Постанова від 24.11.2021 по справі 308/14040/21

Справа № 308/14040/21

3/308/7585/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шумило Н.Б., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,

непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.6 ст. 121, ч.6 ст. 121, ч.2 ст. 126, ч.2 ст. 126, ч.1 ст.130, ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

встановив:

ОСОБА_1 14.10.2021 року о 21 год. 55 хв. в м.Ужгород по вул. Декабристів, 12, керував мотоциклом марки «АPRILIA» без заднього номерного знака, чим порушив вимоги п.2.9 в Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 14.10.2021 року о 21 год. 55 хв. в м.Ужгород по вул. Декабристів, 12, керував мотоциклом марки «АPRILIA» не маючи права керування відповідної категорії, чим порушив вимоги п.2.1 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 14.10.2021 року о 22 год. 00 хв. в м.Ужгород по вул. Декабристів, 12, керував мотоциклом марки «АPRILIA» з ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 15.10.2021 року о 20 год. 35 хв. в м.Ужгород по вул. 8-го Березня, 37, керував мотоциклом марки «АPRILIA», в якого відсутній номерний знак, чим порушив вимоги п.2.9 в Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 15.10.2021 року о 20 год. 35 хв. в м.Ужгород по вул. 8-го Березня, 37, керував мотоциклом марки «АPRILIA» не маючи права керування вказаним транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 15.10.2021 року о 20 год. 40 хв. в м.Ужгород по вул. 8-го Березня, 37, керував мотоциклом марки «АPRILIA» з ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло, тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку водій відмовився, фіксація проводилась на камеру, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постановою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.11.2021 року справи про адміністративні правопорушення №308/14040/21, 308/14041/21, 308/14042/21, 308/14044/21, №308/14046/21 та №308/14047/21 відносно ОСОБА_1 за ч.6 ст. 121, ч.6 ст. 121, ч.2 ст. 126, ч.2 ст. 126, ч.1 ст.130, ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднано і постановлено розглядати в одному провадженні, присвоєно спільній справі №308/14040/21.

В суд 24.11.2021 ОСОБА_1 повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в тому числі, шляхом розміщення оголошення про його виклик на веб-порталі судової влади України. Причин неявки суд не повідомив, заяв про відкладення не подавав.

З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу, тому вважаю, що така поведінка учасника процесу є направленою на затягування розгляду справи.

Враховуючи наведене та вимоги ст. 268 КУпАП вважаю за можливе розгляд справи проводити без його участі. Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, враховуючи характер і обставини вчиненого правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

У відповідності до вимог ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За частиною 6 ст.121 КУпАП передбачена відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.

Згідно ч. 2 ст. 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Згідно ч.1 ст.130 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Крім того, відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.п.2, 3, 4 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують увагу та швидкість реакції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно пункту 12 Розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

За відмову від проходження медичного огляду водій несе відповідальність згідно з чинним законодавством так само, як і за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За правилами частини 2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється (ч.3 ст.266 КУпАП).

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №518651, серії ДПР18 №518652, серії ДРП18 №518653 від 14.10.2021 року та серії ДПР18 №518773, серії ДПР18 №518774, серії ДПР18 №292750 від 15.10.2021 року, які відповідають вимогам ст. 256 КУпАП та якими зафіксовано час, місце та обставини вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, рапортом працівника поліції від 14.10.2021 та від 18.10.2021, розпискою ОСОБА_1 , якою підтверджує факт залишення на зберігання транспортного засобу Vendita Scooter «АPRIСIA» за адресою: м.Ужгород, вул. Декабристів від 14.10.2021, розпискою ОСОБА_1 , якою підтверджує факт залишення на зберігання транспортного засобу мотоцикл «АPRILIA» за адресою: м.Ужгород, вул. 8-Березня, 37 від 15.10.2021, відеозаписами фіксування правопорушень, що містяться на DVD дисках, які долучені до протоколів.

Досліджені вище докази в своїй сукупності підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст. 121, ч.6 ст. 121, ч.2 ст. 126, ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 130, ч.1 ст.130 КУпАП, узгоджуються між собою та доповнюють один одного, а тому вважаю, що в його діях наявний склад вказаних адміністративних правопорушень.

Відповідно до вимог статті 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Окрім цього, як вбачається з довідки т.в.о. ст. інспектора відділу адміністративної практики УПП в Закарпатській області ДПП старшого лейтенанта поліції Норожнової Д., згідно облікових баз даних Національної автоматизованої інформаційної системи МВС України гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії не отримував.

Відповідно до роз'яснень, наданих в п. 21 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», призначення покарання у виді позбавлення права особі, яка взагалі не мала права керувати транспортним засобом є неможливе.

З врахуванням характеру вчиненого правопорушення, даних про особу правопорушника у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчиненого ним правопорушення, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, беручи до уваги вимоги ч.2 ст.36 КУпАП, а також те, що ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ч.1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 грн.

Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 121, 126, 130, 221, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених

ч.6 ст. 121, ч.6 ст. 121, ч.2 ст. 126, ч.2 ст. 126, ч.1 ст.130, ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрати йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 454,00 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.

Суддя Ужгородського міськрайонного

суду Закарпатської області Н.Б. Шумило