16.11.2021 м.Дніпро Справа № 904/138/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кузнецова В.О.,
суддів Мороза В.Ф., Коваль Л.А.,
секретар судового засідання Крицька Я.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Управління соціальної політики виконавчого комітету Нікопольської міської ради про призначення експертизи у справі
за позовом акціонерного товариства "Українська залізниця” в особі регіональної філії “Придніпровська залізниця” Акціонерного товариства “Українська залізниця”, м. Дніпро
до Управління соціальної політики виконавчого комітету Нікопольської міської ради, Дніпропетровська область, м.Нікополь
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Нікопольська міська рада, Дніпропетровська область, м.Нікополь
про стягнення 6 212 218,95 грн
В провадженні Центрального апеляційного господарського суду перебуває апеляційна скарга Управління соціальної політики виконавчого комітету Нікопольської міської ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.05.2021 у даній справі.
Управління соціальної політики Нікопольської міської ради звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з клопотанням, в якому просить призначити у справі судову технічну експертизу документів.
Вказане клопотання обґрунтовано посиланням на те, що надані позивачем копії актів про відмову в отриманні документів, підписані посадовими особами позивача, є підробленими і виготовлені позивачем у 2021 році під час розгляду справи в суді.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судовою експертизою є дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи (ч.1 - 3 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною 1 статті 99 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Із сукупності наведених норм вбачається, що неприпустимо ставити перед судовими експертами правові питання, вирішення яких чинним законодавством віднесено до компетенції суду, зокрема, про відповідність окремих нормативних актів вимогам закону, про правову оцінку дій сторін тощо. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Враховуючи дійсні обставини справи, характер спірних правовідносин, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що для вирішення спору у даній справі відсутня потреба у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування; вирішення питань, запропонованих відповідачем не вплине на з'ясування обставин, що мають значення для справи й вирішення спору, у зв'язку з чим відсутні підстави для призначення судової експертизи.
При вирішення питань, запропонованих представниками не вплинуть на з'ясування обставин, що мають значення для справи й вирішення спору.
При цьому слід зауважити, що недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку.
З урахуванням наведеного, колегія суддів відхиляє клопотання Управління соціальної політики виконавчого комітету Нікопольської міської ради про призначення судової експертизи.
Керуючись ст.ст.234,235,281 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У задоволенні клопотання Управління соціальної політики виконавчого комітету Нікопольської міської ради про призначення експертизи - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Ухвала складена у повному обсязі 26.11.2021.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Суддя В.Ф.Мороз
Суддя Л.А.Коваль