Справа № 308/15506/21
24 листопада 2021 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Данко В.Й.
секретаря судового засідання Павлюх Л.М.
за участю представника позивача Костів Л.А.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача Скочиляс Г.М.
перекладача Авастхі Шубхам
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгород адміністративну справу за адміністративним позовом Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про примусове видворення іноземця за межі території України,
Військова частина НОМЕР_1 звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із позовом до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактичне місце перебування в Україні: АДРЕСА_1 , про примусове видворення за межі території України.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ОСОБА_1 27 жовтня 2021 року о 21 год. 00 хв. був виявлений та затриманий на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Гута» на напрямку 259 прикордонного знаку, 1000 метрів до державного кордону України без документів, що посвідчують особу, за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку, в складі групи осіб.
Документів, що посвідчують особу на момент затримання та підтверджують законність перебування на території України, у відповідача немає.
Враховуючи те, що на теперішній час підстав для законного перебування на території України відповідач не має, самостійно повернутися в країну походження не хоче, а спроба незаконного перетинання ним державного кордону з України в Словацьку Республіку свідчить про те, що він порушив вимоги ст. 204-1 КУпАП, ст.ст. 4, 9, 16 згаданого Закону і відповідно до вимог ст. 30 цього ж Закону підлягає примусовому видворенню.
Тому, позивач просить примусово видворити громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за межі території України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити та примусово видворити громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 за межі території України.
Відповідач та представник відповідача проти задоволення позову не заперечили та просили його задовільнити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 27 жовтня 2021 року о 21 год. 00 хв. був виявлений та затриманий на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Гута» на напрямку 259 прикордонного знаку, 1000 метрів до державного кордону України без документів, що посвідчують особу, за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку, в складі групи осіб.
З оглянутих у судовому засіданні матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що відповідач немає документів, що посвідчують його особу, не має підстав для законного перебування на території України та намагався потрапити до країн ЄС поза межами пунктів пропуску.
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 29.10.2021 року ухвалено затримати громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, на строк шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Рішенням про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства від 02.11.2021 року вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано його покинути територію України в термін до 23 листопада 2021 року.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За приписами ч. 1 ст. 288 КАС України позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за його позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Фактичні дані по справі свідчать про те, що відповідач не має законних підстав для перебування на території України, вирішив незаконного перетнути державний кордон та був затриманий, а тому існує ризик, що останній ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, оскільки в нього відсутні кошти та документи, що дають право на виїзд з України.
Обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або в статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та унеможливлюють примусове видворення відповідача за межі України, судом не встановлено. Також не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Враховуючи вищенаведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.12, 257, 241, 244, 246, 288, 371, КАС України, ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Примусово видворити громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.Й. Данко