25.11.2021 року м.Дніпро Справа № 904/425/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чус О.В.,
судді: Подобєд І.М., Березкіна О.В.
Розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Дніпроазот" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 у справі №904/425/21
за позовом Кам'янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, буд. 2, ідентифікаційний код 24604168)
до Акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. С.Х. Горобця, ідентифікаційний код 05761620)
про внесення змін до пунктів 2.2 та 4.1 договору №12994 від 15.12.2014 оренди земельної ділянки 13,7660 га
Кам'янська міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою №6/н від 26.01.2021 про внесення змін до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки №12994 від 15.12.2014 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 23.04.2015 №9530813), яка розташована за адресою: вул. С.Х. Горобця, 1 Г, м. Кам'янське, загальна площа 13,7660 га, кадастровий номер 1210400000:03:036:0256, для розміщення виробничого комплексу, укладеного між Кам'янською міською радою та Акціонерним товариством "Дніпроазот", виклавши їх у наступній редакції: "2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 107 537 238,80 грн.; 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 4 301 489,55 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Господарський суд Дніпропетровської області ухвалою від 01 лютого 2021 року прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №904/425/21.
14.09.2021 позивач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі № 904/425/21 до ухвалення Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №16/17179/20.
Дане клопотання Кам'янської міської ради обґрунтоване тим, що на час звернення Камянської міської ради до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до АТ «ДНІПРОАЗОТ» про внесення змін до пунктів 2.2 та 4.1 договору №12994 від 15.12.2014 оренди земельної ділянки 13,7660 га, рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VII від 09.07.2020 не було оскаржено в судовому порядку. 16.08.2021 Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду було винесено ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі №160/17179/20 за касаційною скаргою Кам'янської міської ради на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі за позовом Приватного підприємства «Бомонд» до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VII від 09.07.2020.
Господарський суд Дніпропетровської області ухвалою від 14.09.2021 у справі №904/425/21 задовольнив клопотання позивача - зупинив провадження у справі №904/425/21 до перегляду Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №160/17179/20.
Суд першої інстанції, керуючись приписами пункту 5 частини 1 статті 227, пункту 7 частини 1 статті 228, пункту 11 частини 1 статті 229 ГПК України, враховуючи що предметом розгляду у справі 904/425/21 є внесення змін до п. 22. та 4.1. договору оренди земельної ділянки №12994 від 15.12.2014, суд встановив за доцільне зупинити провадження у даній справі до перегляду Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №160/17179/20, оскільки результат вирішення спору в рамках справи №160/17179/20 вплине безпосередньо на правильність та законність рішення у справі 904/425/21.
В апеляційній скарзі Акціонерне товариство «Дніпроазот» просить скасувати ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області про зупинення провадження у справі №904/425/21 від 14.09.2021 повністю та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідач вважає помилковим посилання господарського суду Дніпропетровської області в ухвалі від 14.09.2021 у справі № 904/425/21 - на пункт 5 частини першої статті 227 ГПК України, оскільки постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі № 160/17179/20 вже набрала законної сили - 29.06.2021 та на пункт 7 частини першої статті 227 ГПК, оскільки у Верховному суді справа розглядається колегією суддів, а не палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Кам'янська міська рада у відзиві на апеляційну скаргу повідомила, що постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 07.10.2021 у справі № 160/17179/20 касаційну скаргу Кам'янської міської ради на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі за позовом Приватного підприємства «Бомонд» до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради №1975-44/УП від 09.07.2020 було задоволено, постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 скасовано, залишено в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021. Оскільки, обставини, що викликали зупинення провадження у справі усунуті, позивачем надано до Господарського суду Дніпропетровської області клопотання про поновлення провадження у справі №904/425/21.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 11.10.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Дніпроазот" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 у справі №904/425/21, для розгляду у порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.
Відповідно до статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. (ч.1 ст.271 ГПК України).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши наведені в апеляційній скарзі доводи та надані заперечення, перевіривши встановлені на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів апеляційного суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Предметом позову у даній справі є вимога немайнового характеру про внесення змін до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки №12994 від 15.12.2014 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 23.04.2015 №9530813), яка розташована за адресою: вул. С.Х. Горобця, 1 Г, м. Кам'янське, загальна площа 13,7660 га, кадастровий номер 1210400000:03:036:0256, для розміщення виробничого комплексу, укладеного між Кам'янською міською радою та Акціонерним товариством "Дніпроазот", виклавши їх у наступній редакції: "2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 107 537 238,80 грн.; 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 4 301 489,55 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Позивні вимоги в частині внесення змін до п. 2.2 договору обґрунтовані тим, що: "Рішенням Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VІІ затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Рішенням Кам'янської міської ради від 18.12.2020 № 41 -03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020» впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69грн. та введено в дію з 01.01.2021.
Відповідно до п.2 рішення Кам'янської міської ради від 18.12.2020 № 41 - 03/VІІІ вирішено застосовувати сукупний (добуток) коефіцієнт Км3, який дорівнює 1 для земельних ділянок, що входять до економіко-планувальних зон №№16,67,68,69,73,74,89, на яких розташовані підприємства, що є основними джерелами забруднення атмосферного повітря.
Рішення Кам'янської міської ради від 18.12.2020 № 41-03/VІІІ, яким впроваджено нормативну грошову оцінку земель м. Кам'янське з застосуванням при розрахунку Н-ГО сукупного коефіцієнту КмЗ -1 для земель, які використовує Відповідач (п.2 рішення) є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалось, а тому є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до п.п.4.3.п.4 Рішення № 41-03/VІІІ визначено, що обов'язок у землекористувачів, щодо сплати земельних платежів (орендна плата та/або земельний податок), відповідно до впровадженої нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське пункти 1,2 цього рішення, виникає з 01.01.2021.
Пунктом 5 Рішення № 41-03/ VІІІ Відповідача зобов'язано привести договори оренди земельних ділянок у відповідність до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Камянської міської ради.
За приписами статей 13, 15 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення, органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
У даній справі орендна плата за земельну ділянку розрахована позивачем з урахуванням нормативної грошової оцінки та затверджених ставок, визначених на підставі рішень Кам'янської міської ради: № 1975-44/ VІІІ від 09.07.2020; № 41-03/ VIII від 18.12.2020; №816- 19/ VІІІ від 29.09.2017р № 1105-25/ VІІІ від 22.06.2018р., які є чинними й обов'язковими до виконання.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів констатує, що однією з фактичних підстав позову є юридичний факт чинності на час звернення позивача до Господарського суду Дніпропетровської області рішення Кам'янської міської ради: № 1975-44/ VІІІ від 09.07.2020р.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 160/17179/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98053270), апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма «Бомонд» - задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасувано та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020. визнано протиправним та нечинним.
14.09.2021 позивач подав клопотання про зупинення провадження у справі до ухвалення Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №16/17179/20.
Дане клопотання обґрунтоване тим, що підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки є Рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VІІ, яким затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020р. Правомірність та чинність рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020р. №1975-44/VІІ «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020р.» повинно бути вирішено в адміністративній справі № 160/17179/20 у касаційному порядку.
Відповідно до тексту описової частини Постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 160/17179/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98053270) : « ПП фірма «Бомонд» звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
Підставами позову визначено те, що по-перше, оскаржуване рішення відповідача є нормативно-правовим актом регуляторного характеру, проте всупереч законодавству України, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту, відповідний аналіз регуляторного впливу розробником проекту оприлюднений не був. По-друге, оскаржуване рішення прийнято на підставі висновку державної експертизи землевпорядної документації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, форма якого є дефектною і містить суттєві недоліки, що робить неможливим його використання органом місцевого самоврядування при прийнятті рішення.»
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 227 Господарського процесуального кодексу України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Як вбачається з резолютивної частини Постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 160/17179/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98053270), Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Як вбачається зі змісту ухвали колегії суддів Касаційного адміністративного суду (https://reyestr.court.gov.ua/Review/99037321) від 16 серпня 2021 року у справі №160/17179/20, відповідно до якої : « … Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, Кам'янська міська рада Дніпропетровської області звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року та залишити в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року. Також скаржник просить зупинити дію оскаржуваної постанови до закінчення її перегляду в касаційному порядку…
…Встановити строк для подачі відзиву на касаційну скаргу - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи та заперечення щодо поданого до касаційної скарги клопотання про зупинення виконання судового рішення, що оскаржується.»
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів констатує, що на час прийняття місцевим господарським судом ухвали про зупинення провадження по справі, Постанова Третього апеляційного адміністративного сууд від 29.06.2021 року у справі № 160/17179/20, якою рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020. було визнано протиправним та нечинним (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98053270) набула законної сили і питання про зупинення виконання постанови судом касаційної інстанції не було прийнято.
Відповідно, висновок суду першої інстанції про доцільність зупинення провадження у даній справі до перегляду Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №160/17179/20 в зв'язку із тим, що результат вирішення спору в рамках справи №160/17179/20 вплине безпосередньо на правильність та законність рішення у справі 904/425/21 є передчасним. Висновок суд першої інстанції про пов'язаність справ №160/17179/20 і № 904/425/21 не може само по собі бути достатньою підставою для зупинення провадження у справі № 904/425/21, оскільки, як зазначалося вище, постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 160/17179/20 на час прийняття рішення про зупинення у даній справі набрала законної сили. Відповідно, підстави для зупинення провадження у даній справі, передбачені пунктом 5 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України, у місцевого господарського суду були відсутні. В подальшому, ухвалою Верховного Суду від 06.10.2021 року у справі №160/17179/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/100189727) відмовлено у задоволенні клопотання Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про зупинення дії постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 до закінчення перегляду цього судового рішення у касаційному порядку і призначено касаційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 07.10.2021.
Доводи Кам'янської міської ради, викладені у відзиві на апеляційну скаргу в частині того, що
- до предмету доказування по справі №904/425/21, який має визначальне значення для повного, об'єктивного, обґрунтованого та законного розгляду справи, відноситься вирішення питання про чинність рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VІІ, а також правомірність його застосування.
- дана справа об'єктивно була пов'язана з результатами розгляду справи №160/17179/20, оскільки була наявна кваліфікуюча ознака для зупинення, а саме - взаємопов'язаність цих двох справ, а отже, ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 про зупинення провадження у справі є обґрунтованою.
- на час складання відзиву на апеляційну скаргу вже усунуті обставини, які зумовили зупинення провадження по справі № 904/425/21 ухвалою суду від 14.09.2021 зводяться до тверджень про пов'язаність даних справ, однак не є достатніми підставами для висновку про наявність підстав для зупинення провадження по справі з огляду на вищевикладені висновки суду апеляційної інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 271 Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 280 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідно до пунтку 6 частини 1 статті 275 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
З урахуванням вищевикладеного, ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 про зупинення провадження у справі у справі №904/425/21 підлягає скасуванню, а апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Дніпроазот", задоволення.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 271, 273, 275, 280, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Дніпроазот" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 у справі №904/425/21 -задовольнити.
Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 у справі №904/425/21 - скасувати.
Справу № 904/425/21 направити до Господарського суду Дніпропетровської області для продовження розгляду.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, зазначених у пункті 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя І.М. Подобєд
Суддя О.В. Березкіна