Постанова від 24.11.2021 по справі 420/8872/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 р. м. ОдесаСправа № 420/8872/21

Суддя в суді І інстанції Самойлюк Г.П. Рішення суду І інстанції прийнято у м. Одеса Дата прийняття рішення суду І інстанції 15 липня 2021 року

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Яковлєва О.В.,

суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню ПФУ в Одеській області, а саме:

- визнання протиправною дії щодо відмови провести перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 506 від 23 березня 2021 року;

- визнання протиправною дії щодо зменшення основного розміру пенсії при її перерахунку 01 січня 2018року з 73 % на 70 % грошового забезпечення;

- визнання протиправною дії щодо виплати з 05 березня 2019 року, після її перерахунку з 01 січня 2018 року, з урахуванням лише 75 % суми підвищення пенсії;

- зобов'язання провести перерахунок основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 73 % грошового забезпечення та здійснити виплату донарахованих сум;

- зобов'язання провести перерахунок основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 506 від 23 березня 2021року;

- зобов'язання провести виплату донарахованих з 05 березня 2019 року сум пенсії з урахуванням 100% суми її підвищення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року задоволено позовні вимоги:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № 506 від 23 березня 2021 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок, нарахування та виплату з 01 квітня 2019 року пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № 506 від 23 березня 2021 року з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої з 01 квітня 2019 року пенсії;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 73 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок, нарахування та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з 73 % відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої з 01 січня 2018 року пенсії, виходячи з 73 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05 березня 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої з 05 березня 2019 року пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, з урахуванням вже проведених виплат.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Пенсійним фондом України подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції безпідставно не надано належної правової оцінки факту пропуску позивачем строків звернення до суду з даним адміністративним позовом.

В даному випадку, апелянт, з посиланнями на висновки Верховного Суду, зазначає, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому позивач мав знати про факт порушення своїх прав ще в квітні 2019 року, а не з моменту отримання листа територіального органу Пенсійного фонду України, яким його сповіщено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Крім того, на переконання апелянта, судом першої інстанції безпідставно та всупереч затвердженого розмежування компетенції органів Пенсійного фонду України, покладено обов'язок здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача на Пенсійний фонд України, а не на відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 73 % від розміру грошового забезпечення.

При цьому, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 23 березня 2021 року № 506.

Тому, ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки про його грошове забезпечення.

Листом Головного управління ПФУ в Одеській області від 05 травня 2021 року № 7151-6911/Я-02/8-1500 позивача повідомлено, що підстави для здійснення перерахунку його пенсії відсутні.

В свою чергу, не погоджуючись з отриманою відмовою у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлення усіх обставин у справі, судом першої інстанції зроблено висновок щодо протиправності отриманої позивачем відмови у здійсненні перерахунку пенсії, а також з виходом за межі позовних вимог зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 52 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.

Крім того, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2.

Згідно пп. 5 п. 4 Положення, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно п. 1 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999року № 1596, цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.

Згідно п. 12 Порядку, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.

Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів.

Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.

Згідно п. 13 Порядку, списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.

Згідно п. 14 Порядку, на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача.

В свою чергу, переглядаючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у межах доводів та вимог апеляційної скарги Пенсійного фонду України, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

В даному випадку, апелянт вважає, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому позивач мав усвідомлювати факт порушення своїх прав у межах спірних правовідносин щомісячно після отримання відповідних пенсійних виплат, а не після отримання листа територіального органу Пенсійного фонду України, яким його сповіщено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

Між тим, колегія суддів зазначає, що право особи на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням, зокрема, строком звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, що установлений чинним процесуальним законодавством.

При цьому, строк звернення до адміністративного суду обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В свою чергу, колегія суддів погоджується з пенсійним органом у тому, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому особи, які перебувають на пенсійному обліку, мають володіти актуальною інформацією про розмір своєї пенсії, а як наслідок про можливе порушення своїх прав пенсійним органом.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду, що викладена в постанові від 31 березня 2021 року (справа № 240/12017/19).

З іншого боку, колегія суддів враховує, що відповідні висновки Верховного Суду не мають безумовно застосовуватись судами при розгляді усіх справ відповідної категорії.

В даному випадку, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин, позивач, який перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію, дізнався про належний йому розмір пенсії лише після отримання оновленої довідки про його грошове забезпечення.

В свою чергу, відповідна довідка про розмір його грошового забезпечення складена 23 березня 2021 року, а тому при зверненні до суду 27 травня 2021 року позивачем не пропущено встановленого КАС України 6-місячного строку звернення до суду.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 31 березня 2021 року (справа № 240/12017/19), щодо необхідності застосування коротших строків звернення до суду в даній категорії справи повинен розглядатись судом як поважна причина при вирішенні питання поновлення строку звернення до суду в спірних правовідносинах, які виникли та набули характеру спірних до зміни такої судової практики.

З іншого боку, на переконання апелянта, судом першої інстанції безпідставно та всупереч затвердженого розмежування компетенції органів Пенсійного фонду України, покладено обов'язок здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача на Пенсійний фонд України, а не на відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України.

В даному випадку, задовольняючи позовні вимоги, судом першої інстанції зроблено висновок про необхідність виходу за їх межі для належного захисту прав позивача та зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача.

Між тим, колегія суддів зазначає, що з вищевикладених вимог законодавства та відповідних підзаконних нормативно-правових актів вбачається наявність встановленої процедури щомісячного нарахування органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат, інформування Пенсійного фонду України про розмір таких виплат його територіальними органами, а також вбачається наявність процедури здійснення перерахунку коштів відповідним банківським установам.

При цьому, колегія суддів зазначає, що здійснення Пенсійним фондом України централізованого перерахунку коштів не є персоналізованим, а також не може бути реалізовано без нарахування та складання відповідних документів територіальними органами Пенсійного фонду України.

Тобто, до здійснення спірного перерахунку пенсії позивача за минулий період територіальним органом, у Пенсійного фонду України не виникне жодного додаткового обов'язку з виділення коштів (фінансування) для виплати пенсії позивача.

Тому, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати позивачу перерахованої пенсії за минулий період, в обхід встановленої процедури, є передчасним та помилковим.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права при вирішенні справи, а тому наявні підстави для зміни оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року - змінити.

Виключити четвертий та сьомий абзаци з резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року.

Викласти дев'ятий абзац резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року у наступній редакції:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію у розмірі 100 % суми підвищеної пенсії з 05 березня 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням вже проведених виплат.».

В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.

Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.