Постанова від 24.06.2010 по справі 2а-3773/10/4/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

24.06.10Справа №2а-3773/10/4/0170

о 13:02

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за участі представників сторін:

від позивача - Чиркова О.Л.;

від відповідача - Острова Г.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримської республіканської філії Акціонерно-комерційного банку Соціального розвитку "Укрсоцбанк"

до Державного підприємства "Національна Енергетична Компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд в Кримському регіоні" (інспекція Держенергонагляду в Кримському регіоні)

про визнання недійсними постанов № 259кр від 16.10.2009 року, № 273кр від 16.10.2009 року

Суть спору: Акціонерно-комерційний банк Соціального розвитку «Укрсоцбанк» в особі Кримської республіканської філії (далі - позивач, КРФ АКБ «Укрсоцбанк») звернулась до адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Національна Енергетична Компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Кримському регіоні» (інспекція Держенергонагляду в Кримському регіоні) (далі - відповідач) про визнання недійсними постанов №259кр від 16.10.2009 року, №273кр від 16.10.2009 року про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики.

Позов мотивовано тим, що відповідач безпідставно висунув за наслідками перевірки Ялтинського і Алупкінського відділень КРФ АКБ «Укрсоцбанк» вимоги про забезпечення першої і другої особливої групи категорії нормативного рівня надійності електрозабезпечення, оскільки зазначені вимоги не ґрунтуються на положеннях Правил облаштування електроустановок (ПОЕ).

Ухвалами суду від 14.04.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові пояснення (а.с. 61-63, 159-161), просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що за наслідками перевірки виконання припису про усунення порушень у галузі електроенергетики, встановлено, що припис не був виконаний у повному обсязі. Окрім порушення, пов'язаного із незабезпеченням встановлення забезпечення першої і другої особливої групи категорії нормативного рівня надійності електрозабезпечення, позивач не виконав ще 38 заходів, вказаних у приписі, що є підставою для застосування економічних санкцій відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику».

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року за №575/97-ВР «Про електроенергетику», державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Судом встановлено, що посадовою особою відповідача проведено перевірку дотримання Ялтинським і Алуштинським відділеннями КРФ АКБ «Укрсоцбанк» законодавства про електроенергетику, за наслідками якої встановлено не виконання вимог припису №04/09-0032 від 20.03.2009 року (а.с. 131-133), про що складено акт №04/09-0062 від 04.06.2009 року. На підставі цього акту старшим державним інспектором по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії ОСОБА_3 винесено спірну постанову №259-кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 43, 44). Також за наслідками перевірки складено припис від 04.06.2009 року №04/09-0067 про усунення виявлених порушень законодавства.

За наслідками перевірки виконання вимог припису від 04.06.2009 року №04/09-0067 складено акт від 25.08.2009 року №04/09-0105, за висновками якого встановлено невиконання вимог зазначеного припису. На підставі цього акту прийнято постанову від 16.10.2009 року №273кр про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 3400,00 грн. (а.с. 129,130).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії незалежно від форм власності та видів діяльності (далі - Положення). Згідно із п. 1 цього Положення державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Держенергонагляд). Відповідно до пп. 1 п. 11 цього Положення (в редакції, яка діяла на момент винесення спірної постанови) Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій користувались правом надавати суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи відносно усунення порушень нормативно-правових актів, приведення засобів обліку у відповідність з нормами, правилами та стандартами в електроенергетиці, недопущення продовження експлуатації електроустановок, які створюють загрозу життю та здоров'ю (п. 13 Положення).

Право старших державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії накладати на суб'єктів господарської діяльності відповідні штрафи передбачено також п. 5 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 (в редакції, яка діяла на момент винесення спірної постанови).

Судом встановлено, що відповідно до підпункту 4.1.2 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відповідач застосовує у своїй діяльності права, надані чинним законодавством України Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Таким чином, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, який у відносинах із позивачем стосовно виконання функцій державного енергетичного нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних установок і мереж, режимами споживання електричної суб'єктів електроенергетики; застосування штрафних (фінансових) санкцій за правопорушення в сфері електроенергетики виконує владні управлінські функції, тому даний спір є публічно-правовим і справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Судом встановлено, що спірні постанови прийнято на підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику».

Частинами 3, 4 ст. 27 вказаного Закону передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Судом встановлено, що за актом №04/09-0062 від 04.06.2009 року встановлено невиконання 28 заходів з числа тих, що вказані у приписі №04/09-0032 від 20.03.2009 року, а за актом №04/09-0105 від 25.08.2009 року встановлено невиконання 14 пунктів припису №04/09-0067 від 04.06.2009 року.

При цьому лише пункти 3, 4, 8, 20 припису №04/09-0032 від 20.03.2009 року та пункти 3, 4, 6, 15 припису №04/09-0067 від 04.06.2009 року стосуються забезпечення першої і другої особливої групи категорії нормативного рівня надійності електрозабезпечення.

Стосовно інших заходів, вказаних у цих приписах позивач не надав жодних доказів їх виконання, не навів заперечень щодо їх обґрунтованості. Висновки відповідача щодо наявності підстав для притягнення позивача до відповідальності відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» в будь-якому разі є нормативно і документально обґрунтованими, тому позов задоволенню не підлягає.

В судовому засіданні 24.06.2010 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 29.06.2010 року.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Циганова Г.Ю.