П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 листопада 2021 р.м. ОдесаСправа № 420/9337/21
Суддя в суді І інстанції Вовченко О.А. Рішення суду І інстанції прийнято у м. Одеса Дата прийняття рішення суду І інстанції 15 липня 2021 року
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Яковлєва О.В.,
суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню ПФУ в Одеській області, а саме:
- визнання протиправними дії щодо обмеження максимальним розміром пенсії, перерахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року, у справі № 420/14554/21;
- зобов'язання здійснити виплату з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років та з 21 грудня 2019 року пенсії по інвалідності (з урахуванням встановлених підвищень, надбавок, доплат до пенсії) без обмеження максимальним розміром.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року частково задоволено позовні вимоги, а саме:
- визнано протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження перерахованої з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років та з 21 грудня 2019 року пенсії по інвалідності (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії) максимальним розміром;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та нарахування з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років та з 21 грудня 2019 року пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язано Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Пенсійним фондом України подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції помилково залучено Пенсійний фонд України до участі у даній справі у якості другого відповідача, так як до нього не заявлено позовних вимог.
Крім того, на переконання апелянта, судом першої інстанції безпідставно та всупереч затвердженого розмежування компетенції органів Пенсійного фонду України покладено обов'язок здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача на Пенсійний фонд України, а не на відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення суду в адміністративній справі № 420/14554/20, Головним управлінням ПФУ в Одеській області 26 березня 2021 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 квітня 2019 року та 05 травня 2021року проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 21 грудня 2019 року.
При цьому, після проведення зазначеного перерахунку, пенсію позивача обмежено максимальним розміром, а саме десятьма неоподатковуваними мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
В свою чергу, не погоджуючись із застосованими обмеженнями максимального розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлення усіх обставин у справі, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, а також з виходом за межі позовних вимог зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої позивачу пенсії, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
При цьому, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 52 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
Крім того, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2.
Згідно пп. 5 п. 4 Положення, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п. 1 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999року № 1596, цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.
Згідно п. 12 Порядку, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.
Згідно п. 13 Порядку, списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Згідно п. 14 Порядку, на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій Головного управління ПФУ в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром після здійснення перерахунку його пенсії.
В свою чергу, переглядаючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у межах доводів та вимог апеляційної скарги Пенсійного фонду України, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
В даному випадку, задовольняючи позовні вимоги, судом першої інстанції зроблено висновок про необхідність виходу за їх межі для належного захисту прав позивача та зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача.
При цьому, Пенсійний фонд України вважає, що судом першої інстанції безпідставно та всупереч затвердженого розмежування компетенції органів Пенсійного фонду України покладено обов'язок здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії на Пенсійний фонд України, а не на відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України.
Між тим, колегія суддів зазначає, що з вищевикладених вимог законодавства та відповідних підзаконних нормативно-правових актів вбачається наявність встановленої процедури щомісячного нарахування органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат, інформування Пенсійного фонду України про розмір таких виплат його територіальними органами, а також вбачається наявність процедури здійснення перерахунку коштів відповідним банківським установам.
При цьому, колегія суддів зазначає, що здійснення Пенсійним фондом України централізованого перерахунку коштів не є персоналізованим, а також не може бути реалізовано без нарахування та складання відповідних документів територіальними органами Пенсійного фонду України.
Тобто, до здійснення спірного перерахунку пенсії позивача за минулий період територіальним органом, у Пенсійного фонду України не виникне жодного додаткового обов'язку з виділення коштів (фінансування) для виплати пенсії позивача.
Тому, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати позивачу перерахованої пенсії за минулий період, в обхід встановленої процедури, є передчасним та помилковим.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права при вирішенні справи, а тому наявні підстави для зміни оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року - змінити.
Виключити четвертий абзац з резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року.
В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Яковлєв О.В.
Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.