Постанова від 14.06.2010 по справі 2а-6382/10/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

14.06.10Справа №2а-6382/10/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Центрального району в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім Нова Троя »

про стягнення 3555 грн. заборгованості

за участю представників:

від позивача - Лук'янец О.Ю., дов. № 2890 від 13.11.2008 року;

від відповідача - Бартєнєва І. В., дов. б/н від 12.04.2010 року;

прокурор - Афанасенко К.В., посв. №10040.

Суть спору: Прокурор Центрального району в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім Нова Троя» (далі - відповідач) 3555 грн. заборгованості з економічних санкцій та штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 14.06.2010 року, повідомив, що частину заборгованості у розмірі 1000 грн. відповідач сплатив.

Відповідач надав у судове засідання платіжне доручення, згідно якого частину заборгованості у розмірі 1000 грн. ним сплачено, та просив закрити провадження по справі у цієї частині.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Україна згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом України «Про економічну самостійність України» самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначені Законом України «Про ціни та ціноутворення» № 507- XII від 03.12.1990 року (далі - Закон).

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N1819, затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.

Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 року є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.

Таким чином, судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, суб'єктом владних повноважень.

Згідно зі ст. 13 Закону Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ст. 6 Закону в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів (ст. 8 закону).

Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Так Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007року №1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» встановлено, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, у тому числі на олію рослинну, цукор-пісок ваговий, м'ясо куряче(тушка), у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Відповідно до п. 4 вищевказаної постанови суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів, у разі зміни їх оптово-відпускних цін подають до територіальних органів Держцінінспекції такі документи:

пояснювальну записку щодо обґрунтування необхідності зміни оптово-відпускних цін разом з довідкою про результати економічного аналізу фактичних витрат з реалізації;

калькуляцію витрат з реалізації продовольчих товарів;

копії договорів, пов'язаних з реалізацією продовольчих товарів, укладених з іншими суб'єктами господарювання;

копію декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари суб'єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва продовольчих товарів (у разі її наявності).

Зазначені документи засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання, скріплюються печаткою і подаються не пізніше ніж за три робочих дні до запровадження оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Згідно п. 9 Постанови КМУ №1222 Оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих абзацом тридцять восьмим пункту 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)"

Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим у період з 31.03.2010р. по 07.04.2010 року проведено позапланову перевірку відповідача з питань встановлення та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів КМУ, Ради міністрів АРК, ухвалених на виконання постанов КМУ.

За результатами перевірки складено акт № 0141 від 07.04.2010 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п.4 та п.9 Постанови КМУ від 17.10.2007року №1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», а саме: підвищення опотово-відпускних цін на олію рослинну, цукор-пісок, м'ясо куряче (тушка) щодо яких запроваджене державне регулювання, протягом місяця більше ніж на 1%, без обов'язкового декларування зміни таких цін. В результаті даного правопорушення за період з 31.03.2009р. до 28.01.2010р. ТОВ «ТД Нова Троя» було необґрунтовано отримано виручку в розмірі 1184,64 грн.

Перевірку було проведено в присутності головного бухгалтера відповідача, з актом перевірки він ознайомлений, акт ним підписаний, один примірник акту отриманий.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін передбачена ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Більш детально порядок притягнення до відповідальності за порушення державної дисципліни цін передбачений Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519.

Дія цієї Інструкції поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання).

Згідно з п. 1.5. Інструкції підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.

Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства (п. 1.6 Інструкції).

Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Згідно з п. 3.1. Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

На підставі зазначеного вище, а також акту перевірки № 0141 від 07.04.2010 року позивачем 09.04.2010 року прийнято рішення № 32 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у відповідача в дохід Державного бюджету 1185 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 2370 грн. штрафу (у двохкратному розмірі від суми надмірно отриманої виручки). Рішення підлягає виконанню в десятиденний термін з дня отримання.

Зазначене рішення було направлено відповідачу та отримано ним 12.04.2010 року, що підтверджується відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення № 1953205.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Судом встановлено, рішення про застосування адміністративно - господарських санкцій відповідачем оскаржене не було.

Проте, у встановлені законодавством строки рішення про застосування адміністративно - господарських санкцій не виконано.

Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що рішення про застосування адміністративно - господарських санкцій прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 3555 грн. заборгованості.

Однак, враховуючи те, що частину заборгованості, у розмірі 1000 грн., відповідачем сплачено, суд вважає що у задоволенні цієї частини позову необхідно відмовити.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити частково у сумі 2555 грн.

У судовому засіданні, яке відбулось 14.06.2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова оформлена та підписана відповідно до вимог ст. 163 КАС України 21.06.2010 року.

Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім Нова Троя» (95033, м. Сімферополь, пров. Кар'єрний, 15/28, кв.1, ЄДРПОУ 32234102; р/р 26003054901873 в КРУ КБ «Приватбанк», м. Сімферополь, МФО 384436) на користь державного бюджету (код платежу 21081100, р/р № 31112106700002 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740709) 2555 грн. заборгованості з економічних санкцій та штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.

3. В задоволені іншої частині позову - відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.