рішення за формою згідно з додатком 19 цієї Інструкції. Розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.

Статтею 5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці. У разі недостатності у платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюються у пропорційних розмірах.

Отже, законодавство пов'язує час сплати авансових платежів до органу Пенсійного фонду України з виплатою доходу (оплатою праці) страхувальником протягом базового звітного періоду. Виплата такого доходу, в свою чергу, здійснюється одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці.

Підприємство здійснювало виплату заробітної плати працівникам один раз на місяць, тобто аванс на підприємстві не виплачувався, що знайшло своє відображення в акті перевірки.

Таким чином, оскільки заробітна плата на підприємстві сплачувалася один раз на місяць, на заробітну плату нараховувалися та сплачувалися страхові внески до органу Пенсійного фонду, суд, з урахуванням вказаних положень законодавства, приходить до висновку про те, що у позивача відсутні підстави для нарахування та сплати авансових платежів.

Отже, висновок територіального органу Пенсійного фонду України про порушення позивачем ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є помилковим.

Враховуючи наведене та позовні вимоги прийняте на підставі такого висновку рішення про застосування фінансових санкції у вигляді штрафу в розмірі 50 % сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів підлягає визнанню недійсним.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов державного підприємства «Добропіллявугілля» до управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області державного підприємства «Добропіллявугілля» про визнання недійсним рішення задовольнити.

Визнати недійсним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області від 06 травня 2010 року № 90/19.

Присудити державному підприємству «Добропіллявугілля» здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Логойда Т. В.