30 листопада 2021 рокуСправа № 215/4588/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 16.07.2021 ОСОБА_1 подала до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області адміністративний позов до Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про:
- визнання протиправною бездіяльності Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у порушенні встановленого порядку згідно статей 3, 8, 22, 49, 144 Конституції України та встановлення наявності у нього компетенції (повноважень) діяти до такого порядку;
- визнання протиправною бездіяльності Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у порушенні управлінської функції стаття 19 Конституції та зобов'язання прийняти рішення в розумінні статті 144 Конституції України і пункту 19 частини 1 статті 4 КАС України;
- визнання протиправною бездіяльності Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у непідкоренні статті 7 Закону України «Про звернення громадян»;
- визнання протиправною бездіяльності Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у відмові надати повідомлення про повноваження осіб, які розглядали заяву і надати належно завірені дві копії заяви з реєстраційними номерами та встановлення наявності у нього компетенції (повноважень) так діяти;
- визнання протиправною бездіяльності Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у відмові ініціювати подання пропозицій Криворізькому міському голові на вжиття заходів щодо якості медичних послуг, забезпечення права онкохворої на попередження за можливості страждань і болю стаття 3 частина 2 статті 28 Конституції України для безоплатного відпуску позивачу лікарських засобів зазначених у рецептах від 15.05.21 № 114, № 115, № 116, № 117, № 118, № 119 (разом 6 рецептів) та встановлення наявності у нього компетенції (повноважень) подати таку пропозицію для належного реагування.
2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21.07.2021 справу № 215/4588/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 215/4588/21 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 11.08.2021, за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді І.О.Верба.
4. Адміністративний позов ухвалою суду від 16.08.2021 залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків, який складає п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали шляхом надання документа на підтвердження встановлення позичу інвалідності 1 групи або документа про сплату судового збору у розмірі 908 грн, або надання інших доказів на підтвердження заяви про звільнення від сплати судового збору. Ухвалу суду направлено позивачу засобами поштового зв'язку та вручено 25.09.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням № 49300 16598439.
5. 30.09.2021 засобами поштового зв'язку на виконання вимог ухвали суду судом отримано заяву про відкриття провадження по справі після усунення недоліків із копією виданої позивачу довідки про встановлення інвалідності 1 групи, якій позивач просить суд звільнити її від сплати судового збору у зв'язку зі інвалідністю першої групи та захистом соціальних прав на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії.
6. Ухвалою суду від 05.10.2021 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження відмовлено, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спору, заяву позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано від Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради належним чином засвідчені копії: заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П; рішення, прийнятого за результатами розгляду такої заяви; відповіді на таку заяву із доданими документами та доказами направлення (вручення) позивачу.
7. 09.11.2021 надано відзив на позов.
8. Ухвалою суду закрито провадження в адміністративній справі № 215/4588/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради в частині позовних вимог про встановлення наявності компетенції (повноважень) у Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради щодо: розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П з додержанням правового порядку статей 3, 19, 22, 49, 68, 144 Конституції України; щодо надання повідомлення про повноваження осіб, які розглядали заяву і надати належно завірені дві копії заяви з реєстраційними номерами; щодо ініціювання подання пропозицій Криворізькому міському голові на вжиття заходів щодо якості медичних послуг, забезпечення права онкохворої на попередження за можливості страждань і болю стаття 3 частина 2 статті 28 Конституції України для безоплатного відпуску позивачу лікарських засобів зазначених у рецептах від 15.05.21 № 114, № 115, № 116, № 117, № 118, № 119 (разом 6 рецептів).
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Позивач має право на викриття недоліків в роботі, що забезпечує громадянам України можливість участі в управління державними та громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи для відстоювання своїх прав та законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, тому подав заяву від 18.05.2021 вх. № С-370-П.
10. Відповідач не ліквідував причини звернення і цим не ужиті усі заходи для гарантування права на інформацію і не забезпечив права на попередження за можливості страждань і болю і право на медичні профілактичні заходи, право на доступність у галузі охорони здоров'я, право на медичну інформацію, право на якісну медичну допомогу.
11. Відповідач не прийняв акт управління - рішення, заяву не розглянув.
12. Предметом позову є управлінська функція суб'єкта власних повноважень, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який не наданий, так як не вжиті заходи для забезпечення гарантій держави для врегулювання питань надання адміністративних послуг.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
13. Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради надав відзив, у якому зазначив, що 18.05.2021 до голови виконавчого комітету надійшло звернення ОСОБА_1 вх. № С-370-П.
14. За результатами розгляду звернення встановлено, що вирішення основної частини питань не належать до повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради:
- пункти 1, 7, 12, 13: виконком Тернівської районної у місті ради не має повноважень щодо звернень до депутатів місцевих рад з питань вирішення проблемних питань їхніх виборців;
- пункт 2: виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати пропозиції Криворізькому міському голові, на вжиття заходів для якості надання медичних послуг, забезпечення права ОНКО хворої на попередження за можливістю страждань і болю відповідно до статей Конституції України для безоплатного відпускну ОСОБА_1 лікарських засобів зазначених у рецептах позивача;
- пункт 3: виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати пропозиції Криворізькому міському голові на вжиття заході до начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко К.В., який не видав наказ щодо забезпечення позивача, як ОНКО хворої людини безкоштовними медикаментами для лікувально-профілактичних заходів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 та який використовує бюджетні кошти за не призначенням;
- пункт 4: районним у місті бюджетом не передбачені видатки, на відшкодування моральної шкоди в грошовій формі, тобто виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження частково загладжувати моральні страждання ОСОБА_1 сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме, 2270 грн х 1000 = 2270000 грн;
- пункт 5: при розгляді основної частини питань звернення № С-370-П від 18.05.2021 виконком Тернівської районної у місті ради скористався статтею 8 Закону України «Про звернення громадян» (раніше позивачу надавалась, вичерпна інформація на його звернення від 30.12.2020 № С-748, від 01.02.2021 № С-11-П, від 10.03.2021 № С-91-П, від 30.03.2021 № С-293-П стосовно делегованих повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради у вирішень питань пов'язаних з медициною) тому, запрошувати скаржника на розгляд його звернення у виконком Тернівської районної у місті ради було недоцільним;
- пункт 6: Законом України «Про звернення громадян» не передбачено обов'язок суб'єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертались копії їх звернень;
- пункт 9: рішення виконкомом Тернівської районної у місті ради приймаються відповідно до заяв громадян згідно із законом України «Про адміністративні послуги».
15. Позивачу була підготовлена відповідь по пунктам 1-13, 14.
16. Управління охорони здоров'я виконкому міської ради підпорядковане Криворізькій міській раді і його виконавчому комітету і в підпорядкуванні у виконкому Тернівської районної у місті ради не знаходиться. Голова Тернівської районної у місті ради не уповноважений керувати або давати доручення начальнику управління охорони здоров'я виконкому Криворізької міської ради.
17. Виходячи з вищезазначеного, факт бездіяльності під час розгляду звернення ОСОБА_1 був відсутній.
18. ОСОБА_1 на свої звернення медичного направлення вже отримувала вичерпні відповіді від виконкому Тернівської районної у місті ради стосовно делегованих повноважень виконкому у вирішені питань, що стосуються медичних закладів.
19. Але, позивач продовжував направляти заяви та скарги з метою вирішення його питань в порядку та спосіб не передбачені нормативно-правовими актами та поза межами повноважень виконавчого комітету районної у місті ради.
20. Так, за 2021 рік ОСОБА_1 направила до виконкому Тернівської районної у місті ради вісім звернень з різних медичних питань та питань, що діяльності медичних закладів (С-9 від 05.01.2021, С-19 від 11.01.2021, С-66 від 20.01.2021, С-11-П від 01.02.2021, С-91-П від 10.03.2021, С-293-П від 30.03.2021, С-322-П від 09.04.2021, С-370-П від 18.05.2021).
21. Таким чином, скаржник систематично намагається змусити виконком та його посадових осіб вчинити дії, що призведуть до перевищення повноважень та порушення вимог законодавства.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
22. ОСОБА_1 подала голові Тернівської районної у місті ради заяву (запит) від 18.05.2021, зареєстровану 18.05.2021 за вх. № С-370-П, у якій просила:
1) депутатським запитом звернутися до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, а саме просити більш детальніше надати роз'яснення про права онко хворих і медичних комунальних підприємств відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 після позначки (*) у самому кінці постанови, так як відповідно до ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, а не позначкою (*) у самому кінці додатку № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303, яку використовують на практиці при цьому онко хворим надають рецепти на пільгових умовах з оплатою 50% без посилатися онко захворювання;
2) ініціювати подання пропозицій Криворізькому міському голові на вжиття заходів для якості надання медичних послуг, забезпечення права онко хворої на попередження за можливістю страждань і болю ч.2, 3 ст.28, ч.1 ст.29, ч.3 ст.32, 48, 49 Конституції України для безоплатного відпустку ОСОБА_1 лікарських засобів зазначених у рецептах від 15.05.21 за № 114, № 115, № 116, № 117, № 118, № 119 (разом 6 рецептів);
3) ініціювати подання пропозицій Криворізькому міському голові на вжиття заходів до начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рігу Мурашко К.В., який не видав наказ до 18.05.21 щодо забезпечення ОСОБА_1 , як ОНКО хворої людини, безкоштовними медикаментами для лікувально-профілактичних заходів згідно постанови Кабінету Міністрів Україні 17.08.98 № 1303 та який використовує бюджетні кошти за не призначенням і штучно скорочує мережу медичних комунальних закладів Криворізької міської ради, які надають безкоштовні послуги;
4) частково загладити мої моральні страждання сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2270 грн х 1000 = 2270000 грн;
5) надати запрошення для мого представника ОСОБА_2 АДРЕСА_1 , з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви від 18.05.21;
6) надати дві копії цієї моєї заяви з вашими та Криворізького міськвиконкому реєстраційними номерами належно завірені;
7) депутатським запитом зобов'язати начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко К.В. вжити заходів до КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР, чим забезпечувати ОСОБА_1 , як ОНКО хвору людини безкоштовними медикаментами, а не як особу, з інвалідністю;
8) після розгляду заяви, висновки викласти в рішенні до правової позиції ст.144 Конституції України, складеному за підсумком всебічного розгляду питання заяви для забезпечення гарантій держави, для врегулювання питань надання адміністративних послуг, який надати мені;
9) надати рішення відповідно до мого запиту від 09.04.21 згідно встановленого поряду ст.3, 22, 144 Конституції України, а за його відсутності зазначити причині;
10) зазначити статті норм законодавства відповідно до яких ви, виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради посилаєтесь на не делегованість ваших повноважень при розгляді запиту від 10.03.21 у сфері управління;
11) надати належно завірену копію вашого розпорядження, яким ви надали повноваження іншим особам розглядати мою заяву від 30.03.21, 09.04.21, 18.05.21;
12) депутатським запитом з'ясувати у Криворізької міської ради дату видачи безоплатних рецептів від 18.03.21 № 92, від 10.04.21 № 144, від 19.04.21 № 280, № 282, № 286, від 28.04.21 № 145, № 146, № 147, № 148, № 149 (разом 10 рецептів) наданих мною 13.05.21 Криворізькому міському голові і вчасно письмово повідомити мене;
13) депутатським запитом залучити Національний антикорупційний комітет до проведення внутрішнього аудиту управління охорони здоров'я Криворізької міської ради, КУ Медиком в частині дотримання вимог антикорупційного законодавства, здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів, використання коштів за не призначенням, порушенням ст.49 Конституції України в частині штучного скорочення мережи медичних комунальних закладів Криворізької міської ради, які надають безкоштовні послуги (стоматологічні поліклініки) і повідомити мені дату цього запиту та висновки зроблені Національним антикорупційним комітетом;
14) забезпечити рішенням безпеку знаходження громадян, їх дітей на прибудинковій території між домом АДРЕСА_3 і домом АДРЕСА_2 належним доглядом за деревами більшими у два рази за висоту домів, які при сильному вітрі можуть впасти та порушити будівлю, що нанесе шкоди у 10000000 грн чи більше.
23. Головою районної у місті ради Антоном Недоступом на звернення від 18.05.2021 № С-370-П надана відповідь:
- пункти 1-13: на Ваші попередні численні звернення виконком Тернівської районної у місті ради вже надавав вичерпні пояснення стосовно повноважень виконкому у вирішенні питань медичного направлення, щодо відшкодування моральної шкоди в грошовій формі, та стосовно повноважень депутатів місцевих рад, а також, Вам, неодноразово був направлений витяг з рішення виконкому Тернівської районної у місті ради від 19.07.2017 № 148 «Про затвердження Регламенту виконкому Тернівської районної у місті ради». Відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян», не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина, з одного того ж питання, якщо перше вирішено по суті;
- пункт 14: за інформацією ТОВ «Уют-2011», відповідно до ст.5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Згідно зі ст.7 вищевказаного Закону, кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника. Роботи з омолодження дерев, які знаходяться на прибудинкової території будинку АДРЕСА_3 зачіпають права та інтереси всіх співвласників будинку АДРЕСА_3 , тому необхідно надати рішення загальних зборів співвласників вказаного будинку про згоду на виконання обрізки дерева за рахунок мешканців житлового будинку. Враховуючи викладене, виконання робіт з омолодження дерев ТОВ «Уют-2011» найближчим часом не планується.
24. Позивач звертався до Голови Тернівської районної у місті ради із заявою від 29.01.2021 у якій просив, зокрема, ініціювати подання пропозицій Криворізькому міському голові на заходів для якості надання медичних послуг, забезпечення права безоплатного відпустку ОСОБА_1 лікарських засобів; ініціювати подання пропозицій Криворізькому міському голові на вжиття заходів до начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рігу ОСОБА_3 ; відшкодування моральної шкоди; депутатським запитом зобов'язати начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко К.В. вжити заходів до КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР, чим забезпечувати ОСОБА_1 , як ОНКО хвору людини безкоштовними медикаментами, а не як особу, з інвалідністю.
25. Відповідь надана листом від 11.02.2011 № С-11-П, у якій роз'яснено, що представником виборців є депутат, який уповноважений на направлення депутатських запитів, до якого може звернутись заявник, та відсутність повноважень стосовно медичних закладів.
26. З аналогічними питаннями, поставленими у заяві (запиті) від 18.05.2021 № С-370-П, позивач звертався 10.03.2021 із заявою (запитом) № С-91-П.
27. Позовні вимоги позивача щодо бездіяльності з подібних підстав розглянуті судом у справах № 215/767/21 (рішення від 20.09.2021, ЄДРСР № 99849458), бездіяльність щодо заяви від 10.03.2021 вх. С-91-П аналізувалась у справах № 215/3339/21 (рішення суду від 02.09.2021, ЄДРСР № 99449308), № 215/3287/21 (рішення від 03.09.2021, ЄДРСР № 99449283).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
28. Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
29. Вимоги до звернення встановлені статтею 5 Закону № 393/96-ВР.
30. Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (частина перша статті 5 Закону № 393/96-ВР).
31. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства (частина шоста статті 5 Закону № 393/96-ВР).
32. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (частина сьома статті 5 Закону № 393/96-ВР).
33. Згідно із частиною восьмої статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
34. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина друга статті 7 Закону № 393/96-ВР).
35. Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті (частина друга статті 8 Закону № 393/96-ВР).
36. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки (частина третя статті 15 Закону № 393/96-ВР).
37. Відповідно до статі 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
38. Згідно частини другої статті 5 Закону № 280/97-ВР у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
39. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (стаття 10 Закону № 280/97-ВР).
40. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).
41. Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (частина третя статті 41 Закону № 280/97-ВР).
42. Відповідно до статті 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII), Держава визнає право кожного громадянина України на охорону здоров'я і забезпечує його захист.
43. Кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медичної допомоги, до якої належать: екстрена медична допомога; первинна медична допомога; вторинна (спеціалізована) медична допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; третинна (високоспеціалізована) медична допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; паліативна допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
44. Держава гарантує громадянам України та іншим визначеним законом особам надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України на умовах та в порядку, встановлених законодавством.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
45. Заявлений спір розглядається в межах обґрунтування та змісту позовних вимог.
46. Позивач оскаржує бездіяльність щодо недодержання порядку розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П згідно статей 3, 8, 22, 49, 144 Конституції України, щодо неприйняття рішення, як акта індивідуальної дії за результатом розгляду такої заяви, щодо ненадання повідомлень про повноваження осіб, які розглядали заяву, та її копій, не ініціювання перед міським головою пропозицій щодо якості медичних послуг.
47. Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що позивач заявою від 18.05.2021 просив звернутися із депутатськими запитами з питань медичного забезпечення та діяльності медичних закладів, надати пропозиції міському голові щодо якості надання медичних послуг, надання копій заяв, розпоряджень про повноваження осіб, відшкодувати моральну шкоду, забезпечити належний догляд за деревами.
48. Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, при цьому, таке право кореспондується із обов'язками органів влади здійснити розгляд таких звернень, з урахуванням їх функціональних обов'язків.
49. Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
50. Надаючи оцінку позовним вимогам про визнання протиправною бездіяльності відповідача за результатом розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П, яка виявилась у порушенні встановленого порядку згідно статей 3, 8, 22, 49, 144 Конституції України, суд зазначає, що відповідачем не допущено порушення прав і свобод позивача, не порушено принцип верховенства права. До компетенції відповідача не віднесено забезпечення прав на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Розгляд вказаної заяви позивача не передбачає прийняття рішення, вказаного у статті 144 Конституції України.
51. Матеріалами справи не підтверджено, судом не встановлено, що відповідач мав прийняти рішення, зазначене у статті 144 Конституції України, за результатами розгляду заяви від 18.05.2021 вх. С-370-П, позивачеві надана письмова відповідь на звернення, у зв'язку із чим відсутні підстави зобов'язання відповідача прийняти таке рішення, крім того, позивач не визначає зміст рішення, яке мав би прийняти відповідач.
52. Відповідачем не допущено порушення прав позивача через порушення статті 7 Закону № 393/96-ВР, за загальним правилом якого належно оформлені звернення підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
53. Так, направлення депутатських запитів здійснюється депутатами місцевих рад за зверненням виборців, та направлення такого запиту є правом, а не обов'язком, у зв'язку із чим бездіяльність, щодо якої законом не встановлено обов'язкової дії, як єдиного способу правомірної поведінки, не може бути визнана протиправною. Законодавством не передбачено право примусу до відшкодування шкоди у позасудовому порядку.
54. Доступ до інформації забезпечується шляхом надання такої інформації, а не виключно копій документів. Позивачу у відповіді на заяву повідомлено її вхідний реєстраційній номер, а вхідний номер міськвиконкому не створювався щодо такої заяви та відповідач, відповідно, не є розпорядником такої інформації. Оскільки позивачеві повідомлено реєстраційні реквізити заяви, право на інформацію позивача не є порушеним. Крім того, відповідач не зобов'язаний забезпечувати позивача копіями його заяв у потрібній позивачеві кількості, оскільки це виходить за межі забезпечення права на інформацію.
55. До повноважень відповідача не віднесено обов'язок надання роз'яснень правових норм, у тому числі щодо повноважень виконавчого комітету, зокрема, їх відсутність у сфері медичного забезпечення, при цьому позивачеві на попередні звернення надавались такі роз'яснення.
56. Судом не встановлено порушення прав позивача не запрошенням його представника для участі у розгляді заяви, крім того, стаття 18 Закону № 393/96-ВР передбачає право саме громадянина, який звернувся із заявою, бути присутнім при її розгляді.
57. Надаючи оцінку вимогам про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови ініціювати подання пропозицій Криворізькому міському голові на вжиття заходів щодо якості медичних послуг, забезпечення права для безоплатного відпуску позивачу лікарських засобів зазначених у рецептах, суд зазначає, що виконавчий комітет не наділений компетенцією на подання таких пропозицій, до ініціювання яких відповідач не може бути примушений у судовому порядку, у зв'язку із чим позов у цій частині не підлягає задоволенню.
58. Позивач у позові не обґрунтовує, а матеріалами справи не підтверджено обов'язок відповідача прийняти рішення відповідно до запиту від 09.04.21, прийняття такого рішення судом не встановлено, у зв'язку із чим надання рішення за його відсутності, не є можливим.
59. Заявник просив у пункті 11 заяви надати розпорядження про надання повноважень іншим особам розглядати заяви від 30.03.21, 09.04.21, 18.05.21, однак заявник не запитував повідомлення про такі повноваження, крім того, за відсутності прийнятих окремих розпоряджень їх надання не є можливим.
60. Судом не встановлено порушення прав позивача оскаржуваною бездіяльністю, відповідачем не порушено права позивача, на захист яких надано цей позов.
61. Окремо суд зазначає, що позивач реалізував право на звернення до суду із позовом щодо бездіяльності при розгляді заяви від 18.05.2021 № С-370-П, визначивши відповідачем голову виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Недоступа Антона Ігоровича у справі № 215/4589/21 та завідувача відділу економіки та промисловості виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Сатановську Ларису Валентинівну у справі № 215/4587/21.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
62. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.
63. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
64. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради (код ЄДРПОУ 04052554; вул. Короленко, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
65. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба