Справа номер 237/3440/21
Номер провадження 3/237/1450/21
20.10.2021 року м. Курахове
Суддя Мар'їнського районного суду Донецької області Приходько Вікторія Анатоліївна розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
08.09.2021 року о 12 годині 30 хвилин в м. Курахове по проспекту Запорізькому поблизу АЗС «Мотто» водій ОСОБА_1 керував автомобілем Chevrolet Lacetti, номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці ока, млява мова, тремтіння пальців рук) та від огляду на стан сп'яніння в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків.
Крім того, 12.09.2021 року о 13 годині 44 хвилин в м. Курахове по проспекту Запорізькому водій ОСОБА_1 керував автомобілем Chevrolet Lacetti, номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (почервоніння очей, тремтіння пальців рук) та від огляду на стан сп'яніння в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, про що свідчить особистий підпис у протоколі, не вжив заходів для явки до суду, не подав письмових заперечень проти протоколу, тому суддя вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази за внутрішнім переконанням в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прихожу до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що 08.09.2021 року та 12.09.2021 року стосовно ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 130 КУпАП. Диспозиція ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 08.09.2021 року о 12 годині 30 хвилин керував транспортним засобом, а саме Chevrolet Lacetti, номерний знак НОМЕР_2 . У ОСОБА_1 інспектором СРПП ВП № 2 Покровського РУП було виявлено наявність явних ознак наркотичного сп'яніння.
Також матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 12.09.2021 року о 13 годині 44 хвилини керував транспортним засобом, а саме Chevrolet Lacetti, номерний знак НОМЕР_2 . У ОСОБА_1 інспектором СРПП ВП № 2 Покровського РУП було виявлено наявність явних ознак наркотичного сп'яніння.
Відповідно до п. 4 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Згідно п. 3 вищенаведеної Інструкції до ознак стану алкогольного сп'яніння відносяться: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення у водія ОСОБА_1 виявлено такі ознаки, які Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 відносяться до ознак наркотичного сп'яніння: розширені зіниці ока, млява мова (08.09.2021 року), тремтіння пальців рук (08.09.2021 року та 12.09.2021 року), почервоніння очей (12.09.2021 року)
Згідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З протоколів про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 08.09.2021 та 12.09.2021 року відмовився пройти медичний огляд на стан сп'яніння.
Як зазначено в абзаці другому п.27 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 року № 14, якщо водій ухилився від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному в присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності, що в даному випадку було виконано.
Вказані роз'яснення ППВСУ знайшли нормативне закріплення в п. 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі яким встановлено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , наданих з приводу епізоду від 08.09.2021 року, водій ОСОБА_1 , в їх присутності від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я з метою виявлення стану сп'яніння відмовився.
В матеріалах справи міститься також письмове направлення водія ОСОБА_1 12.03.2021 року до Мар'їнської ЦРЛ м. Красногорівка на огляд з метою встановлення стану сп'яніння. Зі змісту вказаного направлення вбачається, що водій від проходження вказаного огляду відмовився.
Факт відмови водія ОСОБА_1 від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я 08 вересня 2021 року та 12 вересня 2021 року також підтверджується матеріалами фотофіксації.
Як вбачається з довідки інспектора СРПП ВП № 2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області згідно з ІП «Адміністартивна практика» ППС «АРМОР» ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП повторно протягом року.
Крім того в матеріалах справи також наявна копія постанови Мар'їнського районного суду від 08 липня 2021 року про накладення ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 08 вересня 2021 року та 12 вересня 2021 року було допущено порушення п. 2.5 ПДР України, що утворює склад правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 протягом року притягався до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. Відповідно до ст. 33 КпАП України при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, визначених ст.ст. 34, 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого, з метою подальшого запобігання скоєння порушення в майбутньому, вважаю за необхідне застосувати щодо ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції за ч. 2 ст. 130 КУпАП, у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, як такого, що буде достатнім для виправлення правопорушника.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення та дорівнює 0,2 розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.279, 280, 283, 284 КУпАП, суд ,
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021) в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Постанова в порядку провадження по справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання скарги до Донецького апеляційного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області.
Суддя Вікторія Анатоліївна Приходько