Постанова від 09.06.2010 по справі 2-а-1842/10/0270

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2010 р. Справа № 2-а-1842/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Аліменко Володимира Олександровича,

при секретарі судового засідання: Петрунчаку А.Г.

за участю представників сторін:

позивача : Молодецького Олександра Станіславовича

відповідача : Пірняк Наталії Михайлівни

свідка: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Приватного підприємства "Джерело"

до: Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Південно-Західному регіоні

про: визнання протиправною та скасування постанови від 21.04.2010 року № 06/10-0059

ВСТАНОВИВ :

Приватне підприємство «Джерело» звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної і теплової енергії у Південно-Західному регіоні про визнання протиправною та скасування постанови № 06/10-0059 від 21.04.2010 року.

Позов мотивовано тим, що 21 квітня 2010 року старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду була винесена постанова № 06/10-0059 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику. Позивач вважає, що дана постанова була винесена неправомірно. Просить визнати дану постанову протиправною та скасувати.

01.06.2010р. до суду надійшло клопотання позивача за № 11242 про заміну відповідача на Відокремлений підрозділ Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні ДП «Національна енергетична компанія» Укренерго».

З огляду на права надані позивачу ст.ст. 49, 51 КАС України, вказані клопотання приймаються судом до розгляду.

В судовому засіданні представник позивача зазначив, що позов підтримує в повному обсязі та просить позовні вимоги задовольнити посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представники відповідача проти позову заперечувала, з підстав, викладених в запереченні на позов №11243 від 01.06.2010р.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та вивчивши матеріали справи, оцінивши надані по справі докази, суд встановив наступне.

22.01.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Гнатюком Вадимом Васильовичем, у відповідності з Законом України “Про електроенергетику”, та з урахуванням затвердженого плану, здійснено обстеження електроустановок приватного підприємства “Джерело”.

В ході обстеження було виявлено ряд порушень вимог чинного законодавства „Про електроенергетику", внаслідок чого старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був виданий керівнику підприємства припис, який згідно ч.5 ст.9 Закону України „Про електроенергетику", є обов'язковим для виконання.

Припис № 06/10-0058 від 22.01.2010 року складався із 11 пунктів, в якому зазначені терміни виконання кожного пункту. Граничний термін виконання останнього був встановлений до 22.03.2010 року.

В судовому засіданні встановлено, що з актом обстеження та приписом був ознайомлений керівник відповідача, якому і був вручений для виконання. Жодних заперечень щодо неправомірності як припису в цілому так і окремих його пунктів у позивача не було.

Держенергонаглядом 02.04.2010 року була проведена перевірка виконання вищезазначеного припису від 22.01.2010р., за результатами якої встановлено невиконання ПП “Джерело” вимог припису, а саме пунктів 2, 4, 9 , про що був складений акт перевірки № 06/10-0057 в якому зазначався факт невиконання п. 2, 4, 9 припису № 06/10-0058 від 22.01.2010 року та винесено постанову № 06/10-0176 від 02.04.2010 року про адміністративне правопорушення та накладення на директора ПП «Джерело» адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 гривні.

Як встановлено в судовому засіданні з даним Актом були ознайомлені як керівник підприємства так і головний енергетик під розпис. Будь-яких зауважень та/або заперечень (пояснень) з приводу правомірності невиконання п. 2, 4, 9 припису у позивача не було.

На підставі ст.27 Закону України „Про електроенергетику" та Положення порядку накладення штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою КМУ №1312 від 21.07.2007 року, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду 21.04.2010 року була винесена постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, а саме порушенням ст. 9 та ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” в сумі 1700 гривень Зазначена постанова належним чином передана позивачу для виконання.

В процесі розгляду справи був допитаний в якості свідка - ОСОБА_3, який пояснив, що постанова №06/10-0059 від 21 квітня 2010 року винесена у відповідності до вимог Правил налагодження електроустановок, Закону України “Про електроенергетику” та Положення порядку накладення штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.2007 року.

Даючи правову оцінку діям відповідача, суд в першу чергу звертає увагу на те, що останній повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" є відокремленим підрозділом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" і створений відповідно до наказу НЕК "Укренерго" №63 від 20.02.2006 року. їм надається право складати протоколи про правопорушення у сфері містобудування та накладати штрафи відповідно до чинного законодавства.

У своїй діяльності, підрозділ керується Положенням, затвердженим директором НЕК "Укренерго" Лучиковим В.А. 21.03.2006 року. Відповідно до п.п.2.2.2. п.2 даного Положення, він наділений правом здійснювати контроль за усуненням суб"єктами електроенергетики, суб"єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що заходами державного нагляду (контролю) являються планові та позапланові перевірки, ревізії, огляди, обстеження. Основним із принципів державного нагляду (контролю) є здійснення його за наявності підстав, визначених законом, зокрема ст. 6 даного Закону чітко регламентує підстави для проведення позапланових контролюючих заходів.

Статтею 7 вищезазначеного Закону визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Судом встановлено, що всі передбачені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи з організації проведення перевірки, оформлення її результатів та застосування штрафних санкцій відповідачем були здійснені.

Статтею 26 Закону України „Про електроенергетику" встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

У відповідності з вимогою ст.27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Держенергонагляду у вигляді накладення штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (85000грн.).

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з норм ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В судовому засіданні з боку відповідача надано достатньо аргументів та доводів, які свідчать що оскаржувана постанова про накладення штрафу №06/10-0059 від 21.04.2010 року, прийнята з дотриманням встановленої процедури, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В той же час позивач не довів обставин якими обґрунтувано позовні вимоги, в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні позову Приватного підприємства «Джерело» до ВП "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" ДП «Національна енергетична компанія» Укренерго» про визнання протиправною та скасування постанови № 06/10-0059 від 21.04.2010 року - відмовити повністю.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 14.06.10

Суддя Аліменко Володимир Олександрович

09.06.2010