Справа № 457/1231/21
провадження №3/457/592/21
05 листопада 2021 року м. Трускавець
Суддя Трускавецького міського суду Марчук В.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, громадянина України, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 324977 від 28.09.2021 року ОСОБА_1 28.09.2021 року о 21 год. 45 хв. у м. Трускавець по вул. Стебницькій керував транспортним засобом Mercedes Benz Vito, державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому порядку з застосування алкотестера Drager. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9А правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він не перебував у стані алкогольного сп'яніння, тому що перед тим, як повертатися додому (де його зупинили працівники поліції), він відвозив дитину з дня народження. Примірника висновку щодо результатів огляду на стан алкогольного сп'яніння йому вручено не було, зі змістом висновку він не ознайомлений.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши правопорушника, вважаю, що дана адміністративна справа підлягає закриттю за відсутністю складу правопорушення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Водночас згідно з вимогами ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, долучено наступні документи:
- відеозапис;
- тест на алкоголь «Drager», відповідно до якого рівень алкоголю у крові ОСОБА_1 становив 0,36 ‰;
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів, складений поліцейським СРПП ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області Дольським А.Р.;
- рапорт поліцейського СРПП ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області Шведа Н. від 28.09.2021 року;
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 28.09.2021 року.
З приводу складеного протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №324977 суддя зазначає наступне.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції регулюється Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом № 1376 Міністерства внутрішніх справ 06.11.2015 року.
Відповідно до п. 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліціїне допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Всупереч зазначеній вимозі у графі «номерний знак» зазначено два номерні знаки автомобіля, один з яких взято у дужки. Така неточність у протоколі утруднює розуміння суддею його змісту та суперечить вимогам Інструкції.
Згідно з п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліціїпри складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)). Не зважаючи на таку вимогу Інструкції у протоколі серії БД № 324977 на вказано назви документа, що посвідчує особу правопорушника.
Відповідно до п. 11 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліціїпри складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Ні з протоколу про адміністративне правопорушення, ні з долученого відеозапису не вбачається, що ОСОБА_1 було роз'яснено його права та обов'язки.
Ненадання інспектором можливості реалізувати клопотання особи про надання правової допомоги під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 18 лютого 2020 року у справі № 524/9827/16-а.
З приводу долученого відеозапису до протоколу про адміністративне правопорушення зазначаю наступне. На долученому диску без жодних ідентифікаційних відміток міститься чотири файли: 0000000_00000020210928215919_0021, 0000000_00000020210928230837_0022, 1 та 21300245.
До матеріалів адміністративної справи долучений диск з матеріалами відеофіксації вчиненого адміністративного правопорушення, однак відсутні відомості про технічний засіб, за допомогою якого здійснено даний запис, а у протоколі номер технічного засобу взагалі не зазначено, що не дає підстав використати ці матеріали, як доказ.
Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов'язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред'явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук. З доданих до протоколу відеозаписів вбачається, що ці вимоги Закону поліцейськими були порушені.
Так, перший за хронологією з відео файлів розпочато о 21 год. 59 хв. тривалістю 02 хв. 06 с. та завершується о 22 год. 01 хв.
Наступний відеофайл 0000000_00000020210928230837_0022 розпочинається о 23 год. 08 хв. та триває по 23 год. 11 хв., де зафіксовано, що відносно ОСОБА_1 винесено постанову за ч. 1 ст. 126 КУпАП за керування транспортним засобом без посвідчення водія. Крім цього, на 01 хв. 10 с. відеофайла ОСОБА_1 стверджує, що алкогольних напоїв того дня не вживав.
Відеофайл під назвою «1» розпочинається о 21 год. 24 хв. та триває по 21 год. 28 хв.
Останній відеофайл 21300245 розпочинається о 21 год. 30 хв. та триває до 03 хв. 02 с. Слід зазначити, що цей файл є абсолютно не інформативним, не має жодного відношення до події вчинення адміністративного правопорушення, а також н ньому не відтворюється звук.
Таким чином, на долученому відеозаписі не зафіксовано моменту складення протоколу та інших істотних моментів, що мають значення для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пп.1 п.2 розділу 1 Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026, застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення.
Відповідно до п.2 Розділу 3 зазначеної Інструкції, включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов'язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому, в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеоза-пис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
Відповідно до відеозаписів, перелічених вище, з нагрудних камер (або нагрудної ка-мери) працівників патрульної поліції, що здійснюють оформлення адміністративного правопорушення, вбачається, що в порушення вищезазначених вимог Інструкції відеозапис не є безперервним.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 09.11.2015 року № 1452/735.
Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції огляд на стан сп'яніння проводиться, серед іншого, поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби).
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1413/27858 (пункт 5) перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
На порушення цих вимог поліцейський не інформував ОСОБА_1 про порядок застосування технічного засобу, не надав сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, що вбачається з долученого відеозапису.
Відповідно до п. 7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції уразі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я). З пояснень правопорушника вбачається, що він був незгідний з результатами проведеного огляду приладом Drager, однак всупереч вимогам зазначеної Інструкції факту пропозиції ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі не зафіксовано.
Викладені в протоколі обставини, зазначені вище, не є об'єктивною стороною даного ададміністративного правопорушення, тобто працівниками поліції не з'ясовано, чи було вчи-нено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає во-на адміністративній відповідальності.
Беззаперечних доказів вчинення 28.09.2021 року ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП суду не надано.
Положення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Отже, наявні обґрунтовані підстави дійти висновку про недоведеність матеріалами справи в діях ОСОБА_1 об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що вказує на відсутність в його діянні складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у відповідності до вимог ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У зв'язку з цим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 130 ч. 1, 247, 283-287 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1ст. 130 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. І. Марчук