Постанова від 11.11.2009 по справі 2а-772/09

Справа 2а-772/2009 р.

П О С Т АН О В А
І М Е Н Е М УК Р А Ї Н И

11 листопада 2009 року Жовківський районний суд Львівської області в складі:

головуючої - судді Копняк С.М.

при секретарі - Кунинець І.І.,

з участю представника відповідача Тимців О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Жовкві Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області про донарахування недоплаченої разової щорічної грошової допомоги як учаснику війни в повному розмірі, -

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2009 року позивач звернулась у суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської РДА Львівської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання провести виплату державної допомоги як учаснику війни в повному розмірі.

У своїй позовній заяві, яку позивачка підтримала в судовому засіданні, посилається на те, що їй як учаснику війни, відповідно до ст.ст. 9, 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня повинна виплачуватися одноразова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Відповідачем всупереч вимог вказаного Закону та Конституції України за 2006-2009 роки така грошова допомога виплачувалась не у повному обсязі.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Жовківської райдержадміністрації в судовому засіданні позов не визнав з наступних підстав. Згідно із статтею 12 ч.5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в тому числі в частині фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Разом з тим, статтею 95 Конституції України визначено, що виключно Законом про Державний бюджет України, визначаються будь-які видатки держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до п .1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 року № 177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої зазначеним вище законом у розмірах, установлених законом про Державний бюджет на відповідний рік і для подальшого перерахування їх місцевими органами праці та соціального захисту населення. Таким чином, відповідач лише здійснює виплату такої допомоги, а не являється головним розпорядником коштів.

Дослідивши доводи позивача, заперечення відповідача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, мотивуючи це наступним.

Судом встановлено, позивач ОСОБА_2 є ветераном війни, що підтверджується посвідченням серія Д № НОМЕР_1, виданим 23.02.2004 р. Управлінням праці та соціального захисту населення Жовківської РДА.

Відповідно ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", передбачено щорічно до 5 травня виплачувати інвалідам війни 2 групи разову грошову допомогу у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Згідно з частиною 1 статті 17-1 цього ж Закону - щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Постановою KM України № 177 від 18.02.2004р. "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " визначено, що Міністерство фінансів України і Державне казначейство України забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики України для виплати вказаної допомоги у розмірах, установлених законом про державний бюджет на відповідний рік, для подальшого їх перерахування місцевим органам праці та соціального захисту населення, які, в свою чергу, здійснюють фізичну виплату цієї допомоги ветеранам війни.

Отже, наведене свідчить, що саме на місцеві органи праці та соціального захисту населення покладено виплату разової грошової допомоги до 5 травня, тому Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області є належним відповідачем у справі.

Відповідно до частини 3 статті /22 ^Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Позивач ОСОБА_2 отримала щорічну разову грошову допомогу ветерану війни 2 до 5 травня у 2007 році - 55,00 грн., у 2008 році - 65,00 грн., у 2009 році - 70,00 грн., тобто з урахуванням обмежень, встановлених Законами України "Про державний бюджет України на 2007 рік", "Про державний бюджет України на 2008 рік", "Про державний бюджет України на 2009 рік".

Відповідно до статті Г 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина нечяшкуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Рішеннями Конституційного Суду України про соціальні гарантії громадян від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" , якими встановлювалася щорічна разова грошова допомога ветеранам війни. Дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення, і тому вимоги позивача щодо виплати недоплаченої у 2007 році такої разової грошової допомоги інваліду війни підлягають задоволенню.

Згідно із ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з наступними змінами та доповненнями, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком станом на день виплати разової грошової допомоги учасникам війни, учасникам бойових дій та інвалідам війни становить 410 грн.06 коп. ( прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшений на 1 відсоток).

Отже, недоплата разової грошової допомоги за 2007 рік, яка підлягає стягненню на користь позивача, становить 1175,18 грн. (410.06 х 3 - 55.00 = 1175,18).

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.

Отже, саме з 22.05.2008 року відновлено дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення, і тому вимоги позивача щодо виплати недоплаченої у 2008 році такої разової грошової допомоги інваліду війни підлягають задоволенню.

Виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, визначеного у відповідності до ст. 58 Закону України " Про Державний бюджет України на 2008 рік" та суми виплаченої позивачу, на його користь має бути стягнена допомога за 2008 року у розмірі 1378,00грн. ( 481, 00 х 3 - 65,00 = 1378,00).

Усього на користь позивача підлягає стягненню недоплачена разова щорічна грошова допомога до 5 травня за 2007 та 2008 роки у сумі 2553,18 ( дві тисячі п'ятсот п'ятдесят три ) грн. 18 коп.

Відповідно до п. 4 ч. З ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю. Відповідно до частини 4 цієї ж статті позовна заява може містити інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно - правових відносин. Отже, вимога позивача про стягнення недоплаченої йому суми разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік підлягає до задоволення, оскільки позивачем обрано саме такий захист його порушеного права у сфері публічно - правових відносин.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Керуючись ст. ст. 22, 55, 64, 95 Конституції України, ст. ст. 2, 12 - 16, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10 -рп/2008, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 року № 177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 7- 14. 18, 19, 24. 143, 146, 158, 160, 161. 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації щодо невиплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2007-2008 роки ОСОБА_2.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки с. Сопошин Жовківського району Львівської області недоплачену разову щорічну грошову допомогу ветерана війни до 5 травня: за 2007 рік в розмірі 1175,18 ( одна тисяча сто сімдесят п'ять ) грн. 18 коп.; за 2008 рік в розмірі 1378,00 ( одна тисяча триста сімдесят вісім ) грн., а всього 2553,18 ( дві тисячі п'ятсот п'ятдесят три ) грн. 18 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя