П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 листопада 2021 р.м. ОдесаСправа № 420/7449/21
Суддя в суді І інстанції Корой С.М, Рішення суду І інстанції прийнято у м. Одеса Дата прийняття рішення суду І інстанції 13 липня 2021 року
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Яковлєва О.В.,
суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області, Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню ПФУ в Одеській області, а саме:
- визнання протиправною бездіяльність щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 грудня 2020 року №11/3607;
- зобов'язання здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії за вислугу років на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 грудня 2020 року №11/3607.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року частково задоволено позовні вимоги, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 грудня 2020 року №11/3607;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 грудня 2020 року №11/3607, виданої станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії;
- зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої з 01 квітня 2019 року пенсії.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Пенсійним фондом України подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції безпідставно не надано належної правової оцінки факту пропуску позивачем строків звернення до суду з даним адміністративним позовом.
В даному випадку, апелянт, з посиланнями на висновки Верховного Суду, зазначає, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому позивач мав знати про факт порушення своїх прав ще в квітні 2019 року, а не з моменту отримання листа територіального органу Пенсійного фонду України, яким його сповіщено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Крім того, на переконання апелянта, судом першої інстанції безпідставно та всупереч затвердженого розмежування компетенції органів Пенсійного фонду України, покладено обов'язок здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача на Пенсійний фонд України, а не на територіальний орган Пенсійного фонду України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, Адміністрацією державної прикордонної служби України виготовлено довідку № 11/3607 від 29 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року.
Тому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок основного розміру його пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Проте, Головним управлінням ПФУ в Одеській області на вищевказану заяву надано відповідь у формі листа від 19 березня 2021 року, в якому зазначено, що підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні.
В свою чергу, не погоджуючись з отриманою відмовою у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлення усіх обставин у справі, судом першої інстанції зроблено висновок щодо протиправності отриманої позивачем відмови у здійсненні перерахунку пенсії, а також з виходом за межі позовних вимог зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 52 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
Крім того, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2.
Згідно пп. 5 п. 4 Положення, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п. 1 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999року № 1596, цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.
Згідно п. 12 Порядку, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.
Згідно п. 13 Порядку, списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Згідно п. 14 Порядку, на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача.
В свою чергу, переглядаючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у межах доводів та вимог апеляційної скарги Пенсійного фонду України, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
В даному випадку, апелянт вважає, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому позивач мав знати про факт порушення своїх прав у межах спірних правовідносин ще в квітні 2019 року, а не після отримання листа територіального органу Пенсійного фонду України, яким його сповіщено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Між тим, колегія суддів зазначає, що право особи на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням, зокрема, строком звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, що установлений чинним процесуальним законодавством.
При цьому, строк звернення до адміністративного суду обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В свою чергу, колегія суддів погоджується з пенсійним органом у тому, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому особи, які перебувають на пенсійному обліку, мають володіти актуальною інформацією про розмір своєї пенсії, а як наслідок про можливе порушення своїх прав пенсійним органом.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду, що викладена в постанові від 31 березня 2021 року (справа № 240/12017/19).
З іншого боку, колегія суддів враховує, що відповідні висновки Верховного Суду не мають безумовно застосовуватись судами при розгляді усіх справ відповідної категорії.
В даному випадку, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин, позивач, який перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію, дізнався про належний йому розмір пенсії лише після отримання оновленої довідки про його грошове забезпечення.
В свою чергу, відповідна довідка про розмір його грошового забезпечення складена 29 грудня 2020 року, а тому при зверненні до суду 06 травня 2021 року позивачем не пропущено встановленого КАС України 6-місячного строку звернення до суду.
Крім того, на переконання апелянта, судом першої інстанції безпідставно та всупереч затвердженого розмежування компетенції органів Пенсійного фонду України, покладено обов'язок здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача на Пенсійний фонд України, а не на територіальний орган Пенсійного фонду України.
В даному випадку, задовольняючи позовні вимоги, судом першої інстанції зроблено висновок про необхідність виходу за їх межі для належного захисту прав позивача та зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача.
Між тим, колегія суддів зазначає, що з вищевикладених вимог законодавства та відповідних підзаконних нормативно-правових актів вбачається наявність встановленої процедури щомісячного нарахування органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат, інформування Пенсійного фонду України про розмір таких виплат його територіальними органами, а також вбачається наявність процедури здійснення перерахунку коштів відповідним банківським установам.
При цьому, колегія суддів зазначає, що здійснення Пенсійним фондом України централізованого перерахунку коштів не є персоналізованим, а також не може бути реалізовано без нарахування та складання відповідних документів територіальними органами Пенсійного фонду України.
Тобто, до здійснення спірного перерахунку пенсії позивача за минулий період територіальним органом, у Пенсійного фонду України не виникне жодного додаткового обов'язку з виділення коштів (фінансування) для виплати пенсії позивача.
Тому, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати позивачу перерахованої пенсії за минулий період, в обхід встановленої процедури, є передчасним та помилковим.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права при вирішенні справи, а тому наявні підстави для зміни оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року - змінити.
Викласти третій абзац резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року у наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 грудня 2020 року № 11/3607, виданої станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 та ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії.».
Виключити четвертий абзац з резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року.
В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Яковлєв О.В.
Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.