Справа№592/13913/21
Провадження №2-а/592/153/21
26 листопада 2021 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Шияновської Т.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу №2 роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області лейтенанта поліції Сєтала Олексія Володимировича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить скасувати постанову інспектора взводу №2 роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області Сєтала О.В. серії ЕАО №4950833 від 26.10.2021 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, а провадження в справі закрити.
Свої вимоги обґрунтовує незаконністю на необґрунтованістю оскаржуваної постанови, винесеною за відсутності в його діях складу інкримінованого правопорушення, а також тим, що інспектором патрульної служби не було дотримано процедуру притягнення до адміністративної відповідальності, не була забезпечена можливість скористатися в повному обсязі правами, передбаченими ст.268 КУпАП.
Ухвалою суду від 05.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, на виконання якої 11.11.2021 ним надано клопотання про долучення документа, що підтверджує сплату судового збору.
Ухвалою суду від 12.11.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
22.11.2021 відповідачем було надано відзив на позовну заяву, в якому, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , просить залишити без зміни постанову серії ЕАО №4950833 від 26.10.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесену інспектором взводу №2 роти №3 батальйону управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Сєтало О.В., а позовну заяву ОСОБА_1 без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Так, 26.10.2021 інспектором взводу №2 роти №3 УПП в Сумській області лейтенантом поліції Сєтало О.В. була винесена постанова відносно позивача ОСОБА_1 , в якій зазначено, що 26.10.2021 о 03:17 по вул. Металургів, 4 в м. Суми водій, будучи позбавленим права керування транспортними засобами на підставі рішення Зарічного районного суду м. Суми від 17.01.2019, керував транспортним засобом Mitsubishi Outlander, н.з. НОМЕР_1 , чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.126 КУпАП, та застосував до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн (а.с.5).
За частиною 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом.
Згідно із КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (ч.ч. 1, 2 ст.7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
Відповідно до ст.222 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1, 2, 3 ст.122 КУпАП розглядають органи Національної поліції. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Провадження по справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі суворого дотримання законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч.4 ст.126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до п.2.1.а Правил дорожнього руху України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно п.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозаписуючих засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 72 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч.2 ст.77 КпАП України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підтвердження правомірності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідачем до суду надано відеозапис з нагрудної камери поліцейського та відеореєстратора, встановленого на патрульному автомобілі, а також роздрукований з Єдиного державного реєстру судових рішень вирок Зарічного районного суду від 27.11.2013 у справі №591/2758/13-к.
Положеннями ст.283 КУпАП встановлені обов'язкові умови щодо змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Так, згідно вказаних положень Кодексу, постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених ч.2 цієї статті, повинна містити відомості, серед іншого, про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис.
У разі відсутності в оскаржуваній постанові по справі про адміністративне правопорушення посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис, надана відповідачем копія відеозапису не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 24.01.2019 у справі № 592/5576/17 та від 19.02.2020 у справі № 524/1284/17, яка є обов'язковою для врахування в силу приписів ч.5ст.242 КАС України.
Враховуючи викладене, відеозапис з відеореєстратора, встановленого на патрульному автомобілі, з персональних відеореєстраторів, поданий відповідачем на підтвердження факту порушення позивачем правил дорожнього руху, не може вважатися належним доказом у справі, оскільки оскаржувана постанова від 26.10.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не містить посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено даний відеозапис, не містить відомостей про те, чи взагалі таке фіксування проводилось.
Інших доказів на підтвердження факту вчинення позивачем порушення ч.4 ст.126 КУпАП відповідачем не надано.
Позивач заперечує вчинення правопорушення, натомість відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень, не надав належних доказів в розумінні приписів ст.ст. 73-76 КАС України правомірності свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП
Відповідно до п.1 ч.1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, з огляду на положення ч.3 ст.286 КАС України та враховуючи те, що відповідачем не доведено наявності у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП, оскаржувана в даному випадку постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно позивача підлягає закриттю.
У відповідності до вимог ст.139 КАС України, враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача суму судового збору в розмірі 454 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Сумській області.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 77, 90, 243-246, 250, 286 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАО №4950833 від 26.10.2021, винесену інспектором взводу №2 роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області лейтенантом поліції Сєталом Олексієм Володимировичем, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 20400 грн, а провадження у адміністративній справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач - інспектор взводу №2 роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області лейтенант поліції Сєтало Олексій Володимирович, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1.
Суддя Т.В. Шияновська