Справа № 598/1936/21
провадження № 3/598/1012/2021
іменем України
"22" листопада 2021 р. Суддя Збаразького районного суду
Тернопільської області Олещук Б.Т.
з участю прокурора Гарасимик Х.І.. захисника Гураля Р.В. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Збаражі Тернопільської області матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Доброводи Збаразького району Тернопільської області, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньою освітою, одруженого, працюючого директором ТОВ «Діамант Д», с.Доброводи вул.Богуна, №21, Тернопільського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи на час вчинення депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, та, відповідно до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», пункту 6 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», яким строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, продовжено до 01 травня 2017 року, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2017 до 01.05.2017), а саме 08.10.2021 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи на час вчинення депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, та, відповідно до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2018 до 01.04.2018), а саме 08.10.2021 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи на час вчинення депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, та, відповідно до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2019 до 01.04.2019), а саме 08.10.2021 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи на час вчинення депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, та, відповідно до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону України «Про запобігання корупції», п.п.2-1 п.11 розділу ХІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID -19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають зазначені декларації до 1 червня, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2020 до 01.06.2020), а саме 08.10.2021, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Крім того, ОСОБА_1 будучи депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, та особою, яка припиняє з 01 грудня 2020 року діяльність, що пов'язана з виконанням функцій місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, тобто пізніше 20 робочих днів з дня припинення вищевказаної діяльності, без поважних причин, а саме 12 жовтня 2021 року подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, та особою, яка припинила з 01 грудня 2020 року діяльність, що пов'язана з виконанням функцій місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, тобто після 31 березня 2021 року, без поважних причин, а саме 12 липня 2021 року подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, наступного року після припинення такої діяльності за минулий рік (після звільнення).
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні даних адміністративних правопорушень не визнав і пояснив, що дійсно він до 01 грудня 2020 року був депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області. При цьому, він подав щорічні декларації за 2016, 2017, 2018, 2019 роки та декларації перед звільненням та після звільнення вчасно. Коли йому зателефонували і повідомили, що він неправильно подав декларації, тоді він ще раз подав вказані декларації, а саме 08 жовтня 2021 року, 12 жовтня 2021 та 12 липня 2021 року відповідно. Крім того, його притягнуто до адміністративної відповідальності з порушеннями, зокрема у зв'язку із тим, що Конституційним Судом України скасовано у 2020 році адміністративну відповідальність за вчинення корупційних діянь і йому вручені інші копії протоколів ніж у справах. Дану позицію ОСОБА_1 підтримав його захисник Гураля Р.В..
Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, захисника, дослідивши матеріали справ, суд встановив наступне.
Так, згідно рішення Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області №4 від 17.11.2015 визнано повноваження ОСОБА_1 , як депутата Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області.
Відповідно до рішення Збаразької міської ради №VIII/І/І від 01.12.2020 визнано повноваження депутатів восьмого скликання Збаразької міської ради Тернопільської області та відповідно припинено повноваження депутатів Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, в тому числі припинено повноваження ОСОБА_1 , як депутата Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області.
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно чинних роз'яснень НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані) №1 від 03.02.2021, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «перед звільненням»), подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 будучи депутатом Доброводівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, був зобов'язаний не пізніше 01 травня 2017 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, не пізніше 01 квітня 2018 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, не пізніше 01 квітня 2019 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, не пізніше 01 червня 2020 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, не пізніше 30 грудня 2020 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), та не пізніше 01 квітня 2021 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, наступного року після припинення такої діяльності за минулий рік (після звільнення).
В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (https://public.nazk.gov.ua/search) встановлено дату подачі декларацій ОСОБА_1 щорічної за 2016 рік 08 жовтня, щорічної за 2017 рік 08 жовтня 2021, щорічної за 2018 рік 08 жовтня 2021 року, щорічної за 2019 рік 08 жовтня 2021 року, перед звільненням 12 жовтня 2021 року та після звільнення 12 липня 2021 року, що підтверджується скріншотами сторінок Інтернету з сайту НАЗК та не заперечується самим ОСОБА_1 ..
Належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 з поважних причин, вчасно, не подав декларації перед звільненням та після звільнення, останнім суду не надано і судом у судовому засіданні не здобуто.
Посилання ОСОБА_1 на те, що йому врученні інші протоколи про адміністративні правопорушення ніж ті, що містяться у справі, спростовуються оглянутими у судовому засіданні протоколами про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, у яких містяться підписи ОСОБА_1 на кожній сторінці протоколів та про отримання других примірників протоколів. При цьому, ніяких пояснень та зауважень щодо змісту протоколів ОСОБА_1 не подавав, а згідно окремих письмових пояснень від 27.10.2021, пояснив, що зазначені щорічні декларації за 2016, 2017, 2018, 2019 роки та декларації перед звільненням та після звільнення подані не своєчасно, оскільки вказані декларації подавала його бухгалтер, котра запевняла його, що все подано вчасно.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як за ознаками несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суддя відповідно до вимог ст.33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, і вважає, що його необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави відповідно до вимог ст.36 КУпАП, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП та ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя, вважає за необхідне стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, в розмірі 454 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.33, 36, ч.1 ст.172-6 КпАП України, суд,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП і, на підставі ст.36 КУпАП, накласти на нього остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 грн (одна тисяча сто дев'яносто гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 454 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні).
Дана постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Збаразький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови. Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Дана повна постанова суду складена, підписана і проголошена суддею 22 листопада 2021 року.
Суддя Богдан Олещук