Рішення від 10.11.2021 по справі 923/541/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 року Справа № 923/541/21

Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М. Б., за участю секретаря судового засідання Мальцевої О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства "Херсонобленерго"

до відповідача: Мирненської селищної ради Каланчацького (Скадовського) району Херсонської області

про стягнення заборгованості в сумі 101304,29 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

Позивач Акціонерне товариство "Херсонобленерго" звернувся до Господарського суду Херсонської області із позовом до Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області про стягнення заборгованості в сумі 101304,29 грн. за електричну енергію.

Ухвалою від 22.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи.

18.05.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 19.05.2021 відзив відповідача залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.

24.05.2021 позивачем подано відповідь на відзив.

Ухвалою від 02.06.2021 відзив відповідача Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області №212 від 26.05.2021 прийнято до розгляду та залучено до матеріалів справи.

Ухвалою від 01.07.2021 здійснено перехід до розгляду справи №923/541/21 за правилами загального позовного провадження, ухвалено розпочати розгляд справи № 923/541/21 зі стадії відкриття провадження у справі (підготовчого провадження) та призначено підготовче засідання у справі на 27.08.2021. Цією ж ухвалою зобов'язано позивача АТ "Херсонобленерго" до 20.08.2021 подати до суду належним чином завірені копії укладеного між сторонами спору Договору про постачання електричної енергії № 15811 від 05.07.2009 року з усіма додатками до нього, та Договору приєднання №11155.

12.08.2021 на виконання ухвали суду від позивача надійшли додаткові пояснення.

Ухвалою від 27.08.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, закрито підготовче провадження у справі №923/541/21, призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 07 жовтня 2021 року.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого у справі судді Сулімовської М.Б. у період з 16.09.2021 по 13.10.2021 судове засідання, призначене на 07.10.2021, не відбулося.

Ухвалою від 21.10.2021 призначено розгляд справи по суті на 10.11.2021.

Учасники провадження, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, явку уповноважених представників не забезпечили.

Враховуючи, що сторони було належним чином повідомлено про дату і час судового засідання, суд дійшов виноску про розгляд справи за відсутності представників останніх за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії визначені Законом України "Про ринок електричної енергії", який водночас регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Частиною другою статті 2 Закону передбачено, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, у т.ч. правилами роздрібного ринку.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між

електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 №312, які набрали чинності з 11.06.2018 (далі - ПРРЕЕ, Правила).

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби (абз.2 п. 1.1.1 глави 1.1 розділу І Правил).

За змістом абз.3 п.1.1.1 глави 1.1 розділу І Правил, ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до п. 1.2.1 ч. 1.2 ПРРЕЕ, па роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Розділом V ПРРЕЕ передбачені права та обов'язки учасників роздрібного ринку електричної енергії (глава 5.1 розділу V ПРРЕЕ ).

Зокрема, операторам системи надано право на проведення обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; доступ до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання; контролю за додержанням споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів та на складання актів про невідповідність дій (бездіяльність) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики (Пункт 5.1.1 розділу 5.1 глави V ПРРЕЕ) та на складання актів про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики (п.п. 12 п.5.1.1 розділу 5.1. глави V ПРРЕЕ).

Як слідує з матеріалів справи та встановлено господарським судом, 15.10.2020 в ході перевірки працівниками Чаплинського РЕМ АТ "Херсонобленерго" дотримання Споживачем Мирненською селищною радою Каланчацького району Херсонської області ПРРЕЕ на об'єкті вуличного освітлення, розташованого за адресою: Херсонська область, Чаплинський район, смт. Мирне, вул. Перекопська на опорі № 1 Л-1 ТП 257К, було виявлено бездоговірне, самовільне підключення до електричної мережі, що є власністю оператора системи. Договір про розподіл електричної енергії з АТ "Херсонобленерго" на час виявлення порушення не укладався.

На підставі виявленого порушення уповноваженими представниками товариства складено Акт про порушення № 134512 від 15.10.2020 за фактом порушення пп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме самовільного, без договірного підключення до мереж АТ "Херсонобленерго".

Вказане порушення було виявлене в присутності секретаря селищної ради та виконкому Канівець І.С. та зафіксовано 15.10.2020 в Акті про порушення № 134512, який був підписаний з боку АТ "Херсонобленерго" двома представниками, а саме: Горошко О.О., посвідчення № 3756, Бабій А.В., посвідчення № 3626.

Вказаний Акт про порушення складався за участю представника відповідача секретаря селищної ради та виконкому Канівець І.С., який був підписаний з її боку без зауваження.

В п.11 Акту споживача повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 03.12.2020 за адресою м.Херсон, вул.Пестеля, б.5.

Після складання акту, другий примірник акту був вручений споживачу.

За змістом п.8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Суд констатує, що Акт про порушення ПРРЕЕ № 134512 від 15.10.2020 був складений з дотриманням вимог ПРРЕЕ. Представник споживача виявлений факт самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електромережі, що є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, не заперечував.

Згідно н. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до пп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Відповідно до п. 8.4.12 ПРРЕЕ (в редакції станом на дату виявлення порушення), у разі виявлення у не побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою: Wдоб.с.п. = Рс.п. х tвик.с.п., де Р с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою у разі підключення до однієї фази: Рс.п. = I х Uном.фаз. х соsф, де I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.

У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Pс.п.., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).

За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

соsф - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cos? приймається рівним 0,9;

tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Рішенням комісії АТ "Херсонобленерго" від 03.12.2020, яке оформлене Протоколом № 278 від 03.12.2020 року, Споживачу визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил за п. 8.4.12 ПРРЕЕ в обсязі 32610 кВт/год на суму 101304, 29 грн. за період з 15.04.2020 по 15.10.2020.

Засідання комісії проводилося за відсутності представника відповідача, повідомленого належним чином.

11.02.2021 року на адресу Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області було направлено засобами поштового зв'язку Витяг з Протоколу засідання комісії № 278 від 03.12.2020 з додатковим рахунком по Акту № 134512 на суму 101304, 29 грн., супровідним листом № 53/07-008365 від 10.02.2021 року. Зазначене поштове відправлення було отримано відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням про отримання.

Однак, відповідач не здійснив оплату використаної електроенергії, яка не враховувалася у зв'язку з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії в розмірі 101304,29 грн., що і зумовило звернення позивача до суду із даним позовом.

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що Мирненська селищна рада є споживачем електричної енергії за о/р № 15811, що є підтвердженням факту легального використання селищною радою електроенергії на підставі укладеного договору, який виконується Мирненською селищною радою в повному обсязі; Акт про порушення № 134471 від 15.10.2020 року, яким зафіксовано самовільне підключення з боку Мирненської селищної ради, складений не у присутності особи, яка наділена правом бути присутньою під час його складання, а отже даний факт вказує, що акт було складено з порушенням вищезазначених Правил; факт порушення ПРРЕЕ повинен підтверджуватись висновками експертизи.

Що стосується тверджень відповідача про складення Акту не у присутності особи, яка наділена правом бути присутньою під час його складення.

Так приписами ПРРЕЕ визначено, що Акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії (п. 1.1.2 глави 1.1 розділу 1 ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Згідно п. 6.5.2. Кодексу комерційного обліку (далі-ККО), контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або уповноважених представників споживача.

Відповідно до приписів п. 6.5.4. ККО, технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Отже, особа, яка допустила до контрольного огляду чи здійснення технічної перевірки розрахункових засобів (системи) обліку, в розумінні ПРРЕЕ та ККО є представником Споживача.

Як зазначено вище, Акт про порушення №134512 від 15.10.2020 складено в присутності секретаря селищної ради та виконкому Канівець І.С. та підписаний нею без будь-яких зауважень.

Частиною 1 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", елементами (частинами) об'єктів благоустрою є засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами.

Таким чином, відповідальним за облаштування вуличного освітлення, його наявність, відстуність та належну роботу є орган місцевого самоврядування. В даному випадку відповідальність за самовільне підключення вуличного освітлення до мереж АТ "Херсонобленерго" в смт. Мирне Каланчацького району Херсонської області покладається на Мирненську селищну раду Каланчацького району Херсонської області як орган місцевого самоврядування, в підпорядкуванні якого знаходиться смт. Мирне.

Отже, секретар селищної ради Канівець І.С. є належним представником Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області. Більше того, підписуючи Акт про порушення № 134512 погодилась із зафіксованим в ньому фактом порушення законодавства в галузі енергетики та підтвердила свої повноваження.

Відносно тверджень відповідача про необхідність підтвердження факту порушення ПРРЕЕ висновками експертизи, суд звертає увагу на наступне.

Згідно п. 1.1.2 ПРРЕЕ, експертиза засобу комерційного обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб комерційного обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу комерційного обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації.

Пунктом 8.4.4. ІІРРЕЕ передбачені випадки, за яких проведення експертизи є обов'язковим: факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в робочу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства.

У даному випадку Актом про порушення № 134512 від 15.10.2020 року було зафіксовано порушення підпункту 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Враховуючи вищенаведені положення ПРРЕЕ, до даного виду порушення, передбаченого підпунктом 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, вимоги щодо обов'язковості проведення експертизи не застосовуються.

Що стосується посилання відповідача на наявність між сторонами договірних відносин, суд зауважує наступне.

Як слідує з матеріалів справи та встановлено господарським судом, 01.03.2017 Мирненською селищною радою Каланчацького району Херсонської області прийнято рішення №28 "Про відновлення вуличного освітлення в смт.Мирне".

На виконання означеного рішення відповідач звернувся до позивача з відповідною заявою про приєднання електроустановки певної потужності №10/04454570271 від 18.10.2018 року, в якій просив виготовити технічні умови для приєднання ліхтарів вуличного освітлення частково по вул. Перекопська в смт. Мирне, Каланчацького району, Херсонської області, згідно якого замовником виступала Мирненська селищна рада Каланчацького району Херсонської області, та повний пакет документів.

25.10.2018 року між АТ "Херсонобленерго" (Виконавець послуг за Договором) та Мирненською селищною радою Каланчацького району Херсонської області (Замовник за Договором) був укладений відповідний договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1115555/70721 та були надані позивачем Технічні умови № 61 на підключення вуличного освітлення, місце розташування об'єкта замовника: Херсонська область, Каланчацький район, смт. Мирне, частково вул. Перекопська, точка забезпечення потужності: ПЛ-0,4 кВ Л-1 КТП-10/0,4 кВТП № 257, опора № 1.

В зазначений договором №1115555/70721 від 18.10.2018 року строк АТ "Херсонобленерго" були виконані роботи із надання послуги з приєднання до електричних мереж електроустановок об'єкта Замовника, а саме Вуличне освітлення, розташованого за адресою: Херсонська область, Каланчацький район, смт. Мирне, частково вул. Перекопська, про що свідчить підписаний сторонами Акт № 1115555 здачі-прийняття виконаних робіт згідно договору №70721 від 18.10.2018 про приєднання до електричних мереж, який є підставою для укладання Замовником договорів (або внесення змін до діючих договорів) згідно з вимогами, встановленими на ринку електричної енергії.

Так, відповідно до п. 3.1.3. Договору, виконавець послуг зобов'язаний, підключити електроустановки Замовника до електричних мереж системи розподілу Виконавця послугна підставі заяви Замовника впродовж 5 днів, якщо підключення не потребує припинення електропостачання інших споживачів, або 10 днів, якщо підключення потребує припинення електропостачання інших споживачів, після введення в експлуатацію об'єкта Замовника в порядку, встановленому законодавством у сфері містобудування, та після укладення договору з постачання електричної енергії та договору з розподілу електричної енергії.

Згідно п. 4.12. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 258 від 25.07.2006 року), підключення електроустановки закінченого будівництвом об'єкта, який приймається в експлуатацію, до електричної мережі проводиться власником мереж після оформлення власником електроустановки декларації про готовність об'єкта до експлуатації або одержання сертифіката відповідності закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461, та на підставі договору про постачання електричної енергії (договору про спільне використання технологічних електричних мереж, про технічне забезпечення електропостачання споживача).

Відповідно до п. 4.8.2., п. 4.8.3. Кодексу системи розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, п. 3.1.3. Договору про приєднання та п. 4.12. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, саме на Замовника послуг покладено обов'язок звертатися до оператора системи розподілу та енергопостачальника із відповідною заявою та відповідним пакетом документів з метою укладення Договорів, що регулюють відносини в сфері електроенергетики та підключення електроустановки до електричних мереж системи розподілу.

Водночас, як зазначає позивач, після підписання Акту № 1115555 здачі-прийняття виконаних робіт згідно договору № 70721 від 18.10.2018 про приєднання до електричних мереж, із заявою про підключення електроустановок до електричних мереж системи розподілу Мирненська селищна рада до АТ "Херсонобленерго" не зверталась та відповідного договору з розподілу електричної енергії на вуличне освітлення, місце розташування об'єкта замовника: Херсонська область, Каланчацький район, смт. Мирне, частково вул. Перекопська, точка забезпечення потужності: ПЛ-0,4 кВ Л-1 КТП-10/0,4 кВТП № 257, опора № 1, між позивачем та відповідачем укладено не було, протилежного суду не доведено.

Що стосується укладеного між сторонами Договору про постачання електричної енергії № 15811 від 05.07.2009 року, то наразі останній діє в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії та в частині щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, точок розрахункового обліку Споживача.

При цьому, відповідно до укладеного між сторонами Договору №15811, на який посилається відповідач у відзиві, не здійснюється обліковане споживання електричної енергії в точці розподілу - вуличне освітлення за адресою: смт.Мирне, вул.Перекопська - опора №1 ф1 ТП 257.

Враховуючи вищевказане, господарський суд констатує, що факт порушення відповідачем ПРРЕЕ доводиться матеріалами справи, у зв'язку із чим вимоги АТ "Херсонобленерго" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. За приписами ст.16 цього Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно ст.4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.

Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Пункт 3 частини першої статті 129 Конституції України пов'язує змагальність сторін зі свободою в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Змагальність сторін - це встановлена законом можливість реалізації та практична реалізація наданих їм процесуальних прав при безумовному виконанні покладених на них процесуальних обов'язків на всіх стадіях судового процесу за участю компетентного суду.

Переконливість кожного доказу доводиться у змагальній процедурі безпосередньо перед тим складом суду, який дає цьому доказу юридично значущу оцінку.

За приписами ст. ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст.ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частинами 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, вказані вище аргументи, наведені позивачем, щодо наявності підстав для задоволення позову, приймаються судом, оскільки відповідають фактичним обставинам справи та вимогам законодавства.

При цьому суд зауважує, що відповідно до ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Відповідачем доводи позивача не спростовано та не доведено, що порушення виникли з вини Постачальника електричної енергії або внаслідок дії обставин непереборної сили.

Враховуючи вищенаведене, виходячи із заявлених позивачем вимог та наявних у справі доказів, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 101304,29 грн. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ по Акту про порушення №134512 від 15.10.2020 року.

У зв'язку із задоволенням позову у повному обсязі, судові витрати в сумі 2270,00 грн. судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області (код ЄДРПОУ 04401018, 75822, Херсонська область, Каланчацький район, смт. Мирне, вул. Шевченко, буд. 33) на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (код ЄДРПОУ 05396638, 73000, м.Херсон, вул.Пестеля, буд.5) - 101304 (сто одну тисячу триста чотири) грн. 29 коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ по Акту про порушення №134512 від 15.10.2020, 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Згідно з ч.1, 2 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.

Рішення складено і підписано 02.12.2021.

Суддя М.Б. Сулімовська