Справа № 161/19195/21
Провадження № 3/161/5912/21
м.Луцьк 25 листопада 2021 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Крупінська С.С., розглянувши матеріали справи, які надійшли з департаменту ПП УПП у Волинській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АББ № 272177 від 20.10.2021 року ОСОБА_1 20.10.2021 року о 13:10 годині на вул. Карбишева, 2 в місті Луцьку, водій автомобіля «RENAULT DASTER» д.н.з. НОМЕР_1 , виконував поворот ліворуч не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв зіткнення з автомобілем «SHEVROLET AVEO» д.н.з. НОМЕР_2 .
При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, завдані матеріальні збитки.
З письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що свою вину у скоєнні ДТП не визнав, вважає що ДТП сталося із-за порушень ПДР водієм «SHEVROLET AVEO» який здійснюючи задній хід не включив аварійну систему та вдарив мій автомобіль в заднє праве крило.
Адвокатом Ткачук Р.І. подане письмове клопотання про призначення інженерно-транспортної експертизи.
Суд вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право, в тому числі і заявляти клопотання.
Згідно ч. 1 ст. 273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України "Про судову експертизу" проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
Відповідно до п. 1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 року N 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 року N 1950/5), основними видами (підвидами) експертизи є інженерно-транспортна (авто-технічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна.
Згідно Розділу II Інженерно-транспортні експертизи Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 року N 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 року N 1950/5) далі за текстом Рекомендації, встановлено, що основними завданнями:
- авто-технічної експертизи є: установлення несправностей транспортного засобу (далі - ТЗ), які загрожували безпеці руху, причин їх утворення та часу виникнення (до дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) чи внаслідок неї або після неї), можливості виявлення несправності звичайно застосованими методами контролю за технічним станом ТЗ; визначення механізму впливу несправності на виникнення та розвиток пригоди. Установлення механізму ДТП та її елементів: швидкості руху (за наявності слідів гальмування та за пошкодженнями), гальмового та зупинного шляхів, траєкторії руху, відстані, пройденої ТЗ за певні проміжки часу, та інших просторово-динамічних характеристик пригоди. Швидкість руху транспортних засобів, виходячи з їх пошкоджень, може визначатися за допомогою програмних комплексів з дослідження механізму ДТП, що рекомендовані для впровадження в експертну практику. Установлення відповідності дій водія ТЗ у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху, наявності у водія технічної можливості запобігти пригоді з моменту виникнення небезпеки, відповідності з технічної точки зору дій водія вимогам Правил дорожнього руху, а також встановлення причинно-наслідкового зв'язку між діями водія та ДТП.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 N 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" встановлено звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих. їх законних представників і захисників, При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Згідно з КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (ч. 1,2 ст. 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245).
Діяння тільки тоді визнається адміністративним правопорушенням, коли воно містить всі ознаки його складу, відсутність хоча б однієї з них означає відсутність складу взагалі.
Об'єктивною складовою адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП є саме порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту за потреби надаються всі матеріали кримінального провадження, справи про адміністративне правопорушення, цивільної, господарської, адміністративної справи.
Пояснення водія ОСОБА_1 відрізняються від наданих пояснень потерпілого ОСОБА_2 обставин зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення АББ № 272177 від 20.10.2021 року та схеми ДТП до нього і можуть суттєво вплинути на оцінку дій учасників дорожньо-транспортної пригоди, у зв'язку з чим для об'єктивної оцінки дій учасників дорожньо-транспортної пригоди по справі необхідно призначити судову інженерно-транспортну (автотехнічну) експертизу, проведення якої доручити експертам Волинського НДЕКЦ МВС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 273, 283, ст. 124 КУпАП, суд
Клопотання адвоката Ткачук Руслани Іванівни про призначення інженерно-транспортної експертизи - задовольнити.
Призначити по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП судову інженерно-транспортну (автотехнічну) експертизу, проведення якої доручити експертам Волинському НДЕКЦ МВС України.
На вирішення експерта поставити питання:
-Як повинен був діяти, відповідно до вимог правил дорожнього руху України, водій автомобіля «SHEVROLET AVEO» д.н.з. НОМЕР_2 - у заданій дорожній ситуації відповідно до вимог Правил дорожнього руху України?
-Як повинен був діяти, водій автомобіля «RENAULT DASTER» д.н.з. НОМЕР_1 , у заданій дорожній ситуації відповідно до вимог правил дорожнього руху України ?
-Чи мав водій автомобіля «SHEVROLET AVEO» технічну можливість уникнути ДТП з автомобілем «RENAULT DASTER» д.н.з. НОМЕР_1 ?
Попередити експерта, що безпосередньо буде проводити дослідження, про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Судові витрати на проведення даної експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Для проведення експертизи надати експерту матеріали справи про адміністративне правопорушення №161/19195/21.
Експертизу провести в найкоротший термін, до закінчення строків розгляду адміністративної справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С.Крупінська