26 листопада 2021 р. Справа № 400/5225/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду у справі
за позовом:Приватного підприємства «Моніка Лур», вул. Приміська, 62-А, м. Миколаїв, 54037
до відповідачів:1. Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 2. Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053
про:визнання протиправними та скасування рішень; зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство «Моніка Лур» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України, в якому просило суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.10.2020 року № 2052808/42841520 про відмову в реєстрації податкової накладної № 175 від 31.07.2020 року; від 21.10.2020 року № 2052809/42841520 про відмову в реєстрації податкової накладної № 137 від 30.06.2020 року; від 21.10.2020 року № 2052810/42841520 про відмову в реєстрації податкової накладної № 122 від 30.09.2020 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року, які складені Приватним підприємством «Моніка Лур» та направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням від 31.03.2021 року позовні вимоги задоволено.
22.10.2021 року позивач звернувся до суду із заявою про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України, яка полягає в невиконанні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 року по справі № 400/5225/20 в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України вжити заходів щодо усунення порушень статті 129-1 Конституції України шляхом виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 року по справі № 400/5225/20 в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року.
Суд розглянув заяву позивача по суті в порядку ч. 5 ст. 383 КАС України, та встановив наступне:
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до приписів статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.
У Рішенні від 30.06.2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, регламентований статтею 383 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу (ч. 6 ст. 383 КАС України).
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується. Окрема ухвала Верховного Суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Таким чином, окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.
Отже, контроль за виконанням рішення суду, передбачений статтею 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статей 383, 249 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Так, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 року задоволено позов Приватного підприємтсва «Моніка Лур» до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України:
- визнано протиправними та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.10.2020 року № 2052808/42841520 про відмову в реєстрації податкової накладної № 175 від 31.07.2020 року; від 21.10.2020 року № 2052809/42841520 про відмову в реєстрації податкової накладної № 137 від 30.06.2020 року; від 21.10.2020 року № 2052810/42841520 про відмову в реєстрації податкової накладної № 122 від 30.09.2020 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства «Моніка Лур» № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року датами їх подання.
Рішення набрало законної сили 29.07.2021 року.
На виконання вказаного рішення судом 25.08.2021 року видано виконавчі листи.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 22.09.2021 відкрито виконавче провадження № 66912774 з примусового виконання виконавчого листа від 25.08.2021 року у справі № 400/5225/20 про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства «Моніка Лур» № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року датами їх подання.
Суд зазначає, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Згідно з положеннями п.п. 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, повноваження щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі покладені на Державну податкову службу України.
Зазначені вище обставини свідчать про те, що Державна податкова служба України не вжила заходів щодо добросовісного виконання рішення суду у справі № 400/5225/20 в частині реєстрації податкових накладних № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року.
ДПС України 03.11.2021 року надала пояснення, у яких зазначив, що виконання рішень суду даної категорії потребує додаткового часу, оскільки здійснються відповідно до вимог законодавства та у порядок, визначений розпорядчими документами ДПС.
Суд не погоджується із позицією відповідача, оскільки відповідачем не надано жодних доказів вчинення будь-яких дій щодо проведення процедури реєстрації податкових накладних як добровільно (рішення суду надбало законної сили 29.07.2021 року), так і на виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2021 року.
Суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Матеріали справи не містять доказів того, що на даний час рішення суду виконано, або вчиняються дії, направлені на виконання судового рішення у справі.
Отже, з врахуванням встановлених під час судового розгляду заяви обставин, слід дійти висновку про допущення бездіяльності Державної податкової служби України, яка полягає у невиконанні рішення суду по справі № 400/5225/20.
Так, в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (ч. 4 ст. 249 КАС України).
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем - Державною податковою службою України - вчинено бездіяльність щодо не виконання судового рішення у справі № 400/5225/20.
Враховуючи викладене, наявні підстави для задоволення заяви позивача.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву Приватне підприємство «Моніка Лур» про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України, яка полягає у невиконанні рішення суду від 31.03.2021 року у справі № 400/5647/209 в частині не здійснення реєстрації Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року датами їх подання.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України вжити заходів щодо усунення порушень п. 9 ч. 1 ст. 129, ст. 129-1 Конституції України шляхом здійснення реєстрації податкових накладних № 137 від 30.06.2020 року, № 175 від 31.07.2020 року, № 122 від 30.09.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних датами їх подання.
4. Встановити Державній податковій службі України строк для надання відповіді про виконання вказівок цієї ухвали 30 календарних днів від дня її отримання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.
Суддя О.В. Малих