Справа № 467/1119/21
Провадження № 2-а/467/17/21
26.11.2021 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.І.
представника позивача Бричука Ю.В.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача Рубана С.Ю.
перекладача Гречишникової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка справу адміністративного судочинства за позовом Арбузинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію
25 листопада 2021 року Арбузинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Вимоги обґрунтовано тим, що 20 вересня 2021 року до УДМС України в Миколаївській області від Управління міграційної поліції ГУНП в Миколаївській області надійшло подання щодо перевірки законності перебування на території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на той час відбував покарання у виді позбавлення волі в державній установі «Арбузинська виправна колонія (№83)». 25 листопада 2021 року до Арбузинського РС УДМС України в Миколаївській області був доставлений громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 . Відповідно до інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан», відповідач не значиться. Дата та місце перетину державного кордону України не встановлено. На момент затримання в іноземця були відсутні документи, які дають право на перетин державного кордону України. Пояснюючи обставини свого перебування, відповідач зазначив, що останній перетин кордону України здійснив у 2017 році поза межами пунктів пропуску, в офіційному шлюбі не перебуває. Посвідок на тимчасове або постійне проживання в Україні не отримував, заходів щодо легалізації свого перебування на території України не вживав, родичів на території України не має, відсутні житло та місце роботи. Відповідач порушив правила перебування іноземців в Україні - ухилився від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні. Відповідача було затримано в адміністративному порядку відповідно до ч.2 ст. 263 КУпАП (протокол про адміністративне затримання №ММК 000041) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 203 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення ПР ММК 001056). Постановою на відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розмірі 3400 грн. За обліками Генерального Секретаріату Інтерполу останній розшукується за вчинення крадіжки, яку він скоїв 03 липня 2018 року. Посилаючись на вищевикладене, представник позивача просить суд затримати відповідача з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію строком на 6 місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Ухвалою суду від 25 листопада 2021 року провадження по справі відкрито та призначено судове засідання на 25 листопада 2021 року.
Відповідачем відзив по справі не подано.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та прохав їх задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що він народився в Молдавії. З 10 років проживає на території України. Отримав у Молдавії паспорт громадянина Молдавії при досягнення 16-річного віку, який був викрадений при поїздці до м.Одеси у 2014 році. У 2014 році він звертався до органу міліції в м.Болград Одеської області з метою отримання паспорту громадянина України, однак такий паспорт не отримав. Також у 2018 році він перебував на території Молдавії, у цьому ж році повернувся на територію України. Вказані поїздки здійснював на поїзді без документів. Родичів на Україні не має, бажає проживати у м.Болград Одеської області.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вказав на відсутність документів, які доводять громадянство Молдови відповідача. Зазначив, що у довідці про звільнення відповідача в місць позбавлення волі вказано, що він є особою без громадянства, розшук Інтерполом виражається у визначенні місця перебування відповідача, а не у передачі його до Молдови.
Вислухавши думки учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до подання управління міграційної поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області від 20 вересня 2021 року за № 1050/21-2021 25 листопада 2021 року з державної установи «Арбузинська виправна колонія (№83)» звільняється особа без громадянства ОСОБА_1 , який 13 вересня 2018 року був засуджений за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України. За час перебування в Україні ОСОБА_1 зарекомендував себе з негативної сторони, а саме: офіційно працевлаштованим не був, порушував громадський порядок, зловживав спиртними напоями, вів асоціальний спосіб життя. Суспільна небезпека перебування на території України вказаного громадянина полягає у тому, що за оперативною інформацією він націлений на продовження злочинної діяльності. При перевірці особи ОСОБА_1 за обліками Генерального Секретаріату Інтерполу встановлено, що останній розшукується за скоєння крадіжки, яку скоїв 03 липня 2018 року. У зв'язку з чим прохається здійснити перевірку по наявним облікам вищезазначеного громадянина та в разі відсутності законних підстав перебування на території України вжити відповідних заходів реагування, а саме: поміщення до державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні».
Згідно листа Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва ГУ Національної поліції в Миколаївській області від 15 вересня 2021 року за № 518/22-2021 станом на 15 вересня 2021 року за обліками Генерального Секретаріату Інтерполу значиться громадянин Р. Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Авдарма район Чедір-Лунга Молдови, який розшукується за скоєння крадіжки 03 липня 2018 року. В ГС Інтерполу на нього виставлено синє сповіщення.
За вироком Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 13 вересня 2018 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 185 Кримінального Кодексу України та призначено йому покарання з застосуванням ст. 71 КК України у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки 7 місяців. Строк відбування покарання ухвалено рахувати з 20 липня 2018 року.
З 20 липня 2018 року по 25 листопада 2021 року ОСОБА_1 відбував покарання в державній установі «Арбузинська виправна колонія (№83)» та прямує до місця проживання в м.Болград Одеської області, що підтверджується довідкою про звільнення серії МИК № 017111.
Раніше судимий: 24 червня 2016 року Болградським районним судом Одеської області за ч.2 ст. 185, ч.3 ст. 185, ч.2 ст. 15 КК України з застосуванням ч.1 ст. 70 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі з іспитовим строком на підставі ст. 75 КК України 1 рік 6 місяців.
Як вбачається з ксерокопії запису акту про народження № 3 від 24 січня 1983 року ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Авдарма Бессарабського району МССР.
За відомостями інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан», у період з 25 листопада 2016 року по 25 листопада 2021 року ОСОБА_1 державний кордон України не перетинав.
Арбузинським сектором УДМС у Миколаївській області 25 листопада 2021 року зі слів ОСОБА_1 складена довідка про особу, форма якої встановлена Додатком 2 до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ 28.08.2013 № 825.
У відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення ПР ММК 001056 від 24 листопада 2021 року, 24 листопада 2021 року о 11 годині співробітниками поліції було доставлено громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , який проживав на території України без документів на право проживання в Україні та ухиляється від виїзду із України, чим порушив ч.1, 3 ст. 9, ч.3 ст. 3, ст. 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За вчинення вказаного адміністративного правопорушення постановою від 24 листопада 2021 року завідувачем Арбузинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області Бричук Ю.В. ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 203 КпАП України та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн.
Того ж дня було прийнято рішення позивача про поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ОСОБА_1 , а саме: до державної установи «Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» з метою з'ясування обставин справи, забезпечення виконання рішення про реадмісію, встановлення особи порушника, про що повідомлено начальника державної установи «Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», начальника Арбузинського відділу Первомайської окружної прокуратури, Посольство Республіки Молдова в Україні.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначає Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI (далі - Закон України № 3773-VI).
Відповідно до частини 1 статті 30 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Особливості провадження у справах з приводу затримання іноземців регулюються положеннями статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 цієї правової норми встановлено, що за наявності обґрунтованих підстав уважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Законом України від 06 вересня 2018 року «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про реадмісію осіб» ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдови про реадмісію, підписану 06 жовтня 2017 року.
Вказаною Угодою, а також Інструкцією про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.02.2015 № 158, визначено підстави та порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України положень про реадмісію (приймання-передавання) громадян обох держав, а також порядок їх взаємодії під час здійснення реадмісійних процедур.
Відповідно до положень означеної Інструкції, проведення заходів реадмісії з будь-якою договірною стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру ідентифікації особи, обмін інформацією між сторонами, та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу.
Розділом VІ Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року №353/271/150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, визначено порядок дій з ідентифікації та документування іноземців.
Згідно з пунктом 1 розділу VІ зазначеної Інструкції передбачено, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган Державної міграційної служби, орган охорони державного кордону України або орган Служби безпеки України вживають заходів щодо його ідентифікації та документування. З цією метою, до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як на 18 місяців.
Таким чином, громадяни, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають реадмісії, що в свою чергу виключає можливість застосування до них процедури примусового видворення, а відповідно й затримання з метою поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 07.02.2019 у справі № 308/8109/17, від 19.07.2019 у справі № 522/23102/17, від 24.10.2019 у справі № 522/23066/17, від 20.12.2019 у справі № 308/3730/17, від 19.11.2020 у справі № 743/859/20.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналіз норм Закону № 2235-ІІІ та Закону № 3773-VI у їх логічному зв'язку дозволяє дійти висновку про те, що іноземцем є особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, а особою без громадянства є особа, яка не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дії її закону. Натомість, громадянином України є особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України. У такому разі між фізичною особою - громадянином України і Україною виникає відповідний правовий зв'язок, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.05.2021 у справі №473/2302/20.
Згідно ч. 13 ст. 289 КАС України, умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця, забезпечити реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця під час процедури його ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
При цьому, суд звертає увагу на те, що особу відповідача було ідентифіковано за ксерокопією свідоцтва про народження, однак за ним неможливо встановити особу відповідача, оскільки воно не містить фотографії та опису зовнішності та інших ознак, за допомогою яких особу можливо повністю ідентифікувати.
Долучений до матеріалів справи зазначений документ, а також пояснення відповідача, надані в судовому засіданні про отримання ним паспорту громадянина Молдови у 16-річному віці у Камратському районі Республіки Молдова, тобто у 1999 році, вказують на те, що останній є громадянином Республіки Молдова.
Разом з тим, вирок суду та довідка про звільнення з місць позбавлення волі не є документами, які б посвідчували особу.
Суд зазначає, що з аналізу положень Інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб, затвердженої наказом МВС України від 16.02.2015 року № 158 вбачається, що анкета визначеного зразка, заповнена іноземцем, є необхідною складовою для проведення процедури ідентифікації іноземця.
Але, громадяни, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають реадмісії, що в свою чергу виключає можливість застосування до них процедури примусового видворення, а відповідно й затримання з метою поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.11.2020 року по справі № 743/859/20.
Суд зауважує, що відповідач, перебуваючи на території України протягом значного періоду часу, не скористався можливістю легалізувати своє перебування. Так, у матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що відповідачем подавалися відповідні заяви до органів Державної міграційної служби для отримання посвідки на тимчасове проживання або дозволу на імміграцію в Україну, або вчинялися інші дії з метою легалізації свого перебування.
Таким чином, затримання відповідача, незважаючи на серйозність заходу, з огляду на встановлені фактичні обставини, є цілком виправданим і належним, тому що в цьому випадку застосування інших, менш суворих заходів, буде недостатнім для гарантування виконання такою особою певних обов'язків, пов'язаних із залишенням території України. Затримання до закінчення процедури реадмісії, в тому числі для належної оформлення документів іноземцю для перетину державного кордону, та із врахуванням дотримання вимог національного закону не може становити порушення пункту 1 статті 5 Конвенції.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 16.07.2020 року по справі № 743/1268/16-а, 18.12.2019 року у справі №638/18780/16-а, від 07.11.2019 року у справі №367/2334/19, від 27.02.2020 року у справі №585/2811/19, від 20.10.2020 року у справі №743/1027/18.
Враховуючи те, що відповідно до вимог ч.1 ст. 289 КАС України наявні обґрунтовані підстави вважати, що відповідач вчинив порушення законодавства України про правовий статус іноземців, а саме: ч.3 ст. 9, ч.3 ст. 3, ст. 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», на момент затримання останній не мав паспортного або іншого документа, що б посвідчували його особу та давали йому право на виїзд з України, перебуває у міжнародному розшуку у зв'язку з вчиненням кримінального правопорушення у Республіка Молдова, суд прийшов до висновку щодо наявності підстав для задоволення позову щодо затримання громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 з метою його передачі відповідно до міжнародного договору України про реадмісію строком на 6 місяців, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України в порядку частини четвертої статті 30 Закону № 3773-VI.
Позивач у позовній заяві просить допустити негайне виконання рішення суду.
У відповідності до ч. 2 ст. 371 КАС України, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення.
Разом з тим, відсутні підстави, передбачені ст.371 КАС України, для негайного виконання вказаного рішення суду.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 20, 192, 241-246, 289 КАС України, суд
Позовну заяву Арбузинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконного перебувають в Україні з метою передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісіюзадовольнити.
Затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його передачі відповідно до міжнародного договору України про реадмісію строком на 6 місяців до 26 травня 2022 року, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду на протязі десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.М.Кологрива