26 листопада 2021 року Справа № 140/4422/21 пров. № А/857/16349/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Большакової О.О., Кушнерика М.П.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 5 липня 2021 року (суддя Димарчук Т.М., м.Луцьк), -
У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - Ліквідаційна комісія, Управління, МВС відповідно) в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не повернення позивачу 40706,55 грн в рахунок неналежно оформленої довідки від 21.03.2018 №979 (далі - Довідка), що привело до невиплати у повному розмірі пенсії за період з 01.01.2018 по 30.11.2019;
стягнути з Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 40706,55 грн у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) та в рахунок не належно оформленої Довідки (без зазначення у ній надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%)), що привело до невиплати у повному розмірі пенсії за період з 01.01.2018 по 30.11.2019.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 5 липня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
В доводах апеляційної скарги з посиланням на норми матеріального права та окремі обставини справи вказує, що на підставі Довідки, яка видана Ліквідаційною комісією була перерахована пенсія позивача з 01.01.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби (40%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) та премії (8,42%). Зазначає, що відповідно до вимог пункту 3 Постанови №103 Довідка була оформлена та подана до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУПФ) для перерахунку пенсії без урахування в ній надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку позивач отримував раніше. У зв'язку з скасуванням постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у справі №826/12704/18 пункту 3 Постанови №103 (далі - Постанова №103), до Довідки має бути включена також і надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), яку позивач отримував раніше. На підставі зазначених обставин позивач вважає, що Ліквідаційна комісія зобов'язана відшкодувати йому розмір майнової шкоди, яка полягає в неналежному оформленні Довідки, що привело до заподіяння майнової шкоди у вигляді недоплаченої частини основного розміру пенсії за вислугу років, за період з 01.01.2018 по 30.11.2019.
Відповідач та третя особа відзиву на апеляційну скаргу не подали.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, так як відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Ліквідаційна комісія під час видачі Довідки керувалася Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, тому при складанні вказаної Довідки, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2016, відповідач не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положень норм Постанови №103 та врахування у складі грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 1998 року перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсію за вислугу років, яка йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
З 01.01.2008 на підставі довідки Управління від 18.03.2008 №436 про грошове забезпечення пенсія позивача була перерахована з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років (35%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавки за таємність (15%) та премії (16%). Пенсію з урахуванням перелічених складових позивач отримував до квітня 2018 року (а.с.17).
21.03.2018 Ліквідаційною комісією видано Довідку, з якої слідує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, постанов КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988) та розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за прирівняною посадою поліцейського «старший інспектор» до посади на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад - 2600 грн; оклад за спеціальним званням (капітан поліції) - 1800 грн; надбавка за стаж служби (40%) - 1760 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 390 грн та премія (8,42%) - 551,51 грн, а всього 7101,51 грн (а.с.18 зворот).
Таким чином, відповідно до вимог пункту 3 Постанови №103 Довідка була оформлена та подана до ГУПФ для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 без урахування в ній надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, та як наслідок пенсія позивача з 01.01.2016 на підставі даної довідки була перерахована без урахуванням у складі грошового забезпечення вказаної надбавки.
09.03.2021 позивач, у зв'язку з набранням законної сили 19.11.2019 Постановою суду, якою було скасовано пункт 3 Постанови №103, звернувся до відповідача із письмовою заявою, в якій просив, відшкодувати йому розмір майнової шкоди, яка полягає в неналежному оформленні Довідки, що привело до заподіяння майнової шкоди у вигляді недоплаченої частини основного розміру пенсії за вислугу років, за період з 01.01.2018 по 30.11.2019, а у випадку відмови, просив провести розрахунок заподіяної такої майнової шкоди за період з 01.01.2018 по 30.11.2019 та вказати її загальний розмір (а.с.19-20).
Листом від 06.04.2021 №7/99 Ліквідаційна комісія надала відповідь, в якій повідомила, що на даний час не має повноважень щодо розгляду матеріалів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, оскільки відповідно до вказівки МВС від 25.02.2019 № 2537/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників ОВС» вказані функції разом із усіма пенсійними справами та іншими документами щодо пенсійного забезпечення передані сектору з соціально-гуманітарних питань при Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області». Таким чином, Ліквідаційна комісія не володіє інформацією про перерахунок пенсії позивача (а.с.21).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон №2262-ХІІ). Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 (далі - Закон №900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11.11.2015 КМУ прийняв Постанову №988. Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також пунктом 3, 4 цієї Постанови затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3, 10.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови №988 наказом МВС від 06.04.2016№260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (зареєстровано в МЮУ 29.04.2016 за №669/28799; далі - Порядок №260). Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 (далі - Закон №1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII КМУ прийняв Постанову №103. Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Одночасно пунктом 5 Постанови №103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Постанова №45, Порядок №45 відповідно).
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни і до Порядку №45.
Пунктом 1 Порядку №45 (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку №45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції; довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). З дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін Постановою суду, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
З наведеного слідує, що з 19.11.2019, з дня набрання законної сили Постановою суду, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому суд вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Отже, подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.
Таким чином, саме з 19.11.2019, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом №2262-ХІІ, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Отже Довідка Ліквідаційної комісії була видана відповідачем на підставі нормативно-правових актів чинних на момент її видачі.
Відповідно до приписів статті 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх службових повноважень.
За змістом частини третьої статті 152 Конституції України матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначає Цивільний кодекс України (далі - ЦК). Так у ЦК відшкодуванню шкоди присвячена глава 82, положення якої за своїм змістом є зобов'язаннями деліктного характеру або відносинами зобов'язальними і пов'язані з цивільно-правовою відповідальністю.
Статтею 1173 ЦК визначено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Згідно зі статтею 1175 ЦК шкода, завдана фізичній або юридичній особі в результаті прийняття органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини посадових і службових осіб цих органів.
Частиною другою статті 265 КАС встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Це означає, що за загальним правилом норма права діє стосовно відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто, до певних юридичних фактів застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 №1-зп, від 09.02.1999 №1-рп/99, від 05.04.2001 №3-рп/2001, від 13.03. 2012 №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Враховуючи, що Ліквідаційна комісія під час видачі Довідки від 21.03.2018 №979 керувалася чинними на той час нормами Закону №2262-ХІІ, Постановами КМУ №№988, 103, то при складанні вказаної Довідки грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2016, відповідач не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положень норм Постанови №103 та врахування у складі грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%.
Станом з 01.01.2018 по 30.11.2019 Постанова №103 такою, що суперечить Конституції України або вимогам Закону не визнавалась та не скасовувалась, а відтак була чинною, і як наслідок, підлягала обов'язковому застосуванню в межах спірних правовідносин, що і давало Ліквідаційній комісії підставу для видання відповідної Довідки із вказаними у ній складовими грошового забезпечення.
А тому є необґрунтованими доводи скаржника про зменшення розміру його пенсії через не включення у Довідку надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% оскільки станом на час такого перерахунку та видання Довідки відповідними нормативними актами не було передбачено можливість включення до складу грошового забезпечення позивача такого виду надбавки.
Таким чином, не враховувати при перерахунку пенсії позивача відомості, що були зазначені у Довідці уповноваженими
Відтак, виплата позивачу пенсії у період з 01.01.2018 по 30.11.2019 на підставі Постанови №103 була проведена у належному розмірі, що відповідав вимогам чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позову, так як будь-якої шкоди у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2, 3 Постанови №103 позивачу заподіяно не було.
Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевказане, суд апеляційної інстанції вважає, що висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення даного позову ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального та дотриманні норм процесуального права, а тому оскаржуване рішення суду є законними та обґрунтованими і скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 308, 311, 315-316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 5 липня 2021 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді О. О. Большакова
М. П. Кушнерик
Повне судове рішення складено 26 листопада 2021 року.